Volby v USA: 4 důvody, proč jsou letos předvolební průzkumy přesnější

Vzhledem ke scénáři voleb z roku 2016, kdy většina agentur pro průzkum veřejného mínění Trumpa a jeho příznivce podcenila, jsou lidé ohledně průzkumů spíše skeptičtí. Letos by však dle analytiků měla být data přesnější.

Analytik portálu The Economist Elliott Morris uvedl 4 důvody, proč jsou letošní průzkumy daleko přesnější než ty z roku 2016. Přesto, že by volby měl s 96% pravděpodobností dle portálu vyhrát Biden, současného prezidenta zcela neodepisuje.

Proč věřit letošním statistikám a prognózám?

Dle Morrise měly průzkumy v roce 2016 oproti těm letošním několik nedostatků. Za prvné řada z nich opomenula klíčovou demografii, která tvoří pevnou složku voličské základny Donalda Trumpa, a to vysokoškolsky nevzdělané bělochy. Zejména z tohoto důvodu hovořila tehdy data ve státech jako Wisconsin nebo Michigan o výrazném náskoku Clintonové.

Letos je také mnohem méně nerozhodnutých voličů. V roce 2016 jich bylo téměř 15 %, naproti tomu letos je to pouhých 5 %. Většina Američanů se tedy nejen letos k volbám chystá, má ale i jasnou představu, koho z kandidátů v nich podpoří. Větší volební účast hraje do karet demokratům, stejně tak jako mnohem větší účast Afroameričanů oproti volbám minulým.

Mohou se přesto prognózy mýlit?

Byť jsou agentury ve svých průzkumech letos mnohem přesnější, stále nejsou stoprocentní. Morris tvrdí, že ve hře je stále několik neznámých, které nevylučují, že se prognózy i modely mohou v konečném výsledku plést. Jedním z důvodů může být náhlý posun veřejného mínění, který poslední průzkumy už nestihnou reflektovat. 

Další velkou neznámou je koronavirová pandemie a její vliv nejen na veřejné mínění Američanů, ale i na jejich volební účast. Morris tak dodává, že některé agentury pravděpodobně mohly roli pandemie přecenit a přikládat jí ve svých prognózách až příliš velkou váhu. 

Obecně vycházejí prognostické modely ze stavu ekonomiky a ze sympatií voličů k oběma kandidátům.Tato metoda se spolehlivě osvědčila, neboť jak Morris uvedl, historicky se prokázalo, že v dobách slabé ekonomiky se voliči vyslovili vždy spíše proti prezidentovi ku prospěchu protikandidáta. 

Rekordní volební účast

Velkou změnou oproti roku 2016 je i rekordní volební účast, a to napříč zemí. Jak Morris poznamenal, z předchozích volebních cyklů jasně vyplývá, že vysoká volební účast nahrává demokratům.To je především proto, že demokraté svou politikou dokáží oslovit mnohem rozmanitější segmenty voličů, republikáni právě naopak.

I proto čísla hovoří pro Bidena velmi pozitivně na příklad ve státech slunečného pásu jako v Arizoně, Texasu, Georgii nebo Severní Karolíně. Morris ovšem uvedl, že stejně jako většina prognostických modelů ani jejich nezohledňuje údaje o již probíhajících volbách. 

Dle Morrise totiž nelze jednoznačně určit, zda volič, který se registroval jako republikán, také jako republikán volil. Prognózy by to přitom ovlivnilo v řádu několika procent. Morris zmínil na příklad stát Pensylvánii, kde se pro Trumpa mělo vyslovit na 70 % republikánů, což nechává potenciálních 30 % s otazníkem. 

Absenční volba

Některé prognostické modely letos zohledňují i fakt, že mimo rekordního počtu voličů Spojené státy čeká také rekordní počet absenčních lístků. Statistiky uvádějí, že problémy s absenční volbou mají především mladí lidé a Afroameričané. Nejčastěji se jedná o špatně vyplněné údaje, nečitelný podpis nebo jiné formální nedostatky. 

V takových případech se pak často hlas nezapočítá. Dle Morrise není úplně nepravděpodobné, že Biden ztratí jedno nebo dvě procenta v některém ze států právě proto, že je lístek špatně vyplněn nebo proto, že nedorazí včas. I to je následně zohledněno v míře chybovosti některých modelů. S ohledem na rekordní procento absenčních voličů se však dá těžko s větší přesností určit, kolik hlasů by z podobného důvodu mohlo být odmítnuto.

Související

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 22 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

Útok nožem na škole ve Walesu: Mezi zraněnými je údajně i učitelka

Britská média ve středu informovala o rozsáhlém policejním zásahu ve škole ve městě Ammanford na jihu Walesu. Při útoku nožem tam tři lidé utrpěli zranění, podle deníku The Telegraph má mezi nimi být i učitelka. Podezřelá osoba byla zadržena. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy