Vědci zjistili, jak zastavit ohniska koronaviru. Stačí tři jednoduché věci

Od první detekce viru SARS-CoV-2 v Číně je téměř 15 miliónů lidí pozitivních na covid-19 a pandemie způsobila více než 600 tisíc úmrtí. Mnoho zemí světa zavedlo karanténní opatření, uzavřelo školy, restaurace, zakázalo veřejné shromažďování a žádalo občany o sociální distancování. Nová studie tvrdí, že pokud by lidé dodržovali vládní nařízení, nosili roušky a pravidelně si umývali ruce, tato jednoduchá opatření by mohla zastavit šíření viru i bez vakcíny.

Studie publikovaná v PLoS Medicine vytvořila model, ve kterém vědci vyhodnocují přenos viru s osobními ochrannými opatřeními (mytí rukou, nošení roušek a sociální distancování). CNN uvádí, že studie byla založena na interakci lidí z Nizozemí, ale model lze aplikovat i u jiné západní země.

„Odhadujeme, že velké epidemii lze zabránit, pokud účinnost těchto opatření překročí 50 %,“ píšou vědci ve své studii. I v případě včasného sociálního distancování nařízené vládou, které by nedoprovázely další osobní ochranné kroky, vědci odhadují, že by se ohnisko covid-19 pouze zpozdilo, ale nesnížilo by to vrchol infekce.

V případě, že by se vládní nařízení ohledně distancování spojilo s osobními ochrannými kroky, šíření covid-19 by se podle modelu markantně snížilo. „V praxi to znamená, že SARS-CoV-2 nezpůsobí velké ohnisko v zemi, kde 90 % populace přijme sociální distancování a mytí rukou,“ uvedli vědci.

Autoři studie apelují na vlády světa, aby více informovali veřejnost o tom, jak se virus šíří a jak mohou osobní ochranná opatření, včetně nošení roušek pomoci při snížení šíření covid-19. Studie však nezohlednila, že stoprocentní izolace neexistuje. Pořád existují lidé, kteří jsou pozitivní na covid-19 a mohou nakazit další jedince ze zdravotnictví nebo lidi, kteří o ně doma pečují. Malá ohniska jsou stále pravděpodobná.

Ředitel amerického centra pro kontrolu a prevenci nemocí Robert Redfield uvedl, že pokud by všichni nosili ochranu obličeje po dobu až 12 týdnů po celých Spojených státech „přenos viru by se zastavil“. Jeho názor sdílí i člen krizové skupiny pro covid-19 Bílého domu Brett Giroir. „Pokud máme takový stupeň souladu s těmito jednoduchými opatřeními, mohou tato fakta pomoci při vypuknutí ohniska, aniž by ochromila celou oblast,“ řekl Giroir na brífinku ministerstva zdravotnictví v USA.

Související

Alkohol, ilustrační fotografie.

Zdraví neprospívá ani střídmé pití alkoholu, ukazuje analýza

Ani umírněná konzumace alkoholu není zdraví prospěšná. Vyplývá to z analýzy více než stovky studií za posledních 40 let, která vyšla letos v březnu, píše list The New York Times. Dosavadní výzkum hovořil o možné souvislosti střídmého pití alkoholu s nižší úmrtností, především v případě červeného vína. Podle vědců byl ale do značné míry zkreslený. 

Více souvisejících

výzkum Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy