Trump kritizoval další odbornici ze svého koronavirového štábu

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru kritizoval odbornou členku svého krizového štábu pro boj s koronavirem Deborah Birxovou. Obvinil ji totiž z toho, že podlehla tlaku opozičních demokratů a v rozhovoru s televizí CNN předložila příliš pesimistický obraz stavu pandemie covidu-19 v USA, napsala agentura AFP.

Donald Trump
doporučujeme

Birxová v neděli prohlásila, že pandemie ve Spojených státech vstoupila do nové fáze. Situace je podle ní jiná než v březnu či dubnu, protože je virus "překvapivě rozšířený" a v bezpečí tak nejsou již ani obyvatelé venkovských oblastí, kteří byli dosud šíření nákazy více méně ušetřeni.

"Deborah se chytla návnady a udeřila proti nám. Ubohé," napsal na sociální síti Trump. Domnívá se totiž, že tento alarmující tón nasadila až poté, co na ni zaútočila nejvýše postavená demokratka v Kongresu Nancy Pelosiová. "Prezident šíří dezinformace o viru a ona (Birxová) je jím pověřená osoba, takže tam důvěru nemám, ne," řekla Pelosiová na otázku zda odbornici důvěřuje.

Birxovou však záhy začal hájit Bílý dům, jehož mluvčí Alyssa Farahová ve vyjádření uvedla, že je od Pelosiové "velmi nezodpovědné neustále podrývat doktorku Birxovou a vzbuzovat vůči ní nedůvěru u veřejnosti". Trump však zaujal vlastní postoj a Birxovou kritizoval kvůli tomu, že podle něj v reakci na kritiku změnila tón a otočila se proti jeho vládě, která v boji s "čínským virem udělala skvělou práci".

Trump již dříve kritizoval dalšího z odborných členů svého krizového štábu Anthonyho Fauciho. Rovněž jej obviňuje z toho, že o stavu pandemie v USA hovoří příliš pesimisticky a poukazoval na to, že se v minulosti v začátcích pandemie mýlil v některých výrocích o koronaviru. Podle amerických médií prezidentovi poradci před několika týdny také zaslali několika novinám seznam Fauciho starších výroků, které podle nich byly nepřesné. Tuto snahu zdiskreditovat člena vlastního týmu tehdy některá média označovala za pozoruhodnou.

Birxová a Fauci se díky častému vystupování po boku Trumpa stali známými po celých Spojených státech, podle řady průzkumu je Fauci dokonce Američany považován za nejdůvěryhodnější veřejnou osobnost. "Proč nejsem já a vláda taky tak populární?" tázal se minulý týden Trump.

Spojené státy jsou v absolutních číslech nejhůře zasaženou zemí na světě, registrují 4,68 milionu pozitivních nálezů na SARS-CoV-2 a bezmála 155.000 lidí zemřelých v souvislosti s covidem-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orbán je pro vítězství Trumpa. V článku obvinil demokraty z "morálního…

21.09.2020 10:30 Maďarský premiér Viktor Orbán dnes podpořil opětné zvolení republikána Donalda Trumpa v…

Mučení a vraždy. Volby nemohou organizovat zločinci, řekl venezuelský…

21.09.2020 10:23 Volby ve Venezuele nemohou organizovat ti, kteří se dopustili zločinů proti lidskosti. Jediné, o…

Začíná všeobecná rozprava VS OSN, kvůli koronaviru poprvé virtuálně

21.09.2020 09:20 Valné shromáždění OSN se v úterý sejde již po 75. k zahájení všeobecné rozpravy, poprvé v historii…

Koronavirem se celosvětově nakazilo přes 31 milionů lidí

21.09.2020 08:50 Koronavirem se ve světě nakazilo od začátku epidemie už více než 31 milionů lidí.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama