Strach z druhé vlny pandemie sílí. Trump má před volbami problém, tvrdí ekonom

NÁZOR – Soudě podle nového vzestupu nákaz koronavirem a nedávného propadem akciových trhů se bohové rozhodli seslat déšť na ekonomickou přehlídku amerického prezidenta Donalda Trumpa ve chvíli, kdy to nejméně potřebuje. S tímto tvrzením vystoupil v komentáři pro server National Interest ekonomický analytik Desmond Lachman z think tanku American Enterprise Institute.

Strach a pochybnosti

Méně než týden před volbami, kdy Trump zřejmě chtěl využít silná čísla amerického HDP jako důkaz úspěšnosti své hospodářské politiky, bohové zařídili propad cen akcií, které jsou oblíbeným ekonomickým indikátorem šéfa Bílého domu, upozorňuje Lachman. Dodává, že tak činí prostřednictvím zvyšování strachu na trzích, že také Spojené státy se zřejmě nacházejí na prahu druhé, zuřivější vlny koronavirové pandemie, i zaséváním pochybností, zda se prezident skutečně rychle dohodne s Kongresem na druhém balíčku pro stimulaci ekonomiky.

Americký HDP vzrost ve třetím kvartálu o 33 %, což je rekordní nárůst, nastiňuje analytik. S ohledem na předchozí Trumpovo ohlašování silného ekonomického oživení očekává, že šéf Bílého domu v této fázi předvolební kampaně bude uvedené číslo prezentovat jako důkaz pro svá tvrzení, že hospodářství zvládá skvěle.

„Bude tak činit, aniž by zmínil, že v předchozím čtvrtletí HDP propadl o 31 %, případně o podíl, který neměl obdoby ani během velké hospodářské krize,“ pokračuje odborník. Dodává, že díky tomu je americký HDP stále pod úrovní, kde se nacházel před začátkem pandemie, silnému růstu ve třetím čtvrtletí navzdory, přičemž 11 milionů Američanů nadále nemá práci.

Nedávné prudké oslabení akciových trhů dále komplikuje Trumpovu snahu prodat čísla o HDP jako signál jasného ekonomického zotavení ve tvaru V, deklaruje autor komentáře. Vysvětluje, že v posledních dnech americké akciové trhy ztratily okolo 7 %, což vymazalo téměř veškerý růst v předchozích čtyřech měsících.

To ukazuje, že trhy sotva chovají důvěru v udržitelnost nedávného ekonomického zotavení, upozorňuje Lachman. Situaci spíše hodnotí jako signál, že trhy Trumpovu tvrzení o zotavení ve tvaru V nevěří a očekávají, že americká ekonomika zažije dvojitou recesi.

Rostoucí pochyby trhů ohledně zotavení ve tvaru V vycházejí ze dvou faktorů, míní analytik. Za první označuje sílící obavy ze zuřivé druhé vlně pandemie nejen v USA, ale také v Evropě, za druhý pak politický vývoj po amerických volbách, který může oddálit schválení druhého balíčku na podporu americké ekonomiky až do února příštího roku, kdy se sejde Kongres v novém složení.

Paměť amerického voliče

„Naneštěstí by se zdálo, že trhy se druhé vlny globální pandemie obávají oprávněně,“ píše Lachman. Připomíná, že v Evropě již prudký nárůst počtu nakažených koronavirem zasáhl například Německo, Francii, Itálii či Španělsko, které výrazně ustupují od rozvolňování protikoronavirových opatření.

Ve Spojených státech je počet odhalených nákaz sice stále pod dřívějším vrcholem, ale zdravotničtí experti varují, že zima bude z pohledu nemoci covid-19 velmi pochmurná, uvádí ekonom.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trhy se podle Lachmana oprávněně obávají i dalšího odkladu přijetí druhého stimulačního balíčku v USA, což zvyšuje šance na zadrhnutí tamní ekonomiky.

„Nejde pouze o to, že předseda FEDu Powell neustále připomíná, že zotavení americké ekonomiky již vykazuje jasné známky, že mu dochází pára,“ pokračuje odborník. Upozorňuje, že pokud se naplní prognózy o pochmurné koronavirové zimě, bude jen otázkou času, než se Spojené státy připojí k Evropě a začnou zavádět již odvolaná protikoronavirová opatření.

Trump v posledních čtyřech letech neúnavně odkazoval na sílu akciových trhů jako na klíčový ukazatel toho, co označuje za svou úspěšnou péči o ekonomiku, připomíná analytik. Domnívá se, že v posledních dnech před volbami ale o akciových trzích zřejmě příliš mluvit nebude v naději, že si voliči nespojí jejich stav s výhledem americké ekonomiky.

„Nebude muset čekat dlouho, abychom zjistili, jak dobrou mají američtí voliči paměť,“ uzavírá Lachman.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomika Donald Trump Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy