Trump kritizoval guvernérku Whitmerovou, na níž byl plánován únos

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek kritizoval v sérii příspěvků na twitteru demokratickou guvernérku státu Michigan Gretchen Whitmerovou za to, že nepoděkovala jeho administrativě za překažený pokus o její únos.

Gretchen Whitmerová (guvernérka)
doporučujeme

"Guvernérka Whitmerová z Michiganu odvádí hroznou práci. (...) Federální vláda skvělým lidem z Michiganu nesmírně pomohla. Moje ministerstvo spravedlnosti a federální policejní sbory dnes oznámily, že překazily nebezpečný plán proti michiganské guvernérce. Místo toho, aby mi poděkovala, nazvala mě zastáncem bělošské nadřazenosti - zatímco Biden a demokraté odmítají odsoudit Antifu, anarchisty, rabující a gangy, které zapalují města vedená demokraty," napsal prezident. Dodal, že odsuzuje veškeré extremistické násilnosti.

Trump reagoval na dřívější proslov Whitmerové, které šéfa Bílého domu obvinila, že svými výroky povzbuzuje k činnosti ozbrojené extremisty. "Jen minulý týden stál prezident Spojených států před zraky amerického lidu a odmítl odsoudit zastánce bělošské nadřazenosti a nenávistné skupiny, jako jsou ty dvě ozbrojené milice v Michiganu," řekla Whitmerová.

Hovořila přitom o okamžiku z první televizní debaty obou prezidentských kandidátů - Trumpa a Joea Bidena -, kdy současný prezident na výzvu moderátora, aby odsoudil rasistické skupiny, řekl na adresu otevřeně násilné krajně pravicové skupiny Proud Boys (pyšní hoši), aby "ustoupili stranou a byli připraveni". Zároveň Trump řekl, že by policie měla zakročit především proti Antifě. Členové Proud Boys pak prezidentova slova na internetu oslavovali; řada z nich si je vyložila jako tichou podporu. Údajně také skokově vzrostl počet žádostí o členství ve skupině.

Trump následně svoje výroky korigoval, když řekl, že o Proud Boys nic neví, a že by měli pozastavit svou činnost. Příznivce myšlenky bělošské nadřazenosti pak veřejně odsoudil až dva dny po debatě.

Server Axios upozornil, že Trumpovo čerstvé vyjádření na twitteru je nepřesné, protože guvernérka ve čtvrtek bezpečnostním složkám poděkovala. "Děkuji nebojácným agentům FBI (Federálního úřadu pro vyšetřování). A děkuju také statečným příslušníkům michiganské státní policie, kteří se na této operaci podíleli," řekla Whitmerová mimo jiné o zmařeném pokusu o únos.

Úřady státu Michigan ve čtvrtek oznámily, že zatkly celkem 13 lidí podezřelých z plánování útoku vůči Whitmerové a dalším činitelům. Podle FBI chtělo guvernérku šest z nich unést z jejího rekreačního sídla na severu státu, dalších sedm lidí plánovalo útoky na členy bezpečnostních složek a budovu michiganského parlamentu. Všem zadrženým hrozí až desítky let vězení. Podle agentury AP soudní podání FBI nijak nenaznačuje, že by zadržení muži byli inspirováni Trumpem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v USA: Kdy bude jméno vítěze oznámeno?

30.10.2020 22:06 Na finální jméno vítěze amerických prezidentských voleb se bude čekat. Dle odhadů budou konečné…

USA mají poprvé přes 90 tisíc nakažených za den. Trump pořádá …

30.10.2020 16:25 Aktualizováno Ve Spojených státech poprvé od počátku epidemie covidu-19 zaznamenali více než 90.000 potvrzených…

Volby USA: Už hlasovalo přes 80 milionů lidí, může nastat "červený přelud"…

30.10.2020 11:54 Nadcházející víkend bude poslední před oficiálním termínem amerických prezidentských voleb v úterý…

Španělsko bude mít velvyslance v Bolívii, vztahy s Venezuelou se naopak…

30.10.2020 10:02 Španělsko ohlásilo normalizaci diplomatických vztahů s Bolívií. Informuje o tom dnes španělská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama