Pro většinu Američanů je Ukrajina spřátelená země, ukázal průzkum

Třetina Američanů před rokem nebyla schopna odpovědět na otázku, zda je Ukrajina vůči USA přátelská nebo nepřátelská. Čerstvý průzkum společnosti YouGov ukazuje, že nyní 81 procent dotázaných řadí Ukrajinu ke spřáteleným zemím nebo přímo ke spojencům. Podle listu The New York Times to souvisí s ruskou válkou proti Ukrajině.

Pohled Američanů na Ukrajinu se nyní vyrovná vnímání dlouhodobých spojenců jako jeou Francie nebo Japonsko. Kladnější hodnocení mají jenom stálice ve vztazích s USA - tedy Británie, Austrálie a Kanada. Rusko se ocitlo v hodnocení přízně Američanů na podobné úrovni jako Severní Korea.

YouGov sleduje vnímání jiných zemí občany USA od roku 2017. Jeho průzkumy ukazují, že postoj k Ukrajině se posunul za poslední roky vůbec nejvíc.

Roku 2019 se 36 procent respondentů nebylo schopno rozhodnout, zda je Ukrajina spřátelená nebo nepřátelská země. Za přítele nebo spojence ji tehdy označilo 41 procent lidí.

Rusko považuje za nepřátelskou zem 70 procent Američanů. Je to nejhorší výsledek ze všech srovnávaných zemí včetně KLDR a Íránu.

Podpora Ukrajiny má ale také meze, protože za spojence ji označilo jenom 29 procent lidí, což je až na Turecko nejnižší údaj mezi státy, s nimiž mají USA formální dohody. Blíží se to spíše Tchaj-wanu, k němuž mají USA vztahy ambivalentní - ten považovalo na konci loňského roku za spojence 26 procent Američanů.

Data zmíněné společnosti také překvapivě ukazují, že navzdory konfliktu Ukrajina nepatří mezi nejznámější země světa. Slyšelo o ní 95 procent lidí, což je méně než v případě většiny jiných států. Českou republiku například zná 98 procent lidí. Ukrajina je populární mezi 26 procenty lidí, naopak 21 procent k ní kladný vztah nechová. 48 procent k ní pak zachovává neutrální postoj.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vyhlašování laureátů Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu

Nobelovu cenu za medicínu získali Ambros a Ruvkun. Objevili mikroRNA

Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu za rok 2024 získali Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun za "objev mikroRNA a její roli v posttranskripční genové regulaci". Laureáty vybralo Nobelovo shromáždění Karolínského institutu ve Stockholmu, jejich jména oznámil v pondělí dopoledne generální tajemník shromáždění Thomas Perlmann.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Raketa Kinžal na letounu MiG-31

Rusko poslalo na Kyjev nadzvukové rakety Kinžal

Ukrajinská protivzdušná obrana v pondělí ráno odrazila ruský útok nad Kyjevem. Během dopravní špičky dopadly úlomky raket na tři čtvrti ve městě, ale zatím nebyly hlášeny žádné oběti ani větší materiální škody, uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko podle serveru Ukrainska pravda.

před 4 hodinami

Válka v Izraeli

Rok války na Blízkém východě: Ve jménu bezohlednosti a dezinformací

Přesně před rokem začal brutální konflikt mezi teroristickým hnutím Hamás a Izraelem. Blízký východ od té doby viděl již dlouho neviděné krveprolití, které stálo životy až desítky tisíc lidí. A co je nejhorší, konflikt se ani zdaleka neblíží ke konci. Naopak, týden po týdnu je intenzivnější.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

Izraelská armáda den před výročím posiluje obranu. Obává se útoku

Izraelská armáda oznámila, že před výročím útoku palestinského hnutí Hamás zintenzivnila obranu jižních oblastí Izraele a obcí poblíž hranice s Pásmem Gazy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy