Trump naznačil, že by v případě vítězství vyhodil epidemiologa Fauciho

Prezident USA Donald Trump v pondělí naznačil, že by v případě svého vítězství v úterních volbách zřejmě vyhodil ze svého týmu uznávaného epidemiologa Anthonyho Fauciho. Expert se těší v boji s pandemií covidu-19 větší důvěře veřejnosti než Trump, s prezidentem se však v poslední době výrazně rozchází v názorech ohledně toho, jak se vypořádat s šířením nákazy.

Anthony Fauci
doporučujeme

Fauci je už několik desetiletí ředitelem Národního institutu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) a sloužil již šesti americkým prezidentům. Až v posledních měsících se však pro americkou veřejnost stal známou figurou, protože na jaře pravidelně vystupoval po Trumpově boku při brífincích o vývoji pandemie v USA.

Trump nebezpečí plynoucí z koronaviru opakovaně zlehčoval, tlačil na otevření ekonomiky a rušení restrikcí namířených proti šíření viru. Brojil například i proti nošení roušek.

Spojené státy se pak rychle staly zemí s největším absolutním počtem potvrzených nákaz koronavirem i zemřelých s covidem-19 a toto nezáviděníhodné prvenství si drží dodnes. Fauci přitom často předkládal výrazně pesimističtější obrázek ohledně stavu pandemie v USA, vyzýval lidi k nošení roušek a omezení kontaktů a prosazoval dodržování preventivních opatření.

V posledních týdnech se neshody mezi oběma muži ještě vyhrotily. Trump totiž tvrdí, že USA mají to nejhorší z pandemie za sebou a kritizuje média za to, že šíření koronaviru věnují přílišnou pozornost a používají jej proti němu. Země přitom minulý týden zaznamenala dosud nejvyšší denní přírůstek nových infekcí ze všech států světa. Fauci pak ve víkendovém rozhovoru navzdory Trumpovým optimistickým sdělením prohlásil, že USA čeká v zimních měsících "mnoho utrpení" a že by pro nadcházející měsíce ani nemohly být v horší pozici.

Epidemiolog se stal kvůli veřejnému vyjadřování nesouhlasu s Trumpem neoblíbenou postavou mezi prezidentovými skalními přívrženci. Mnoho z nich pak podle CNN začalo na mítinku v Miami v noci na dnešek skandovat "vyhoďte Fauciho". "Nikomu to neříkejte, ale nechte mě počkat chvilku po volbách," odpověděl na skandování davu Trump.

Prezident epidemiologa kritizuje dlouhodobě, nedávno jej například označil za pohromu a řekl, že Američany "již nebaví poslouchat Fauciho a další idioty". Podle pozorovatelů se jej však zdráhá ze svého týmu odstranit, protože se Fauci těší výrazné popularitě.

Trump v poslední době útočí na svého volebního soka Joea Bidena mimo jiné kvůli tomu, že se chce při boji s pandemií řídit radami vědců. Prezident tvrdí, že by demokrat v případě vítězství znovu zavedl rozsáhlou uzávěru americké ekonomiky. Biden již dříve oznámil, že by jako prezident požádal Fauciho o další spolupráci, celoplošné restrikce však výslovně nepodpořil.

Republikánský prezident nyní stále více spoléhá na rady lékaře Scotta Atlase, který však není epidemiolog ale neuroradiolog. Atlas veřejně vyjádřil pochyby o přínosu nošení roušek a nedávno podepsal deklaraci, podle níž by se měl virus nechat volně šířit v mladší a zdravější části populace a měli by se chránit jen starší a zranitelnější Američané. Fauci ve víkendovém rozhovoru prohlásil, že má s Atlasem "opravdové problémy", protože podle něj mluví o něčem, čemu nerozumí.

Atlas pak podle CNN poskytl přes víkend rozhovor ruským státem podporované stanici RT, v němž umenšoval význam nynějšího rekordního nárůstu nových infekcí v USA a prohlásil, že opatření na zpomalení šíření víru nemají kýžený dopad a "zabíjí lidi". Vyžadování roušek a udržování společenských rozestupů podle něj také "vytváří generaci neurotických dětí". Prohlásil také, že každý čtvrtý Američan ve věku 18 až 24 let si chtěl v červnu kvůli společenským restrikcím sáhnout na život.

Lékař se pak v neděli omluvil za to, že poskytl rozhovor právě televizi RT, jež dřív vystupovala pod jménem Russia Today, a kterou registrují americké úřady jako činitele zahraniční vlády.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden si při hře se psem přivodil nepatrnou zlomeninu zánártí

30.11.2020 07:40 Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí…

Záhada kvádru v Utahu se prohlubuje, objekt z pouště zmizel

30.11.2020 07:33 Záhadný lesklý kvádr, který byl spatřený v odlehlé poušti na jihovýchodě Utahu před dvěma týdny, je…

Joe Biden představil svůj tým pro komunikaci, jsou v něm pouze ženy

30.11.2020 07:25 Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy.…

Úřady vyšetřují lékaře Maradony. Je podezřelý ze zabití, policie u něj…

29.11.2020 20:57 Aktualizováno Argentinské úřady podezírají osobního lékaře fotbalové legendy Diega Maradony Leopolda Luqueho ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama