Pompeo označil venezuelské volby za frašku

K nedělním parlamentním volbám ve Venezuele, bojkotovaným velkou částí opozice, přišlo podle opozičního deníku El Nacional jen asi 18 procent voličů. Naopak vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura uvedla, že kvůli "velkému zájmu voličů" prodloužila o hodinu otevření volebních místností. Volby za nesvobodné předem označila řada zemí i Organizace amerických států (OAS) a v neděli je nazvali fraškou ministři zahraničí USA či Brazílie. EU dnes oznámila, že výsledky neuznává.

Mike Pompeo

Ústřední volební komise, složená z Madurových příznivců, dnes po sečtení asi 80 procent hlasů uvedla, že volby vyhrála vládní aliance se 67,6 procenta hlasů a že volební účast činila 31 procent. K posledním parlamentním volbám v prosinci 2015, jež vyhrála opozice, přišlo 71 procent voličů.

"Máme nový parlament, dosáhli jsme obrovského vítězství," uvedl Nicolás Maduro, kterému pogratuloval k vítězství prezident Kuby Miguel Díaz-Canel.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes oznámil, že EU výsledky voleb neuznává, hlasování se podle něj nekonalo v rámci normálních demokratických norem. Venezuelské úřady EU vyzývá, aby začaly proces vedoucí ke spravedlivým a svobodným volbám.

"To, co se děje ve Venezuele, je podvod, fraška, ne volby," napsal v neděli na twitteru americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Na to reagoval šéf venezuelské diplomacie Jorge Arreaza, který připomněl, že Pompeo brzy skončí v úřadu. "Promluvil zombie! Ačkoli podle jeho šéfa se podvod při volbách stal v USA," napsal na twitteru Arreaza s odkazem na stížnosti prezidenta Donalda Trumpa na výsledky prezidentských voleb v USA, v nichž vyhrál demokrat Joe Biden.

USA spolu se šesti desítkami států od loňska uznávají za prezidenta Venezuely šéfa opozicí ovládaného dosavadního parlamentu Juana Guaidóa a zavedly už několikery sankce vůči představitelům Madurova režimu a vůči podnikům, z nichž jeho režim profituje, včetně státní ropné společnosti PDVSA.

Maduro před volbami oznámil, že na ně dorazí 300 pozorovatelů, jména ale neuvedl. EU pozorovatele vyslat odmítla kvůli nerovným podmínkách hlasování. Španělská média v neděli psala, že jako pozorovatel přijel mimo jiné někdejší španělský socialistický premiér José Luis Zapatero. Ten vyzval EU, aby se distancovala od politiky USA vůči Venezuele a svůj postoj přehodnotila, protože sankce a neuznávání podle něj nic neřeší.

Legitimitu nedělních voleb odmítly v neděli například ministerstva zahraničí Kolumbie, Kanady či Brazílie. "Dál požadujeme mírový přechod k demokracii a svobodné a rovné prezidentské volby," uvedla kanadská diplomacie. Brazilský ministr zahraničí Ernesto Araújo volby označil za frašku a dodal, že uznat je může pouze ten, "kdo toleruje diktaturu".

Téměř třicítka venezuelských opozičních stran vyhlásila bojkot před několika měsíci poté, co nejvyšší soud jmenoval členy ústřední volební komise, ač podle ústavy to má udělat parlament. Soud pak do čela bojkotujících subjektů dosadil stranické odpadlíky nakloněné režimu. Takže pod hlavičkou těchto stran kandidovali "falešní opozičníci", uvedl Guaidó.

Guaidó také opět vyzval Venezuelany k účasti v on-line referendu, které ode dneška do soboty organizuje jím vedená část opozice. Hlasovat v něm mohou i Venezuelané v zahraničí a voliči mají odpovědět mimo jiné na to, zda si přejí konec Madurovy vlády a nové svobodné volby.

Guaidó také prohlásil, že parlament, jemuž od loňského ledna předsedá a který vzešel z předchozích voleb v prosinci 2015, zůstane, dokud se neuskuteční svobodné prezidentské a parlamentní volby. Nové funkční období parlamentu začíná obvykle 5. ledna.

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Související:

Právě se děje

reklama