Políček pesimistům: dolarová krize není na pořadu dne, ujišťuje analytik

NÁZOR - Existuje nějaká seriózní alternativa, která by nahradila americký dolar na pozici mezinárodní rezervní měny? A jak si povede dolar v případě, že prasknou stávající akciové a úvěrové bubliny na trzích? Tyto otázky klade Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute dodává, že odpověď na tyto otázky nenaznačuje, že by v dohledné době dolar čelil jakékoliv krizi.

Dolaroví pesimisté

Existuje přitom mnoho důvodů k obavám o pozici dolaru coby základního ekonomického pilíře, přiznává autor komentáře. Dvě výše uvedené otázky jsou podle něj ale klíčové, pokud někdo tvrdí, že Spojené státy míří k dolarové krizi.

"Dolaroví pesimisté poukazují na mimořádné uvolňování americké ekonomické politiky v reakci na koronavirovou pandemii coby důvod pro beznaděj dolaru," píše analytik. Připouští, že v mírových dobách dosud rozpočtový deficit a veřejné zadlužení Spojených států nebyly tak vysoké jako dnes a americká centrální banka FED nikdy nedržela úrokové sazby tak nízko, ani se neuchylovala ke kvantitativnímu uvolňování v takovém tempu.

Za stejně problematické považuje Lachman skutečnost, že nic příliš nenasvědčuje brzké změně americké ekonomické politiky, jelikož administrativa nového prezidenta Joe Bidena chystá schválení dalšího masivního balíku na stimulaci hospodářství. FED zároveň opakovaně ujišťuje, že hodlá nadále držet úrokové sazby na rekordně nízké úrovni a pokračovat v kvantitativním uvolňování, podotýká odborník.

Dolaroví pesimisté podle analytika správně tvrdí, že snížení ukládání peněz ve Spojených státech v kombinaci s velkým rozpočtovým deficitem povedou k dalšímu zvýšení zahraničního zadlužení země. Velmi nízké úrokové sazby v USA také neposkytují cizím investorům dostatečný výnos, aby investovali do dolaru, konstatuje odborník. Dodává, že tato směs vysokého zahraničního zadlužení a nedostatečné atraktivity dolaru pro cizí investory může dle pesimistů vyvolat krizi této měny.

"Základní bod, který dolaroví pesimisté přehlížejí, je ten, že aby americký dolar ztratil na hodnotě, musí ztratit na hodnotě vůči dalším velkým světovým měnám," pokračuje Lachman. Vyzdvihuje, že momentálně se ale zdá, že tyto měny sužují podobně vážné, ne-li vážnější problémy.

Bezpečný přístav   

Jako důkaz svého tvrzení uvádí analytik stávající problémy eura, které je hlavním potenciálním soupeřem dolaru coby hlavní mezinárodní rezervní měny. Nejenže Evropa zažívá mnohem hlubší ekonomickou recesi než Spojené státy, ale v Evropě momentálně platí silně negativní úrokové sazby, vyzdvihuje autor komentáře. Soudí, že v Evropě může také vypuknout další kolo dluhové krize, která by mohla ohrozit společnou měnu.

Za velmi znepokojivé považuje Lachman možnost, že tato další dluhová krize by se zaměřovala na Itálii, zemi, jejíž ekonomika je desetinásobná oproti té řecké. Itálie nikdy předtím neměla vyšší rozpočtový deficit a poměr státního dluhu k HDP než dnes, poukazuje ekonom. Doplňuje, že zemi svazuje společná měna a hluboká recese, tudíž zřejmě nebude schopná obnovit pořádek ve svých veřejných financích, aniž by se uchýlila k restrukturalizaci dluhu, což by ale otřáslo základy eura.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejně tak není pravděpodobné, že by v dohledné době pozici dolaru reálně ohrožoval japonský jen či čínský jüan, které dosud nebyly výrazněji využívány jako rezervní měny, míní expert. Připomíná, že ve srovnání s japonskými veřejnými financemi působí ty americké vyrovnaně, zatímco Čína se nachází uprostřed úvěrové bubliny obřích rozměrů a nadále silně kontroluje kapitál v zemi, což jüan vylučuje pro rozsáhlejší využití coby rezervní měny.  

"Dalším faktor, který pravděpodobně bude v nadcházejícím období podporovat dolar, je reputace bezpečného úložiště, kterou mu poskytuje jeho velmi hluboký kapitálový trh," deklaruje analytik. Očekává, že v momentě, kdy se začne ve světě utužovat měnová politika a stávající globální akciové a úvěrové bubliny prasknou, investoři z celého světa budou v nastalých turbulencích na finančních trzích hledat bezpečný přístav v americké státní pokladně.

Výše uvedené podle experta neznamená, že by se Američané neměli znepokojovat neutěšeným stavem veřejných financí Spojených států, jelikož velký rozpočtový deficit a rychle rostoucí výše zadlužení znamená velké břemeno pro budoucí generace. Zároveň se ale Lachman domnívá, že riziko brzké dolarové krize není hlavním aspektem, který by se měl řešit při usměrňování znepokojivého kurzu amerických veřejných financí.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika americký dolar USA (Spojené státy americké) Ekonomická krize

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

U Klínce odklízejí vykolejené vozy vlaku, který ujel ze stanice bez strojvůdce

České dráhy odklízejí týden po nehodě dva vozy vykolejeného vlaku, jehož jízda bez strojvedoucího skončila u středočeského Klínce. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi je výluka, pro cestující je zajištěna náhradní autobusová doprava. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy