Trump označil Harrisovou za příšeru, sám sebe pokládá za perfektního jedince

Americký prezident Donald Trump označil demokratickou viceprezidentskou kandidátku Kamalu Harrisovou za příšeru. Učinil tak ve čtvrtečním rozhovoru s televizí Fox News, v němž rovněž prohlásil, že by jeho demokratický sok Joe Biden nezvládl být prezidentem ani dva měsíce. O sobě Trump prohlásil, že dobře zvládl svoji nákazu koronavirem, protože je "perfektní exemplář tělesné zdatnosti".

Donald Trump, 45. prezident USA

Šéf Bílého domu Harrisovou nejmenoval, hovořil pouze o "monstru, jež bylo na pódiu s (viceprezidentem) Mikem Pencem", čímž odkazoval na středeční debatu viceprezidentských kandidátů.

Trumpův výrok přitom výrazně kontrastuje s Penceovým jednáním při debatě - stávající viceprezident Harrisové řekl, že je mu ctí být s ní na jednom pódiu. Kandidaturu Harrisové, jež je první nebělošskou kandidátkou na podobně vysoký post, zároveň Pence označil za historickou.

"Je to komunistka. Není to socialistka, je hodně za socialistkou," pokračoval ve svých výpadech vůči Harrisové prezident, který kandidátku demokratů rovněž obvinil z toho, že "otevře hranice a umožní zabijákům, vrahům a násilníkům nahrnout se do země".

Trump čelí kritice řady médií a nevládních skupin, že vystupuje neuctivě a kriticky vůči ženám. Svou soupeřku z kampaně před čtyřmi lety Hillary Clintonovou nazval při jedné z debat "odpornou ženou", míří na něj také desítky obvinění ze sexuálních deliktů.

Prezident přitom na Harrisovou tvrdě útočí mimo jiné kvůli tomu, že se domnívá, že Biden v případě svého zvolení rychle složí funkci a předá svoje pravomoci viceprezidentce. "Biden by nebyl prezidentem ani dva měsíce. To je můj názor. Nevydrží ani dva měsíce," řekl Trump. "Není toho mentálně schopen," pokračoval ve výpadech týkajících se duševní schopností protikandidáta.

Obavy o schopnost plnit prezidentské povinnosti přitom v posledních dnech obklopují především Trumpa, který strávil po nákaze koronavirem několik dní v nemocnici. Prezident se však pochybnosti snaží rozptýlit a usiluje o co nejrychlejší návrat ke svému normálnímu harmonogramu. Svou nákazu opakovaně zlehčuje, média ovšem, že o jeho zdravotním stavu není k dispozici mnoho informací a že lékaři se stále nevyjádřili k tomu, kdy měl prezident naposledy negativní test na koronavirus.

"Mohl jsem z nemocnice vyjít za jediný den," řekl Trump v rozhovoru s Fox News a znovu chválil experimentální lék společnosti Regeneron, který mu lékaři aplikovali, ačkoliv je teprve ve stadiu klinických testů. "Jsem zpět, protože jsem perfektní exemplář tělesné zdatnosti a jsem extrémně mladý," prohlásil 74letý republikán, který se podle své letošní pravidelné lékařské prohlídky nachází na hranici nadváhy a obezity.

Trump rovněž naznačil, že se mohl koronavirem nakazit od rodin vojáků zemřelých v boji, s nimiž se setkal poslední zářijovou neděli v Bílém domě. "Chtějí mě obejmout a chtějí mě políbit. A udělají to. A upřímně, neříkám jim, aby couvli," řekl Trump.

Prezident a jeho tým opakovaně čelí kritice, že se neřídí radami zdravotnických úřadů. Podle fotografií z akce s rodinami padlých veteránů je vidět, že účastníci seděli v bezprostřední blízkosti vedle sebe a jen málokdo měl nasazenou roušku. Experti přitom vyzývají Američany, aby se vyhýbali velkým shromážděním a nosili při nezbytném kontaktu s ostatními ochranné masky.

Řada expertů rovněž Trumpa viní z toho, že zhoršil stav pandemie v USA tím, že umenšuje rizika plynoucí z covidu-19. "A zapamatujte si tohle, když to chytíte (koronavirus), tak se uzdravíte. A pak jste imunní," řekl Trump ve čtvrtek. Televize CNN připomněla, že USA registrují přes 211.000 osob, které po nákaze koronavirem zemřely.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

reklama