Tragický omyl: Američané při náletu zmasakrovali 30 civilistů

Nejméně 30 civilistů zahynulo počátkem letošního května při náletech americké armády na předpokládané drogové laboratoře hnutí Tálibán na západě Afghánistánu. Uvádí se to ve zprávě, kterou dnes zveřejnila OSN. Americká armáda to popřela.

Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) podle zprávy poslala vyšetřovací misi do západoafghánské provincie Faráh a zjistila, že 17 obětí amerického náletu pracovalo v laboratořích na výrobu drog. Rovněž ale získala "důvěryhodné informace o dalších 30 mrtvých a sedmi zraněných z řad civilistů při náletech z 5. května". Mezi oběťmi je 14 dětí a jedna žena, dodala UNAMA.

United Nations special report examines impact on civilians of United States airstrikes on alleged drug-processing facilities in #Afghanistan and determines that the operation caused a large number of civilian casualties. Read more: https://t.co/tq1tDz9cS3 #ZeroCivilianCasualties pic.twitter.com/INxUya5M9L

— UNAMA News (@UNAMAnews) October 9, 2019

Americká armáda v dnes zveřejněném prohlášení potvrdila, že ve zmíněný den podnikla cílené útoky na zařízení na výrobu metamfetaminu, která provozovalo hnutí Tálibán. Podle americké armády se jednalo o oprávněné operace, protože peníze získané z produkce drog povstalci využívají k financování svých útoků. Armáda USA zároveň odmítla, že by při těchto akcích zabila nějaké civilisty.

Podle OSN ale drogové laboratoře nebyly "legitimním vojenským cílem". Zasažená zařízení nebyla všechna pod kontrolou Tálibánu a lidé, kteří v nich pracovali, se svou činností nepodíleli na bojových operacích, konstatovala OSN.

Asistenční mise OSN v Afghánistánu ve své červencové zprávě uvedla, že afghánská armáda a koaliční síly působící v Afghánistánu při bojových akcích připravily letos o život více civilistů než bojovníci Tálibánu a dalších radikálních skupin.

Úmrtí civilistů vinou mezinárodních jednotek, které v Afghánistánu bojují proti islámskému radikálnímu hnutí Tálibán, budí hluboké rozhořčení mezi Afghánci, snižují podporu přítomnosti zahraničních vojáků v zemi a jsou také hlavním bodem sporu mezi Kábulem a Západem.

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Afghanistán Tálibán OSN

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 47 minutami

před 57 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy