Trump je na tom velmi dobře a pracuje, tvrdí jeho poradce Meadows

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se daří velmi dobře a jeho zdravotní stav mu umožňuje věnovat se práci. Takto se dnes necelé dva dny po ukončení Trumpovy hospitalizace vyjádřil personální šéf Bílého domu Mark Meadows.

Donald Trump
doporučujeme

Prezidentův lékař Sean Conley následně oznámil, že hlava státu je přes 24 hodin bez příznaků covidu-19 a že sledované ukazatele jsou v normě. Někteří odborníci se ovšem podle deníku The New York Times (NYT) domnívají, že prezident by ještě mohl mít před sebou ošemetnou fázi rekonvalescence.

Meadows v rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že personál Bílého domu je spokojen s Trumpovými pokroky. Detaily neposkytl, jisté podrobnosti ale přidalo prohlášení Conleyho. Ten stejně jako v úterý informoval o "stabilních" základních fyziologických funkcích, přičemž tentokrát dodal, že ukazatele jako hladina kyslíku v krvi jsou u prezidenta v "normálu".

"V tuto chvíli je bez horečky více než čtyři dny, bez symptomů více než 24 hodin, a od prvotní hospitalizace nepotřeboval ani nedostal dodatečný kyslík," pokračuje Conleyho shrnutí. Není v něm specifikováno, zda Trump nadále v souvislosti s covidem-19 užívá léky.

Při absenci většího množství konkrétních informací z oficiálních zdrojů se americká média a experti působící mimo Bílý dům snaží obrázek doplnit za pomoci různých indicií a poznatků o nemoci z koronaviru SARS-CoV-2. Od ohlášení Trumpova pozitivního testu ještě neuplynulo ani šest dní, přičemž pacienti s covidem-19 často bojují i týdny. Prezidentovi v minulých dnech lékaři podávali kyslíkovou podporu a několik léků včetně dexametazonu.

Užití tohoto kortikosteroidu někteří experti vnímají jako známku toho, že covid-19 mohl Trumpovi oslabit plíce, píše NYT. "Jsou u něj zasaženy plíce? Můj odhad je, že ano, protože mu dali hodně léků, které by dávali jenom někomu, u koho byly (plíce zasažené)," řekla Mangala Narasimhanová, která je odbornicí na plicní onemocnění a ředitelkou oddělení urgentní péče v soukromé zdravotnické společnosti Northwell Health.

Další hodnocení v tomto duchu se opírala také o záběry z Trumpova pondělního návratu do Bílého domu, které nasvědčují tomu, že prezidentovi se po vystoupání na balkon hůře dýchalo. "Experti zvenčí soudili, že Trump je daleko od vítězství nad covidem-19, nejspíše s ním stále bojuje a možná vstupuje do zlomové fáze, v níž by se mohla situace zhoršit" shrnuje deník NYT.

Prezident prozatím zůstával v obytné části Bílého domu a i pro dnešek byl jeho veřejný rozvrh prázdný. Podle informací amerických médií se zapojuje do jednání se svými poradci, na twitteru v úterý Trump uvedl, že se cítí skvěle. Zároveň se objevovaly informace, že chce promluvit k občanům z Oválné pracovny, tento plán ale nenabral konkrétnější obrysy.

Kdy nebo zda vůbec bude možný Trumpův plnohodnotný návrat k předvolební kampani, není stále jasné. Do hlavního termínu amerických voleb zbývá už jen 27 dní a nejnovější průzkumy preferencí pro prezidenta nejsou vůbec příznivé. Podle zpravodajského webu Axios se od něj odklání starší voliči, kteří před čtyřmi lety položili základy jeho vítězství.

Problémem pro republikánský tábor je i to, že koronavirová nákaza postihla také řadu Trumpových spolupracovníků, včetně šéfa jeho volebního štábu Billa Stepiena. Na seznamu pozitivně testovaných jsou i mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová a čtyři členové jejího týmu.

"Mnohé kanceláře Bílého domu byly v úterý prázdné, zatímco činitelé zůstali doma ve snaze přečkat rizikové období po propuknutí nákazy v budově a mezi lidmi, kteří tam byli. (...) Tiskový a komunikační odbor byly vylidněné," popisuje NYT.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Většina Američanů schvaluje přístup Bidena ke koronaviru

05.03.2021 18:01 Kroky amerického prezident Joea Bidena související s pandemií covidu-19 schvaluje 70 procent…

Kanada schválila vakcínu J&J, má už čtyři očkovací látky

05.03.2021 17:47 Kanadské regulační úřady dnes schválily nasazení vakcíny proti covidu-19 od americké společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama