Za požáry Amazonie stojí organizovaný zločin, vypalování lesů je výnosný obchod

Vypalování lesa v Amazonii za účelem získání zemědělské půdy je výnosným obchodem organizovaného zločinu, za tisíc hektarů se na černém trhu platí asi milion brazilských realů (zhruba 5,6 milionu Kč). Vyplývá to z vyšetřování brazilské prokuratury, o němž informoval španělský deník El País.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Požár
doporučujeme

"Máme podezření na organizované akce," uvedla brazilská generální prokurátorka Raquel Dodgeová začátkem týdne po schůzce s prokurátory států brazilské federace, na jejich území leží amazonský deštný prales. Cílem vyšetřování je zjistit, jaké organizované skupiny stojí za částí požárů v Amazonii. Ty jsou co do počtu nejhorší za posledních pět let.

Činnost organizovaných skupin potvrdil i prokurátor Joel Bogo. "Ano, jsou to členové organizovaných skupin, které provádějí ilegální odlesňování velkých rozměrů," uvedl prokurátor z města Rio Branco, metropole brazilského státu Acre.

zdroj: YouTube

Ten leží na jihu brazilské Amazonie u hranic s Bolívií a Peru. Také Bolívie se nyní potýká s rozsáhlými lesními požáry, nejen ve své části amazonského pralesa. Bogo je členem zvláštního týmu vytvořeného brazilskou prokuraturou už před rokem, uvedl El País.

Vyšetřovací tým se nyní zabývá i kauzou takzvaného "Dne ohně", o němž informoval začátkem měsíce regionální deník v amazonském státě Pará, který patří k nejvíce postiženým lesními požáry. Po něm také televize Globo v reportáži uvedla, že skupina nejméně 70 zemědělců a ilegálních obchodníků s odlesněnou půdou se přes aplikaci WhatsApp domluvila, že 10. srpna uspořádá "Den ohně". Cílem bylo vypálením lesa v okolí dálnice BR-163 oslavit omezení kontrol prováděných brazilským ústavem pro životní prostředí (IBAMA) a vyjádřit tak podporu prezidentovi Jairu Bolsonarovi.

Podle deníku El País se prokurátor státu Pará o této události dozvěděl předem a varoval proto institut IBAMA. Ten údajně odpověděl, že v této věci nemůže nic dělat. Po odvysílání reportáže televize Globo o Dni ohně nařídil prezident Bolsonaro federální policii, aby kauzu vyšetřila.

Krajně pravicový prezident Bolsonaro, který je v úřadu od letošního ledna, dlouhodobě čelí kritice, že zlehčuje varování ekologů před odlesňování Amazonie a upřednostňuje ekonomické zájmy před ekologickými. Bolsonaro též opakovaně kritizoval činnost ústavu IBAMA, který označil za překážku ekonomického rozvoje a jemuž vláda letos snížila finance ze státního rozpočtu.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obama se vložil do voleb v Kanadě, jeho tweet vyvolal rozporuplné reakce

17.10.2019 09:46 Někdejší demokratický prezident Spojených států Barack Obama před nadcházejícími parlamentními…

Mexický imigrační úřad rázně zakročil: Deportováno přes 300 indických…

17.10.2019 08:50 Mexiko deportovalo zpět do vlasti 311 indických občanů. S odvoláním na mexický imigrační úřad,…

USA vybombardovaly vlastní skrýš s municí v Sýrii, Trump dostal záchvat…

17.10.2019 07:26 Spojené státy podnikly předem plánovaný nálet na severu Sýrie na skrýš s municí a vojenskou…

USA jako Rusko v 90. letech? Profesor mluví o tragédii a varování

17.10.2019 00:01 NÁZOR - Rusko 90. let není mrtvé, jen se nachází v Americe, tvrdí profesor Mark Galeotti v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama