Stát Mississippi bude mít na nové vlajce magnólii, komise vybírala z 3000 návrhů

Na nové vlajce amerického státu Mississippi bude nejspíš květ šácholanu velkokvětého. Návrh s bílým okvětím stromu, který je znám také jako magnólie, vybrala ve středu vládní komise, informovala agentura Reuters. Stát Mississippi, který leží na jihu USA, se před časem rozhodl odstranit ze své zástavy znak Konfederace, kteří mnozí považují za symbol rasismu.

Mississippi mělo na své vlajce konfederační symbol jako poslední stát v USA. Vlajka s tímto emblémem vlála na budově zákonodárného sboru v hlavním městě Jacksonu 126 let. Na konci června ji stáhli poté, co změnu zástavy schválili mississippští zákonodárci.

Zvláštní komise nyní podle NBC News doporučila, aby byl na nové mississippské vlajce bílý květ šácholanu, který je považován za symbolický strom tohoto státu. Návrh musí nyní schválit guvernér Tate Reeves. Následně se k nové podobě vlajky budou moci vyjádřit i občané v referendu, které se bude konat souběžně s prezidentskými volbami 3. listopadu. Pokud jej odmítnou, bude Mississippi do schválení nového návrhu bez vlajky.

Komise vybírala z tří tisíc návrhů. Podmínkou bylo, aby na nich nebyl konfederační symbol a aby obsahoval nápis In God We Trust (Věříme v Boha). Na vítězném návrhu je kromě nápisu na modrém pozadí květ šácholanu obklopený hvězdami, po stranách zástavy jsou červené a zlaté pruhy.

NEW: Mississippi Flag Commission chooses this ‘magnolia flag’ as the final state flag design- which will be on the ballot for voter approval in November. The now-discarded flag bearing the Confederate flag was adopted in 1894. pic.twitter.com/HtarTIGujk

— Kristen Clarke (@KristenClarkeJD) September 2, 2020

Konfederované státy americké vznikly v roce 1861, když se několik jižanských států odtrhlo od zbytku USA kvůli sporu ohledně dalšího směřování Unie. Neshody se týkaly především otroctví, které chtěli členové Konfederace zachovat. Kvůli sporu vypukla občanská válka, která skončila v roce 1865 vítězstvím Unie a zrušením otroctví.

V mnoha jižanských státech ale další století platily segregační zákony, které černochům upíraly základní občanská i jiná práva. Vlajku Konfederace proto nejen černoši považují za symbol rasismu, útlaku a obhajoby otroctví. Zastánci konfederační vlajku považují za symbol regionální jižanské kultury a svébytného způsobu života.

V Mississippi, kde tvoří černoši téměř 40 procent populace, se vedly diskuse o změně vlajky několik desetiletí. V roce 2001 tam hlasovali občané o nahrazení symbolu v referendu, změnu ale tehdy neschválili. Ve stejném roce však svou vlajku se znakem Konfederace odstranila Georgia, čímž se Mississippi stalo posledním americkým státem s tímto kontroverzním emblémem na standartě.

Ke rozhodnutí o změně vlajky nakonec vedly až demonstrace, které vyvolala smrt George Floyda. Šestačtyřicetiletého černocha na konci letošního května zabil bělošský policista při zatýkání v Minneapolisu.

Související

Více souvisejících

Vlajky států USA (Spojené státy americké) rasismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Everest zřejmě přestane být tak dosažitelný, vyplývá z rozhodnutí soudu

Z Nepálu přichází špatná zpráva pro horolezce. Tamní nejvyšší soud totiž nařídil vládě, aby omezila počet povolení k výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest a další himálajské vrcholy. S odkazem na právníka, který o omezení usiloval, o tom informovala AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy