Překvapivý krok. USA stáhnou obvinění mexického exministra z obchodu s drogami

Spojené státy zřejmě nebudou soudit mexického exministra obrany Salvadora Cienfuegose, jehož v polovině října zatkla americká policie v Los Angeles kvůli obvinění z obchodu s drogami a praní špinavých peněz. Americká strana totiž obvinění překvapivě stáhla po dohodě s mexickou prokuraturou, která uvedla, že sama zahájí jeho vyšetřování. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AP.

Podle místních médií, jež se odvolávají na dopis newyorského prokurátora soudkyni, jež má kauzu na starosti, je důvodem zahraniční politika. Ve hře byla také spolupráce Mexika s americkou federální Agenturou pro potírání narkotik (DEA).

"Citlivé důležité aspekty zahraniční politiky převyšují zájem vlády stíhat obviněného," napsal mimo jiné newyorský prokurátor Seth D. DuCharme soudkyni Carol Bagley Amonové. Ta má dnes rozhodnout, zda žádosti prokuratury vyhoví.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador na pravidelné ranní tiskové konferenci ujišťoval novináře, že stažení obvinění vůči Cienfuegosovi v USA neznamená jeho beztrestnost. Také mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard dnes podle AP řekl, že za celou věcí není nic tajného a že jde o spolupráci s cílem udržet dobré vztahy se sousedem.

Americká a mexická prokuratura v úterý společně oznámily stažení amerických obvinění vůči mexickému exministrovi, který podle nich souhlasil, že se vrátí do Mexika. Ve své zemi zatím tento dvaasedmdesátiletý penzionovaný generál není z ničeho obviněn.

Cienfuegos byl ministrem obrany za předchozí vlády, od prosince 2012 do listopadu 2018, a jako šéf tohoto resortu vedl i boj s drogovými kartely v Mexiku. Podle americké obžaloby ale za peníze chránil jeden z kartelů, který tak mohl beztrestně operovat v Mexiku a dodávat drogy do Spojených států. Cienfuegos, přezdívaný podle místních médií americkou protidrogovou agenturou Kmotr, mimo jiné směroval operace bezpečnostních složek proti konkurenčním kartelům a členy chráněného kartelu varoval před chystanými operacemi. Podle mexických médií spolupracoval exministr s frakcí kartelu bratrů Beltránových Leyvaových.

Zatčení Cienfuegose vyvolalo kritiku z mexické strany a prezident López Obrador veřejně pohrozil přehodnocením spolupráce s americkou DEA.

Podle španělského deníku La Razón měla z trestního stíhání exministra obrany v USA obavy řada mexických armádních i politických činitelů. Boj s drogovými kartely vedou mexické vlády už řadu let, tamní policie i armáda si ale vysloužily mnohá obvinění z korupce i kritiku za "nestandardní" zásahy.

Velkým skandálem za Cienfuegosova vedení ministerstva obrany byl zákrok mexické armády proti údajným členům drogového gangu v červnu 2014 ve skladišti poblíž města Tlatlaya, který stál život 22 lidí. Někteří zemřeli při přestřelce, podle Národní komise pro lidská práva (CNDH) ale 12 z nich zastřelili vojáci poté, co se vzdali.

Související

Mexiko, ilustrační foto

Mexiko nebude stíhat exministra obrany vydaného z USA, prý není dost důkazů

Mexiko nebude trestně stíhat bývalého ministra obrany Salvadora Cienfuegose, který loni čelil v USA obvinění z obchodu s drogami a z praní špinavých peněz. Mexická prokuratura ve čtvrtek oznámila, že není dostatečně prokázáno, že by měl Cienfuegos vazby na drogový kartel. Informovala o tom dnes agentura AP.
Policie USA, ilustrační foto

V USA byl zatčen exministr obrany Mexika, podle policie obchodoval s drogami

Americká policie zatkla v Los Angeles mexického exministra obrany Salvadora Cienfuegose, informovala v noci na dnešek agentura AP. Podle ní je dvaasedmdesátiletý penzionovaný generál obviněn z obchodu s drogami a praní špinavých peněz. Těchto skutků se podle vyšetřovatelů dopustil jako ministr předchozí vlády.

Více souvisejících

Salvador Cienfuegos (mexický exministr) William Barr USA (Spojené státy americké) Mexiko Manuel López Obrador

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

"Ostudný podvodník Biden." Trump kvůli Izraeli zaútočil na amerického prezidenta

Americký exprezident Donald Trump tvrdí, že jeho nástupce v Bílém domě Joe Biden stojí na straně hnutí Hamás, když pohrozil zastavením dodávek amerických zbraní Izraeli. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy