Přední americký epidemiolog Fauci podpořil vakcínu. O její bezpečnosti nepochybuje

„Světlo na konci tunelu.“ Tak nazývá specialista na infekční choroby Anthony Fauci vakcínu proti koronaviru. V rozhovoru s americkou stanicí CBS News prohlásil, že je bezpečná. Očkování by proto doporučil jak svým známým, tak rodině. Než se ovšem její účinky plně projeví, čekají dle něj Spojené státy krušné měsíce.

Anthony Fauci
doporučujeme

V rozhovoru s televizní stanicí CBS News se přední americký specialista na infekční choroby Anthony Fauci blíže vyjádřil k vakcíně proti koronaviru. V něm mimo jiné uvedl, že pokud se nechá očkovat dostatečné množství lidí, pandemie by mohla ustoupit ještě před koncem příštího roku. 

To by se dle něj stalo pouze za předpokladu, že se během příštího roku nechá naočkovat minimálně třetina americké populace. Zároveň ovšem apeluje na nutnost nošení roušek, dodržování bezpečných rozestupů a omezení mezilidských kontaktů. ,,Společně bychom to se zavedením vakcíny měli zvládnout, ale samo se to nestane,“ dodává.

Naočkovat by se dle jeho názoru měli i ti, kteří se již v minulosti virem nakazili. ,,Pokud se koronavirem nakazíte, není nikde napsané, jak dlouho jste vůči němu imunní nebo zda jste vůbec někdy byli,“ říká Fauci. O dlouhodobém efektu vakcíny má ovšem pochybnosti.

Zatímco nedokáže odhadnout, zda bude přeočkování nutné každý rok, jako je tomu na příklad u vakcíny proti chřipce, Fauci uvedl, že by ho překvapilo, kdyby účinnost vakcíny proti koronaviru byla doživotní. ,,Zřejmě se budeme muset nechat přeočkovat. V jakých intervalech, to nyní nedokážu tvrdit.“ 

Na názor imunologa ohledně bezpečnosti vakcíny dali už i bývalý prezident Obama nebo nově zvolený prezident Biden. Ti uvedli, že pokud ji Fauci označí za bezpečnou, očkovat se určitě nechají. Sám doktor Fauci prozradil, že se řídí stanoviskem Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Pokud je vakcína dle tamních vědců bezpečná a efektivní, bude prý jedním z prvních, kteří si ji nechají aplikovat, až na něj přijde řada. 

V této souvislosti podotkl, že by ji doporučil i ostatním lidem včetně svých známých nebo rodinných příslušníků. Naočkovat by se prý nechal i před kamerami. Fauci byl také jedním z prvních, kteří vystoupili proti kritice týkající se uspěchanosti vakcíny. Rychlost jejího vyvinutí odůvodnil pokroky ve vědě.

,,Odráží to pouze značné pokroky ve vědním vývoji těchto typů vakcín. Proto, co nám dříve zabralo roky, nyní zvládáme v řádu měsíců. Lidé se opravdu nemají čeho bát," řekl.

Doktor Anthony Fauci se již přes 50 let podílí na výzkumech a projektech Národního institutu zdraví. Zároveň je i ředitelem Národního institutu alergií a infekčních chorob. Od vlády Ronalda Reagana působí jako hlavní poradce prezidentů Spojených států. Ve své funkci bude pokračovat i v nové administrativě Bidena a Harrisové.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Lékárny řetězce Walmart v USA rozšíří očkování

22.01.2021 16:30 Americký řetězec Walmart, který kromě obchodů s běžným zbožím provozuje také lékárny, rozšíří…

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama