Pompeo označil venezuelské volby za frašku

K nedělním parlamentním volbám ve Venezuele, bojkotovaným velkou částí opozice, přišlo podle opozičního deníku El Nacional jen asi 18 procent voličů. Naopak vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura uvedla, že kvůli "velkému zájmu voličů" prodloužila o hodinu otevření volebních místností. Volby za nesvobodné předem označila řada zemí i Organizace amerických států (OAS) a v neděli je nazvali fraškou ministři zahraničí USA či Brazílie. EU dnes oznámila, že výsledky neuznává.

Mike Pompeo
doporučujeme

Ústřední volební komise, složená z Madurových příznivců, dnes po sečtení asi 80 procent hlasů uvedla, že volby vyhrála vládní aliance se 67,6 procenta hlasů a že volební účast činila 31 procent. K posledním parlamentním volbám v prosinci 2015, jež vyhrála opozice, přišlo 71 procent voličů.

"Máme nový parlament, dosáhli jsme obrovského vítězství," uvedl Nicolás Maduro, kterému pogratuloval k vítězství prezident Kuby Miguel Díaz-Canel.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes oznámil, že EU výsledky voleb neuznává, hlasování se podle něj nekonalo v rámci normálních demokratických norem. Venezuelské úřady EU vyzývá, aby začaly proces vedoucí ke spravedlivým a svobodným volbám.

"To, co se děje ve Venezuele, je podvod, fraška, ne volby," napsal v neděli na twitteru americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Na to reagoval šéf venezuelské diplomacie Jorge Arreaza, který připomněl, že Pompeo brzy skončí v úřadu. "Promluvil zombie! Ačkoli podle jeho šéfa se podvod při volbách stal v USA," napsal na twitteru Arreaza s odkazem na stížnosti prezidenta Donalda Trumpa na výsledky prezidentských voleb v USA, v nichž vyhrál demokrat Joe Biden.

USA spolu se šesti desítkami států od loňska uznávají za prezidenta Venezuely šéfa opozicí ovládaného dosavadního parlamentu Juana Guaidóa a zavedly už několikery sankce vůči představitelům Madurova režimu a vůči podnikům, z nichž jeho režim profituje, včetně státní ropné společnosti PDVSA.

Maduro před volbami oznámil, že na ně dorazí 300 pozorovatelů, jména ale neuvedl. EU pozorovatele vyslat odmítla kvůli nerovným podmínkách hlasování. Španělská média v neděli psala, že jako pozorovatel přijel mimo jiné někdejší španělský socialistický premiér José Luis Zapatero. Ten vyzval EU, aby se distancovala od politiky USA vůči Venezuele a svůj postoj přehodnotila, protože sankce a neuznávání podle něj nic neřeší.

Legitimitu nedělních voleb odmítly v neděli například ministerstva zahraničí Kolumbie, Kanady či Brazílie. "Dál požadujeme mírový přechod k demokracii a svobodné a rovné prezidentské volby," uvedla kanadská diplomacie. Brazilský ministr zahraničí Ernesto Araújo volby označil za frašku a dodal, že uznat je může pouze ten, "kdo toleruje diktaturu".

Téměř třicítka venezuelských opozičních stran vyhlásila bojkot před několika měsíci poté, co nejvyšší soud jmenoval členy ústřední volební komise, ač podle ústavy to má udělat parlament. Soud pak do čela bojkotujících subjektů dosadil stranické odpadlíky nakloněné režimu. Takže pod hlavičkou těchto stran kandidovali "falešní opozičníci", uvedl Guaidó.

Guaidó také opět vyzval Venezuelany k účasti v on-line referendu, které ode dneška do soboty organizuje jím vedená část opozice. Hlasovat v něm mohou i Venezuelané v zahraničí a voliči mají odpovědět mimo jiné na to, zda si přejí konec Madurovy vlády a nové svobodné volby.

Guaidó také prohlásil, že parlament, jemuž od loňského ledna předsedá a který vzešel z předchozích voleb v prosinci 2015, zůstane, dokud se neuskuteční svobodné prezidentské a parlamentní volby. Nové funkční období parlamentu začíná obvykle 5. ledna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy…

17.01.2021 00:01 NÁZOR - Nejpozoruhodnější věcí na uplynulých bouřlivých týdnech v americké politice není…

Inaugurace v době pandemie. Jak bude Biden uveden do úřadu?

16.01.2021 14:12 Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže na světě při slavnostním ceremoniálu,…

Facebook zablokuje svolání akcí u Bílého domu v den inaugurace

16.01.2021 13:06 Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve…

V USA popravili muže za vraždu tří žen

16.01.2021 10:12 Ve Spojených státech dnes vykonali další federální popravu, už třináctou za éry prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama