Přísnější zákony o držení zbraní? Republikáni čekají na názor Trumpa

Vedení republikány ovládaného Senátu vyčkává na stanovisko Bílého domu, aby se rozhodlo o úpravě zákonů regulujících prodej zbraní v USA. Novinářům ve Washingtonu to v úterý řekl šéf Senátu Mitch McConnell. Horní komora Kongresu je pod silným tlakem zpřísnit kontrolní procedury po opakovaných krvavých incidentech z posledních týdnů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Série masakrů s desítkami obětí posílila ve Spojených státech argumenty aktivistů a politiků volajících po rozsáhlejších kontrolách osob, které zbraně nakupují. Zastánci druhého ústavního dodatku, který právo na držení zbraní garantuje, naopak poukazují na historické tradice a tvrdí, že vražedné incidenty jsou důsledkem řádění psychicky vyšinutých jedinců, nikoli samotného držení zbraní.

Podobný názor má i prezident Donald Trump, který se zejména po nedávném vraždění v Texasu a Ohiu pro posílení kontrol váhavě vyslovil. McConnell potvrdil, že Trumpův konečný názor zastupitelé neznají.

Bílý dům se podle šéfa Senátu "zamýšlí nad tím, co je připraven podpořit, pokud vůbec něco". Pokud se prezident pro zesílení kontrol při prodeji zbraní rozhodne, "schválíme to a stane se to zákonem".

Dva zákony o zpřísnění režimu držení střelných zbraní letos schválila Sněmovna reprezentantů, ale Senát o nich dosud nejednal. McConnell se v rozhovoru s novináři zavázal, že pokud bude Bílý dům se zpřísněním souhlasit, návrh zákona v Senátu k hlasování předloží. Prezidentovo rozhodnutí se prý očekává příští týden, kdy se členové Kongresu vrátí z parlamentních prázdnin.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok na Havaji: Podivín původem z Česka zastřelil dva policisty

20.01.2020 20:09 Aktualizováno Muž původem z Česka pobodal v neděli na Havaji bytnou a zastřelil dva zasahující policisty. Dnes o…

Virginie se obává protestu příznivců zbraní, platí mimořádný stav

20.01.2020 19:30 Aktualizováno Tisíce stoupenců amerického ústavního práva nosit zbraně dnes vyšly do ulic Richmondu, hlavního…

Trump najal právníky, kteří mají jasno. Impeachment je třeba rychle…

20.01.2020 18:15 Ústavní žaloba, které čelí americký prezident Donald Trump, je výsledkem procesu zmanipulovaného…

Bidena potěšil průzkum, před primárkami v Iowě vede

20.01.2020 17:49 Bývalý viceprezident Joe Biden podle nejnovějšího průzkumu před primárkami v americkém státě Iowa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama