Políček pesimistům: dolarová krize není na pořadu dne, ujišťuje analytik

NÁZOR - Existuje nějaká seriózní alternativa, která by nahradila americký dolar na pozici mezinárodní rezervní měny? A jak si povede dolar v případě, že prasknou stávající akciové a úvěrové bubliny na trzích? Tyto otázky klade Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute dodává, že odpověď na tyto otázky nenaznačuje, že by v dohledné době dolar čelil jakékoliv krizi.

Americký dolar, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dolaroví pesimisté

Existuje přitom mnoho důvodů k obavám o pozici dolaru coby základního ekonomického pilíře, přiznává autor komentáře. Dvě výše uvedené otázky jsou podle něj ale klíčové, pokud někdo tvrdí, že Spojené státy míří k dolarové krizi.

"Dolaroví pesimisté poukazují na mimořádné uvolňování americké ekonomické politiky v reakci na koronavirovou pandemii coby důvod pro beznaděj dolaru," píše analytik. Připouští, že v mírových dobách dosud rozpočtový deficit a veřejné zadlužení Spojených států nebyly tak vysoké jako dnes a americká centrální banka FED nikdy nedržela úrokové sazby tak nízko, ani se neuchylovala ke kvantitativnímu uvolňování v takovém tempu.

Za stejně problematické považuje Lachman skutečnost, že nic příliš nenasvědčuje brzké změně americké ekonomické politiky, jelikož administrativa nového prezidenta Joe Bidena chystá schválení dalšího masivního balíku na stimulaci hospodářství. FED zároveň opakovaně ujišťuje, že hodlá nadále držet úrokové sazby na rekordně nízké úrovni a pokračovat v kvantitativním uvolňování, podotýká odborník.

Dolaroví pesimisté podle analytika správně tvrdí, že snížení ukládání peněz ve Spojených státech v kombinaci s velkým rozpočtovým deficitem povedou k dalšímu zvýšení zahraničního zadlužení země. Velmi nízké úrokové sazby v USA také neposkytují cizím investorům dostatečný výnos, aby investovali do dolaru, konstatuje odborník. Dodává, že tato směs vysokého zahraničního zadlužení a nedostatečné atraktivity dolaru pro cizí investory může dle pesimistů vyvolat krizi této měny.

"Základní bod, který dolaroví pesimisté přehlížejí, je ten, že aby americký dolar ztratil na hodnotě, musí ztratit na hodnotě vůči dalším velkým světovým měnám," pokračuje Lachman. Vyzdvihuje, že momentálně se ale zdá, že tyto měny sužují podobně vážné, ne-li vážnější problémy.

Bezpečný přístav   

Jako důkaz svého tvrzení uvádí analytik stávající problémy eura, které je hlavním potenciálním soupeřem dolaru coby hlavní mezinárodní rezervní měny. Nejenže Evropa zažívá mnohem hlubší ekonomickou recesi než Spojené státy, ale v Evropě momentálně platí silně negativní úrokové sazby, vyzdvihuje autor komentáře. Soudí, že v Evropě může také vypuknout další kolo dluhové krize, která by mohla ohrozit společnou měnu.

Za velmi znepokojivé považuje Lachman možnost, že tato další dluhová krize by se zaměřovala na Itálii, zemi, jejíž ekonomika je desetinásobná oproti té řecké. Itálie nikdy předtím neměla vyšší rozpočtový deficit a poměr státního dluhu k HDP než dnes, poukazuje ekonom. Doplňuje, že zemi svazuje společná měna a hluboká recese, tudíž zřejmě nebude schopná obnovit pořádek ve svých veřejných financích, aniž by se uchýlila k restrukturalizaci dluhu, což by ale otřáslo základy eura.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejně tak není pravděpodobné, že by v dohledné době pozici dolaru reálně ohrožoval japonský jen či čínský jüan, které dosud nebyly výrazněji využívány jako rezervní měny, míní expert. Připomíná, že ve srovnání s japonskými veřejnými financemi působí ty americké vyrovnaně, zatímco Čína se nachází uprostřed úvěrové bubliny obřích rozměrů a nadále silně kontroluje kapitál v zemi, což jüan vylučuje pro rozsáhlejší využití coby rezervní měny.  

"Dalším faktor, který pravděpodobně bude v nadcházejícím období podporovat dolar, je reputace bezpečného úložiště, kterou mu poskytuje jeho velmi hluboký kapitálový trh," deklaruje analytik. Očekává, že v momentě, kdy se začne ve světě utužovat měnová politika a stávající globální akciové a úvěrové bubliny prasknou, investoři z celého světa budou v nastalých turbulencích na finančních trzích hledat bezpečný přístav v americké státní pokladně.

Výše uvedené podle experta neznamená, že by se Američané neměli znepokojovat neutěšeným stavem veřejných financí Spojených států, jelikož velký rozpočtový deficit a rychle rostoucí výše zadlužení znamená velké břemeno pro budoucí generace. Zároveň se ale Lachman domnívá, že riziko brzké dolarové krize není hlavním aspektem, který by se měl řešit při usměrňování znepokojivého kurzu amerických veřejných financí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Americký senát schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

06.03.2021 20:08 Aktualizováno Senát Spojených států dnes schválil soubor opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč) na…

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

06.03.2021 15:10 Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne…

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama