Stát Mississippi bude mít na nové vlajce magnólii, komise vybírala z 3000 návrhů

Na nové vlajce amerického státu Mississippi bude nejspíš květ šácholanu velkokvětého. Návrh s bílým okvětím stromu, který je znám také jako magnólie, vybrala ve středu vládní komise, informovala agentura Reuters. Stát Mississippi, který leží na jihu USA, se před časem rozhodl odstranit ze své zástavy znak Konfederace, kteří mnozí považují za symbol rasismu.

Stát Mississippi bude mít na nové vlajce magnólii.
doporučujeme

Mississippi mělo na své vlajce konfederační symbol jako poslední stát v USA. Vlajka s tímto emblémem vlála na budově zákonodárného sboru v hlavním městě Jacksonu 126 let. Na konci června ji stáhli poté, co změnu zástavy schválili mississippští zákonodárci.

Zvláštní komise nyní podle NBC News doporučila, aby byl na nové mississippské vlajce bílý květ šácholanu, který je považován za symbolický strom tohoto státu. Návrh musí nyní schválit guvernér Tate Reeves. Následně se k nové podobě vlajky budou moci vyjádřit i občané v referendu, které se bude konat souběžně s prezidentskými volbami 3. listopadu. Pokud jej odmítnou, bude Mississippi do schválení nového návrhu bez vlajky.

Komise vybírala z tří tisíc návrhů. Podmínkou bylo, aby na nich nebyl konfederační symbol a aby obsahoval nápis In God We Trust (Věříme v Boha). Na vítězném návrhu je kromě nápisu na modrém pozadí květ šácholanu obklopený hvězdami, po stranách zástavy jsou červené a zlaté pruhy.

Konfederované státy americké vznikly v roce 1861, když se několik jižanských států odtrhlo od zbytku USA kvůli sporu ohledně dalšího směřování Unie. Neshody se týkaly především otroctví, které chtěli členové Konfederace zachovat. Kvůli sporu vypukla občanská válka, která skončila v roce 1865 vítězstvím Unie a zrušením otroctví.

V mnoha jižanských státech ale další století platily segregační zákony, které černochům upíraly základní občanská i jiná práva. Vlajku Konfederace proto nejen černoši považují za symbol rasismu, útlaku a obhajoby otroctví. Zastánci konfederační vlajku považují za symbol regionální jižanské kultury a svébytného způsobu života.

V Mississippi, kde tvoří černoši téměř 40 procent populace, se vedly diskuse o změně vlajky několik desetiletí. V roce 2001 tam hlasovali občané o nahrazení symbolu v referendu, změnu ale tehdy neschválili. Ve stejném roce však svou vlajku se znakem Konfederace odstranila Georgia, čímž se Mississippi stalo posledním americkým státem s tímto kontroverzním emblémem na standartě.

Ke rozhodnutí o změně vlajky nakonec vedly až demonstrace, které vyvolala smrt George Floyda. Šestačtyřicetiletého černocha na konci letošního května zabil bělošský policista při zatýkání v Minneapolisu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama