Senát vyzval Trumpa, aby při svém procesu svědčil pod přísahou

Demokratičtí senátoři dnes vyzvali bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby při senátním procesu ústavní žaloby, takzvaném impeachmentu, svědčil pod přísahou. Trump podle senátorů musí jasně vysvětlit, proč on a jeho právníci zpochybňovali klíčová fakta obvinění. Podle agentury AP tento požadavek svědčí o agresivním přístupu Senátu k posuzování Trumpova podílu na násilnostech v Kapitolu z letošního 6. ledna.

Donald Trump
doporučujeme

"S ohledem na Vaše zpochybnění faktických obvinění si Vás dovoluji vyzvat, abyste svědčil pod přísahou, a to buď před, anebo během senátního procesu o impeachmentu, který se týká Vašeho jednání z 6. ledna 2021," uvedl v dopise Trumpovi demokratický zákonodárce Jamie Raskin. Ten je hlavním manažerem procesu s Trumpem.

Tato výzva Senátu nemá pro Trumpa právní závaznost, může ji odmítnout. Pokud by tak učinil, Senát by to v žalobě použil jako argument v Trumpův neprospěch, jako důkaz jeho neochoty. Později může Senát Trumpa předvolat, což by už bylo povinné a Trump by svědčit musel.

Ústavní žaloba, kterou už dříve schválila Sněmovna reprezentantů, viní Trumpa z podněcování ke vzpouře v souvislosti s lednovými nepokoji v Kapitolu. Senát se jí začne zabývat 9. února, Trumpovo svědectví by mělo podle médií zaznít mezi 8. a 11. únorem. Raskin Trumpa v dopise upozornil, že pokud svědectví odmítne, Senát to proti němu použije v procesu. Trump a jeho tým se podle agentur k žádosti zatím nevyjádřili.

Trump čelí žalobě, která ho viní z podněcování ke vzpouře a kterou na něj v závěru jeho mandátu podala Sněmovna reprezentantů v souvislosti s výtržnostmi jeho příznivců v sídle Kongresu. Takzvaný impeachment posuzuje Senát, tedy druhá kongresová komora, která v případě uznání Trumpovy viny může bývalému prezidentovi zakázat, aby v budoucnu usiloval o veřejný úřad. Republikánský exprezident přitom podle médií zvažuje, že by znovu kandidoval na prezidenta v roce 2024.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru

26.02.2021 10:37 V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových…

Při nepokojích proniklo do Kapitolu asi 800 výtržníků

25.02.2021 20:46 Dovnitř budovy amerického Kongresu se při nepokojích 6. ledna dostalo asi 800 příznivců tehdejšího…

Na celém světě zemřelo už více než 2,5 milionu nakažených

25.02.2021 19:00 Ve světě zemřelo už více 2,5 milionu lidí nakažených covidem-19. Vyplývá to z průběžně…

Koronavirus zpomaluje, na světě se nyní šíří méně

25.02.2021 14:29 l Times) - Od začátku letošního roku se počet nových případů nákazy koronavirem na světě podstatně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama