Trump naznačil, že by v případě vítězství vyhodil epidemiologa Fauciho

Prezident USA Donald Trump v pondělí naznačil, že by v případě svého vítězství v úterních volbách zřejmě vyhodil ze svého týmu uznávaného epidemiologa Anthonyho Fauciho. Expert se těší v boji s pandemií covidu-19 větší důvěře veřejnosti než Trump, s prezidentem se však v poslední době výrazně rozchází v názorech ohledně toho, jak se vypořádat s šířením nákazy.

Anthony Fauci

Fauci je už několik desetiletí ředitelem Národního institutu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) a sloužil již šesti americkým prezidentům. Až v posledních měsících se však pro americkou veřejnost stal známou figurou, protože na jaře pravidelně vystupoval po Trumpově boku při brífincích o vývoji pandemie v USA.

Trump nebezpečí plynoucí z koronaviru opakovaně zlehčoval, tlačil na otevření ekonomiky a rušení restrikcí namířených proti šíření viru. Brojil například i proti nošení roušek.

Spojené státy se pak rychle staly zemí s největším absolutním počtem potvrzených nákaz koronavirem i zemřelých s covidem-19 a toto nezáviděníhodné prvenství si drží dodnes. Fauci přitom často předkládal výrazně pesimističtější obrázek ohledně stavu pandemie v USA, vyzýval lidi k nošení roušek a omezení kontaktů a prosazoval dodržování preventivních opatření.

V posledních týdnech se neshody mezi oběma muži ještě vyhrotily. Trump totiž tvrdí, že USA mají to nejhorší z pandemie za sebou a kritizuje média za to, že šíření koronaviru věnují přílišnou pozornost a používají jej proti němu. Země přitom minulý týden zaznamenala dosud nejvyšší denní přírůstek nových infekcí ze všech států světa. Fauci pak ve víkendovém rozhovoru navzdory Trumpovým optimistickým sdělením prohlásil, že USA čeká v zimních měsících "mnoho utrpení" a že by pro nadcházející měsíce ani nemohly být v horší pozici.

Epidemiolog se stal kvůli veřejnému vyjadřování nesouhlasu s Trumpem neoblíbenou postavou mezi prezidentovými skalními přívrženci. Mnoho z nich pak podle CNN začalo na mítinku v Miami v noci na dnešek skandovat "vyhoďte Fauciho". "Nikomu to neříkejte, ale nechte mě počkat chvilku po volbách," odpověděl na skandování davu Trump.

Prezident epidemiologa kritizuje dlouhodobě, nedávno jej například označil za pohromu a řekl, že Američany "již nebaví poslouchat Fauciho a další idioty". Podle pozorovatelů se jej však zdráhá ze svého týmu odstranit, protože se Fauci těší výrazné popularitě.

Trump v poslední době útočí na svého volebního soka Joea Bidena mimo jiné kvůli tomu, že se chce při boji s pandemií řídit radami vědců. Prezident tvrdí, že by demokrat v případě vítězství znovu zavedl rozsáhlou uzávěru americké ekonomiky. Biden již dříve oznámil, že by jako prezident požádal Fauciho o další spolupráci, celoplošné restrikce však výslovně nepodpořil.

Republikánský prezident nyní stále více spoléhá na rady lékaře Scotta Atlase, který však není epidemiolog ale neuroradiolog. Atlas veřejně vyjádřil pochyby o přínosu nošení roušek a nedávno podepsal deklaraci, podle níž by se měl virus nechat volně šířit v mladší a zdravější části populace a měli by se chránit jen starší a zranitelnější Američané. Fauci ve víkendovém rozhovoru prohlásil, že má s Atlasem "opravdové problémy", protože podle něj mluví o něčem, čemu nerozumí.

Atlas pak podle CNN poskytl přes víkend rozhovor ruským státem podporované stanici RT, v němž umenšoval význam nynějšího rekordního nárůstu nových infekcí v USA a prohlásil, že opatření na zpomalení šíření víru nemají kýžený dopad a "zabíjí lidi". Vyžadování roušek a udržování společenských rozestupů podle něj také "vytváří generaci neurotických dětí". Prohlásil také, že každý čtvrtý Američan ve věku 18 až 24 let si chtěl v červnu kvůli společenským restrikcím sáhnout na život.

Lékař se pak v neděli omluvil za to, že poskytl rozhovor právě televizi RT, jež dřív vystupovala pod jménem Russia Today, a kterou registrují americké úřady jako činitele zahraniční vlády.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje