Volby v USA: 4 důvody, proč jsou letos předvolební průzkumy přesnější

Vzhledem ke scénáři voleb z roku 2016, kdy většina agentur pro průzkum veřejného mínění Trumpa a jeho příznivce podcenila, jsou lidé ohledně průzkumů spíše skeptičtí. Letos by však dle analytiků měla být data přesnější.

Analytik portálu The Economist Elliott Morris uvedl 4 důvody, proč jsou letošní průzkumy daleko přesnější než ty z roku 2016. Přesto, že by volby měl s 96% pravděpodobností dle portálu vyhrát Biden, současného prezidenta zcela neodepisuje.

Proč věřit letošním statistikám a prognózám?

Dle Morrise měly průzkumy v roce 2016 oproti těm letošním několik nedostatků. Za prvné řada z nich opomenula klíčovou demografii, která tvoří pevnou složku voličské základny Donalda Trumpa, a to vysokoškolsky nevzdělané bělochy. Zejména z tohoto důvodu hovořila tehdy data ve státech jako Wisconsin nebo Michigan o výrazném náskoku Clintonové.

Letos je také mnohem méně nerozhodnutých voličů. V roce 2016 jich bylo téměř 15 %, naproti tomu letos je to pouhých 5 %. Většina Američanů se tedy nejen letos k volbám chystá, má ale i jasnou představu, koho z kandidátů v nich podpoří. Větší volební účast hraje do karet demokratům, stejně tak jako mnohem větší účast Afroameričanů oproti volbám minulým.

Mohou se přesto prognózy mýlit?

Byť jsou agentury ve svých průzkumech letos mnohem přesnější, stále nejsou stoprocentní. Morris tvrdí, že ve hře je stále několik neznámých, které nevylučují, že se prognózy i modely mohou v konečném výsledku plést. Jedním z důvodů může být náhlý posun veřejného mínění, který poslední průzkumy už nestihnou reflektovat. 

Další velkou neznámou je koronavirová pandemie a její vliv nejen na veřejné mínění Američanů, ale i na jejich volební účast. Morris tak dodává, že některé agentury pravděpodobně mohly roli pandemie přecenit a přikládat jí ve svých prognózách až příliš velkou váhu. 

Obecně vycházejí prognostické modely ze stavu ekonomiky a ze sympatií voličů k oběma kandidátům.Tato metoda se spolehlivě osvědčila, neboť jak Morris uvedl, historicky se prokázalo, že v dobách slabé ekonomiky se voliči vyslovili vždy spíše proti prezidentovi ku prospěchu protikandidáta. 

Rekordní volební účast

Velkou změnou oproti roku 2016 je i rekordní volební účast, a to napříč zemí. Jak Morris poznamenal, z předchozích volebních cyklů jasně vyplývá, že vysoká volební účast nahrává demokratům.To je především proto, že demokraté svou politikou dokáží oslovit mnohem rozmanitější segmenty voličů, republikáni právě naopak.

I proto čísla hovoří pro Bidena velmi pozitivně na příklad ve státech slunečného pásu jako v Arizoně, Texasu, Georgii nebo Severní Karolíně. Morris ovšem uvedl, že stejně jako většina prognostických modelů ani jejich nezohledňuje údaje o již probíhajících volbách. 

Dle Morrise totiž nelze jednoznačně určit, zda volič, který se registroval jako republikán, také jako republikán volil. Prognózy by to přitom ovlivnilo v řádu několika procent. Morris zmínil na příklad stát Pensylvánii, kde se pro Trumpa mělo vyslovit na 70 % republikánů, což nechává potenciálních 30 % s otazníkem. 

Absenční volba

Některé prognostické modely letos zohledňují i fakt, že mimo rekordního počtu voličů Spojené státy čeká také rekordní počet absenčních lístků. Statistiky uvádějí, že problémy s absenční volbou mají především mladí lidé a Afroameričané. Nejčastěji se jedná o špatně vyplněné údaje, nečitelný podpis nebo jiné formální nedostatky. 

V takových případech se pak často hlas nezapočítá. Dle Morrise není úplně nepravděpodobné, že Biden ztratí jedno nebo dvě procenta v některém ze států právě proto, že je lístek špatně vyplněn nebo proto, že nedorazí včas. I to je následně zohledněno v míře chybovosti některých modelů. S ohledem na rekordní procento absenčních voličů se však dá těžko s větší přesností určit, kolik hlasů by z podobného důvodu mohlo být odmítnuto.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

včera

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

včera

včera

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu

Počasí v Česku prochází po uplynulém víkendu patrnou změnou. Ochladilo se, ale to nebude všechno. V úterý a ve středu očekávají meteorologové na severu či východě Moravy a hlavně ve Slezsku potenciálně zajímavou dešťovou situací. Nedělní výstupy modelu Aladin naznačují lokálně i velmi extrémní úhrny, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy