Souboj o Senát USA: Šance demokratů na získání většiny se rozplývá

S přicházejícími výsledky hlasování v amerických volbách ubývá demokratům naděje, že získají kontrolu nad Senátem, píše agentura AP. Ačkoliv vítěz ještě není jasný hned v několika státech, vypadá to, že si republikáni v Senátu udrží svou křehkou většinu.

Američané v úterních volbách kromě nového prezidenta rozhodovali i o rozložení sil v Kongresu. Kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů si dosud držela Demokratická strana, naopak v Senátu mají většinu republikáni.

Obě strany ve volbách bojovaly o 35 křesel. Republikáni obhajují 23 mandátů a demokraté 12. Podle stanice CNN zatím mají demokraté jistých 46 křesel, republikáni 47. O vítězi sedmi senátorských soubojů zatím není rozhodnuto.

Vítěze senátního klání zatím nebylo možné s jistotou určit na Aljašce, v Arizoně, v Maine, Michiganu a Severní Karolíně. O dva mandáty se soupeří v Georgii, přičemž u jednoho z těchto soubojů už je jasné, že bude pokračovat druhým kolem v lednu, protože ani jeden z kandidátů nezískal potřebných více než 50 procent hlasů.

Na Aljašce podle částečných výsledků zatím jasně vede republikán Dan Sullivan, který má průběžně přes 60 procent hlasů. V Arizoně se zase rýsuje vítězství bývalého astronauta, demokrata Marka Kellyho; televizní stanice Fox News už dokonce ohlásila jeho vítězství nad dosavadní republikánskou senátorkou Marthou McSallyovou.

Výsledek souboje v Maine zatím oficiálně vyhlášen nebyl, ale obhájkyně křesla, republikánská senátorka Susan Collinsová, už se prohlásila za vítězku. Její soupeřka Sarah Gideonová jí telefonovala, aby k výhře gratulovala, uvedla agentura Reuters.

Collinsové média v poslední době věnovala pozornost především v souvislosti s hlasováním o nové soudkyni nejvyššího soudu. Collinsová totiž jako jediná republikánka hlasovala proti schválení Amy Coneyové Barrettové.

Podle AP je pro demokraty výsledek senátních voleb zklamáním, protože doufali, že hned v několika státech mají dobré vyhlídky republikány porazit. Demokraté sice nově získali křeslo v Coloradu, přišli ale naopak o místo v Alabamě. Republikáni obhájili velkou většinu křesel včetně Jižní Karolíny, Iowy, Texasu či Kansasu, a dramaticky tak snížili počet míst, která mohla připadnout demokratům. Demokraté přitom do senátorských kampaní v Texasu, Kansasu či Jižní Karolíně investovali obrovské částky a doufali, že právě tam mají velkou šanci na úspěch, napsal server Politico.

Své senátorské křeslo obhájil už posedmé dosavadní vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, který porazil bojovou pilotku ve výslužbě Amy McGrathovou, která kandidovala za demokraty. McGrathová přitom podle agentury Reuters vybrala na kampaň o 40 milionů dolarů (téměř 920 milionů Kč) více než její republikánský soupeř. V Senátu opět zasedne i spojenec prezidenta Donalda Trumpa Lindsey Graham.

V Coloradu se podařilo někdejšímu demokratickému guvernérovi Johnovi Hickenlooperovi připravit o křeslo republikánského senátora Coryho Gardnera. Agentura AP připomněla, že se Colorado od Gardnerova zvolení v roce 2014 posunulo výrazně doleva. Naopak v Alabamě demokraté o jedno senátorské křeslo přišli. Dosavadního senátora Douga Jonese porazil bývalý hráč amerického fotbalu a trenér Tommy Tuberville. Sledované bylo také klání o senátorské křeslo v Jižní Karolíně, které nakonec obhájil Trumpův spojenec Lindsey Graham.

Pro vítěze prezidentské volby je většina v Senátu zásadní. Hlava státu s jeho souhlasem jmenuje a odvolává ministry a vysoké státní úředníky a může zbrzdit nebo naopak urychlit agendu Bílého domu.

Pokud demokratický kandidát Joe Biden vyhraje prezidentské křeslo, jeho strana musí ve volbách do Senátu získat náskok tří křesel, aby nad horní komorou převzala kontrolu, a čtyř křesel v případě, že zvítězí současná hlava státu Donald Trump. V případě rovnosti hlasů totiž má rozhodující slovo viceprezident.

Související

Více souvisejících

Volby USA Senát USA Demokratická strana (USA) Republikánská strana (USA) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy