Strach z druhé vlny pandemie sílí. Trump má před volbami problém, tvrdí ekonom

NÁZOR – Soudě podle nového vzestupu nákaz koronavirem a nedávného propadem akciových trhů se bohové rozhodli seslat déšť na ekonomickou přehlídku amerického prezidenta Donalda Trumpa ve chvíli, kdy to nejméně potřebuje. S tímto tvrzením vystoupil v komentáři pro server National Interest ekonomický analytik Desmond Lachman z think tanku American Enterprise Institute.

Donald Trump

Strach a pochybnosti

Méně než týden před volbami, kdy Trump zřejmě chtěl využít silná čísla amerického HDP jako důkaz úspěšnosti své hospodářské politiky, bohové zařídili propad cen akcií, které jsou oblíbeným ekonomickým indikátorem šéfa Bílého domu, upozorňuje Lachman. Dodává, že tak činí prostřednictvím zvyšování strachu na trzích, že také Spojené státy se zřejmě nacházejí na prahu druhé, zuřivější vlny koronavirové pandemie, i zaséváním pochybností, zda se prezident skutečně rychle dohodne s Kongresem na druhém balíčku pro stimulaci ekonomiky.

Americký HDP vzrost ve třetím kvartálu o 33 %, což je rekordní nárůst, nastiňuje analytik. S ohledem na předchozí Trumpovo ohlašování silného ekonomického oživení očekává, že šéf Bílého domu v této fázi předvolební kampaně bude uvedené číslo prezentovat jako důkaz pro svá tvrzení, že hospodářství zvládá skvěle.

Bude tak činit, aniž by zmínil, že v předchozím čtvrtletí HDP propadl o 31 %, případně o podíl, který neměl obdoby ani během velké hospodářské krize,“ pokračuje odborník. Dodává, že díky tomu je americký HDP stále pod úrovní, kde se nacházel před začátkem pandemie, silnému růstu ve třetím čtvrtletí navzdory, přičemž 11 milionů Američanů nadále nemá práci.

Nedávné prudké oslabení akciových trhů dále komplikuje Trumpovu snahu prodat čísla o HDP jako signál jasného ekonomického zotavení ve tvaru V, deklaruje autor komentáře. Vysvětluje, že v posledních dnech americké akciové trhy ztratily okolo 7 %, což vymazalo téměř veškerý růst v předchozích čtyřech měsících.

To ukazuje, že trhy sotva chovají důvěru v udržitelnost nedávného ekonomického zotavení, upozorňuje Lachman. Situaci spíše hodnotí jako signál, že trhy Trumpovu tvrzení o zotavení ve tvaru V nevěří a očekávají, že americká ekonomika zažije dvojitou recesi.

Rostoucí pochyby trhů ohledně zotavení ve tvaru V vycházejí ze dvou faktorů, míní analytik. Za první označuje sílící obavy ze zuřivé druhé vlně pandemie nejen v USA, ale také v Evropě, za druhý pak politický vývoj po amerických volbách, který může oddálit schválení druhého balíčku na podporu americké ekonomiky až do února příštího roku, kdy se sejde Kongres v novém složení.

Paměť amerického voliče

Naneštěstí by se zdálo, že trhy se druhé vlny globální pandemie obávají oprávněně,“ píše Lachman. Připomíná, že v Evropě již prudký nárůst počtu nakažených koronavirem zasáhl například Německo, Francii, Itálii či Španělsko, které výrazně ustupují od rozvolňování protikoronavirových opatření.

Ve Spojených státech je počet odhalených nákaz sice stále pod dřívějším vrcholem, ale zdravotničtí experti varují, že zima bude z pohledu nemoci covid-19 velmi pochmurná, uvádí ekonom.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trhy se podle Lachmana oprávněně obávají i dalšího odkladu přijetí druhého stimulačního balíčku v USA, což zvyšuje šance na zadrhnutí tamní ekonomiky.

Nejde pouze o to, že předseda FEDu Powell neustále připomíná, že zotavení americké ekonomiky již vykazuje jasné známky, že mu dochází pára,“ pokračuje odborník. Upozorňuje, že pokud se naplní prognózy o pochmurné koronavirové zimě, bude jen otázkou času, než se Spojené státy připojí k Evropě a začnou zavádět již odvolaná protikoronavirová opatření.

Trump v posledních čtyřech letech neúnavně odkazoval na sílu akciových trhů jako na klíčový ukazatel toho, co označuje za svou úspěšnou péči o ekonomiku, připomíná analytik. Domnívá se, že v posledních dnech před volbami ale o akciových trzích zřejmě příliš mluvit nebude v naději, že si voliči nespojí jejich stav s výhledem americké ekonomiky.

Nebude muset čekat dlouho, abychom zjistili, jak dobrou mají američtí voliči paměť,“ uzavírá Lachman.

Kvůli nedostatku pohonných hmot na Haiti zavírají desítky nemocnic

27.10.2021 11:53 Kvůli nedostatku pohonných hmot muselo na Haiti zavřít či výrazně omezit své fungování 50 nemocnic…

Prázdné regály a nedostatek zboží? USA vypadají jako Československo, řekl…

27.10.2021 10:54 Nejstarší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa přirovnal aktuální dění ve Spojených státech…

Očkována proti covidu je už polovina světa

27.10.2021 08:35 Vakcínou proti covidu-19 bylo po celém světě alespoň částečně naočkováno přes 3,84 miliardy lidí,…

NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají…

27.10.2021 00:01 Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám,…

Pentagon: Islámský stát v Afghánistánu by mohl napadnout USA už za půl roku

26.10.2021 21:53 Americké tajné služby se domnívají, že odnož teroristické organizace Islámský stát v Afghánistánu …

Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA

26.10.2021 07:57 Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA Aktualizovali jsme v čele o informaci…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Související:

Právě se děje

reklama