Půl roku války na Ukrajině: Konflikt je pro Rusko katastrofou, propaganda musí vytvářet alternativní realitu, ukazuje analýza

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uběhlo půl roku a ze všech úhlů pohledu jde o katastrofickou válku. Miliony Ukrajinců byly vyhnány ze svých domovů, město Mariupol je prakticky vymazáno z mapy a ofenzíva, která začala 24. února navíc ukázala na špatnou morálku ruské armády a fakt, že Rusové naprosto ignorují životy civilistů. Vyplývá to z analýzy americké televize CNN.

Ilustrační foto

Podle nejnovějších odhadů Pentagonu zatím zemřelo nebo bylo zraněno 70-80 tisíc ruských vojáků. I přesto, že je odhad velmi vysoký, je dobré zmínit, že Rusové ztratili zřejmě více mužů za půl roku, než o kolik přišli Sověti za deset let v Afghánistánu.

Čísla svádí k závěru, že síla ruské propagandy je ohromující a režim má závratnou schopnost tvořit alternativní realitu. V té ruské lodě nejsou potápěny ukrajinskými střelami a základy okupantů vybuchují kvůli nehodám. Těsně po invazi ruská vláda umlčela veškerý svobodný tisk. Představila nový krutý zákon, kdy novináři dostávají za „diskreditaci“ ozbrojených složek Ruska v nejlepším případě pokuty.

Neznamená to, že se informace o ohromných ztrátách Ruska nedostávají ven. Ruský nezávislý web Mediazona, který Kreml loni označil za zahraničního agenta, zdokumentoval 5 185 smrtí vojáků na základě zpráv lokálních médií a příspěvků ze sociálních sítí.

Mnoho zabitých vojáků pochází z chudých ruských regionů. Podle zjištění amerického zpravodajského webu CNN největší počty obětí zaznamenaly tzv. etnické republiky Dagestán a Burjatsko na Dálném východě. Nejméně ztrát zaznamenává naopak Petrohrad a Moskva.

Putinova popularita je zpevněná strachem. Nezávislá skupina OVD-Info, která sleduje zadržování v Rusku, vypočítala, že od počátku invaze policie v Rusku zatkla 16 380 lidí za protiválečný aktivismus. Z toho 75 případů policisté prošetřovali v rámci nového zákona o fake news.

Ruská invaze na Ukrajinu mezi odborníky vyvolala debatu, jestli neoznačit Putinův režim jako fašistický. Je to složitá otázka, ale od 24. února termíny jako „autokratický“ nebo „autoritářský“ nejsou adekvátní k popisu státu, který netoleruje jakýkoli vnitřní odpor.

Mnozí lidé nerozumí tomu, jak může být ve světle tvrdých mezinárodních sankcí být podpora Putina ze širokých segmentů společnosti tak silná. Rusko je izolováno od globální ekonomiky. Západní investice v zemi z velké části vymizely a stejně tak jakékoli nabídky obchodu. Například letecký průmysl je z velké části závislý na součástkách ze Západu. Těch se mu teď nedostává.

„Putin a jeho technokraté po léta pracovali na sankciování ruské ekonomiky prostřednictvím náhradního dovozu. Pokoušeli se vyvíjet náhradní zboží za to, které bylo obětí sankcí. Také se snažili vymyslet nový platební systém, aby se vyhnuli platební izolaci. Rebranding McDonalds a Strabuck je naprosto trapný,“ popsala pro americký web CNN Clare Sebastianová.

Podle jedné ze studií Rusko nemá infrastrukturu k přesunu exportu energie do Asie. Výrobci nemají díly od mezinárodních dodavatelů. Ruské oficiální statistiky dokumentují hluboký ekonomický ústup. „Navzdory Putinovým iluzím o soběstačnosti a substituci dovozu se ruská domácí výroba úplně zastavila. Nemá schopnost nahradit ztracené podniky a produkty. Vyprázdněné ruské domácí inovační a výrobní základy vedlo k prudce rostoucím cenám a nedůvěře a úzkostí spotřebitelů,“ popsala nedávná studie Institutu na výzkum vládnutí Univerzity Yale.

Ruský finanční systém se i přesto nezhroutil. Úzkost spotřebitelů se nepřetavila do politických nepokojů. Ukrajinci se ale chtějí pomstít běžným Rusům za jejich pasivní podporu invaze. „Pracujeme na nových sankcích proti teroristickému státu. Chceme, aby lidé cítili zodpovědnost za to, co se děje. Diskuze o omezení ruských víz v Evropě se každým dnem prohlubuje – připojují se k ní nové státy a politici,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský.

Někteří evropští lídři se však zdráhají zákaz podpořit. „Lídři musí mít jasno v otázce zákazu víz, protože akce na Ukrajině jsou válkou Putina a ne válkou ruského lidu,“ upozornil německý kancléř Olaf Scholz, který je vůči zákazu skeptický.

Bez ohledu na ekonomické důsledky sankcí oligarchové navázaní na Putina stále zůstávají po jeho boku. „Putinova válka trvá už 6 měsíců. Od prvního dne západní lídři pevně prohlašovali, že Putinovi oligarchové a úplatkáři budou čelit bezprostředním sankcím a tentokrát se přes ně nedostanou. Ale dostali,“ napsal opoziční vůdce Alexej Navalnyj v tzv. „Vlákně vzteku“ z vězení.

Putin možná počítá s tím, že tristní situace s vysokými cenami energiemi v Evropě možná zvýší tlak na vlády, aby přinutily Ukrajinu podřídit se mírové dohodě. Zima se blíží, ale Ukrajinci bojují o přežití své země a svého národa.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Trump měl pravidelně splachovat dokumenty do záchodu, píše se v nové knize

04.10.2022 18:04 Bývalý americký prezident Donald Trump málem dal své dceři Ivance výpověď a pravidelně splachoval…

Na Haiti se objevují případy cholery. WHO se obává epidemie a žádá vakcíny

04.10.2022 14:30 Na Haiti zemřelo nejméně osm lidí na choleru, jde o první úmrtí na tuto nemoc po třech letech v…

Trump podal na CNN žalobu pro pomluvu, žádá po ní 12 miliard

04.10.2022 08:00 Bývalý americký prezident Donald Trump podal na zpravodajskou stranici CNN žalobu pro pomluvu. Jako…

USA a spojenci by reagovali na ruský jaderný útok na Ukrajině, tvrdí…

03.10.2022 10:54 V případě, že se ruský prezident Vladimir Putin rozhodne na Ukrajině nasadit jaderné zbraně, zničí…

V druhém kole volby prezidenta v Brazílii se střetnou Lula da Silva a…

03.10.2022 08:10 V prvním kole prezidentských voleb v Brazílii zvítězil v neděli levicový kandidát Luiz Inácio Lula…

Brazílie volí prezidenta, mandát obhajuje kontroverzní Bolsonaro

02.10.2022 19:08 Aktualizováno V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Počet obětí hurikánu Ian na Floridě vzrostl na nejméně 47

02.10.2022 09:04 Aktualizováno Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, agentura Reuters ale hovoří o…

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

02.10.2022 04:43 Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden…

Počet obětí hurikánu Ian v USA vzrostl na nejméně 27

01.10.2022 17:14 Oficiální počet obětí ničivého hurikánu Ian ve Spojených státech vzrostl na nejméně 27 poté, co…

Rusko v RB OSN vetovalo rezoluci, která anexi čtyř ukrajinských regionů…

30.09.2022 22:02 Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci, která anexi čtyř ukrajinských regionů odsuzuje…

Související:

Právě se děje

reklama