Trump: Paříž a Londýn už jsou k nerozeznání. Otevřely dveře džihádu

Donald Trump včera riskoval, že znovu zažehne spor se Sadiqem Khanem poté, co prohlásil, že imigrace změnila Londýn „k nepoznání“ a že obě evropské metropole (Londýn a Paříž - poznámka redakce) „otevřely své dveře džihádu“.

Pobuřujícími komentáři ve své předvolební kampani bývalý americký prezident riskuje, že znovu rozdmýchá jeho dlouhodobý spor se starostou Londýna Sadiqem Khanem.

Trump během včerejšího předvolebního shromáždění při snahách o znovuzvolení do Bílého domu svým příznivcům řekl: „Viděli jsme, co se stalo, když Evropa otevřela své dveře džihádu. Podívejte se na Paříž, podívejte se na Londýn a Paříž, už je nelze rozeznat“. Uvedl server Huffington Post.

Republikánský kandidát Trump přiznal, že „se zřejmě dostane do mnoha problémů s lidmi v Paříži a s lidmi v Londýně, ale víte co, je to fakt. Už je nelze rozeznat a to nemůžeme v naší zemi dopustit.“ Dodal, že „máme neuvěřitelnou kulturu, tradici - nic špatného na jejich kultuře, jejich tradici - nemůžeme dovolit, aby se to samé stalo tady a nikdy nedovolím, aby se to stalo Spojeným státům americkým."

Trumpova reakce přišla poté, co policie v New Yorku a Los Angeles musela zasáhnout proti protestům na Kolumbijské univerzitě a UCLA, kde studenti vyjádřili nesouhlas s izraelskou válkou v Gaze. Informuje deník Politico.

Trump opakovaně kritizuje evropské země. V prosinci 2015 po teroristickém útoku v Paříži tvrdil, že čtvrti v Paříži a Londýně jsou tak nebezpečné, že v nich policie odmítá zasahovat. Navrhoval zastavení vstupu muslimů do USA.

Trumpovy komentáře odrážejí ty, které učinil před návštěvou Spojeného království v roce 2018, kdy osobně napadl londýnského starostu Khana.

Tehdejší prezident řekl: „Myslím, že umožnit milionům a milionům lidí přijít do Evropy je velmi, velmi smutné. Dívám se na města v Evropě a mohu být konkrétní, pokud chcete. Máte starostu, který v Londýně odvedl hroznou práci. Odvedl hroznou práci."

Khan reagoval na Trumpova slova v deníku HuffPost UK, kdy řekl: „Jsem rád, že se setkávám s prezidentem Trumpem a mohu mu uctivým a zdvořilým způsobem vysvětlit, kde si myslím, že se v řadě věcí mýlí, vyslechnout ho a zjistit, jaké je jeho vysvětlení. za to, že mě činíte zodpovědným za útoky, které jsme viděli loni v Londýně."

Mluvčí tehdejšího britského premiéra Davida Camerona označila Trumpovy komentáře o muslimské populaci za „rozdělující, neužitečné a jednoduše špatné“. Boris Johnson, tehdejší starosta Londýna, označil Trumpovy poznámky o bezpečnosti Londýna za „špatně informované“ a „naprostý nesmysl“. Johnson také vtipkoval, že jediným důvodem, proč by nechtěl navštívit některé části New Yorku, je riziko setkání s Trumpem. Později změnil svůj názor na Trumpa a uvedl, že svět se cítil bezpečněji, když Trump opustil úřad. V lednu 2016 Trump prohlásil, že život v Bruselu je jako život v „pekle“ kvůli údajné nedostatečné „asimilaci“ muslimské populace.

Během schůzky s americkými zákonodárci o imigraci v roce 2018 se Trump ptal, proč USA přijímají lidi ze „zasraných zemí“, což vyvolalo kontroverzi, ačkoli Bílý dům tvrdil, že tento výraz nebyl použit.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Londýn Paříž

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 5 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 5 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

včera

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy