Texas si dupl. Už nepřijme žádné nové uprchlíky, oznámil guvernér

Texaský republikánský guvernér Greg Abbott uvedl, že Texas již nepřijme žádné nové uprchlíky. Jedná se o první americký stát, který takový krok oznámil. Rozhodnutí Texasu je podle agentury AP těžkou ranou pro federální program přesídlování běženců, protože Texas sdílející dlouhou hranici s Mexikem byl doposud největším příjemcem migrantů v zemi.

Přidejte svůj názor

Mexická karavana migrantů
doporučujeme

"V tuto chvíli je úkolem státních a neziskových organizací investovat dostupné zdroje do pomoci lidem, kteří už jsou zde, včetně uprchlíků, migrantů a bezdomovců," napsal Abbott v dopise americkému ministerstvu zahraničí. "V důsledku toho Texas nemůže v tomto fiskálním roce souhlasit s přesídlením dalších uprchlíků," dodal.

Od roku 2002 přišlo do Texasu odhadem 88.300 uprchlíků, což je po Kalifornii nejvíc ze všech amerických států, uvádí podle agentury AP Pew Research Center. V roce 2018 byl Texas největším příjemcem běženců.

Americký prezident Donald Trump učinil z omezení legální a ilegální imigrace klíčovou součást své politiky. V říjnu jeho administrativa uvedla, že hodlá v příštím fiskálním roce přijmout maximálně 18.000 uprchlíků. To představuje nejnižší roční strop od spuštění novodobého programu přesídlování uprchlíků v roce 1980.

V loňském roce Trump rovněž sdělil, že agentury organizující přesídlení uprchlíků budou muset počínaje červnem 2020 pro takový krok nejprve získat písemný souhlas politických představitelů amerického státu, kam mají být migranti umístěni.

Guvernéři 42 amerických států již dali podle agentury AP najevo, že budou s přijetím dalších běženců souhlasit. Texas ale odmítl a dva rovněž velcí příjemci uprchlíků Florida a Georgia zatím o svém postoji mlčí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: Nejvíce úmrtí na COVID-19 se v USA čeká za dva týdny

30.03.2020 14:46 Aktualizováno Vědecké propočty naznačují, že počet úmrtí v souvislosti s koronavirem ve Spojených státech…

Antropoložka: Bolsonaro odmítá chránit Brazilce před koronavirem, musí…

30.03.2020 12:00 NÁZOR - Jak se nový koronavirus šíří Brazílií, tamní prezident Jair Bolsonaro ukazuje alarmující…

Prezident Bolsonaro vyrazil na procházku mezi pouliční prodejce, Covid-19…

30.03.2020 10:16 Zatímco mnozí evropští politici jednají kvůli koronavirové pandemii prostřednictvím videokonferencí…

CNN: Lékaři shání ochranné obleky, USA je předtím poslali do Číny

30.03.2020 09:55 Lékaři a zdravotní sestry ve Spojených státech zoufale potřebují ochranné obleky, rukavice, masky a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama