Trump přes twitter šířil dezinformace, urážky a výzvy k násilí. Doplatil na to

Končící americký prezident Donald Trump je známý jako ostrý kritik médií. Když o nich hovořil, často používal termínu "vylhané" nebo "falešné (fake)" zprávy při kritice informací, které nepříznivě hodnotí jeho výkon ve funkci hlavy státu. Sám své názory nejraději prezentoval na twitteru, na který až do současného zablokování umisťoval pravidelnou denní dávku vzkazů a podle svých kritiků někdy i zkreslených či nepravdivých informací.

Twitter společně se sítí Facebook nejprve Trumpovi zablokovaly jeho účty dočasně po vniknutí jeho příznivců do budovy Kongresu, protože Trump opět znovu odmítl uznat svou prohru ve volbách, mluvil o podvodech a snaze demokratů volby zmanipulovat, načež své příznivce vyzval k pochodu k budově Kongresu a k "boji".

Po násilnostech Trump v první reakci na twitteru pouze apeloval na protest bez násilí, poté nahrál video, které zahájil slovy: "Chápu vaši bolest. Vím, že to bolí. Měli jsme volby, které nám byly ukradeny." V jednom z příspěvků Trump také naznačoval, že násilní demonstranti jsou "skvělí vlastenci, se kterými bylo tak dlouho nakládáno špatně a nespravedlivě", a označil je za výjimečné. Dnes společnost Twitter oznámila, že Trumpův účet kvůli "nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem" zablokovala natrvalo.

Trump po zrušení svého osobního účtu začal tweetovat z vládní stránky, sociální síť však brzy uvedla, že smazala prezidentovy příspěvky i z ní. "Nás NEUMLČÍ!" tweetoval Trump z vládního účtu @POTUS, který má přes 33 milionů sledujících.

Z Twitteru si Trump hned po inauguraci před čtyřmi lety udělal oficiální komunikační platformu. "Twitter nemám rád... Média jsou ale tak nepoctivá, že twitter je jediný způsob odporu," řekl tehdy. Podle analytiků byla prezidentova záliba ve twitteru až závislostí, jeho účet @realDonaldTrump měl dosud téměř 89 milionů sledujících.

Trumpovy tweety vyšly v roce 2017 i knižně a doprovázely je posměšné karikatury. Jedná se o 30.000 záznamů, které Trump adresoval svým příznivcům již od roku 2009.

Společnost Twitter od loňského května začala označovat některé Trumpovy příspěvky jako nepřesné. První upozornění vydané 27. května se týkalo Trumpova názoru na korespondenční hlasování, které prezident označil za podvod. "Guvernér Kalifornie posílá lístky milionům lidí, všem, kdo v tomto státě žijí. Nezáleží na tom, kdo to je a jak se tam dostal, ale lístek dostanou. Poté je vyhledají profesionálové, kteří řeknou těmto lidem, z nichž mnozí ani nepomysleli na to, že by volili, jak a pro koho mají hlasovat. Budou to zmanipulované volby. Ani náhodou!" napsal Trump v jednom z kritizovaných tweetů.

I přes upozornění Trump v podobném komentování voleb nepřestal. "S univerzálním hlasováním poštou (nikoliv hlasováním v nepřítomnosti, které je v pořádku) budou volby 2020 nejnepřesnějšími a nejvíce podvodnými v historii. Pro Spojené státy to bude velký trapas. Odložte volby, dokud lidé nebudou moci hlasovat správně a bezpečně???" napsal o měsíc později. Trump následně pohrozil sociálním sítím regulací či uzavřením, pokud budou umlčovat konzervativní hlasy. Trumpovy útoky na volby pokračovaly i po jejich skončení. V řadě tweetů Trump nepravdivě, ale jednoznačně prohlásil, že volby vyhrál.

Za Twitter ve sporu s Trumpem se postavila na začátku června i místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, když uvedla, že podporuje snahu společnosti upozorňovat na nepřesné informace. Pár dní nato Twitter zablokoval video s poctou černochu Georgi Floydovi (jehož zabití policisty vyvolalo v USA loni celonárodní někdy násilné protesty), které předtím zveřejnila Trumpova volební kampaň. Učinil tak kvůli porušení autorských práv. Tento krok ještě zvýšil napětí mezi šéfem Bílého domu a sociální sítí.

V polovině října Twitter zakročil proti Trumpovu příspěvku, ve kterém prezident tvrdil, že je po prodělání nemoci imunní vůči koronaviru. "Lékaři Bílého domu naprosto jednoznačně dali zelenou. To znamená, že to nemůžu dostat (imunní) a nemůžu přenášet. Velmi dobré vědět!!!" napsal Trump. Twitter jeho příspěvek nesmazal, asi tři hodiny po nahrání jej ale skryl za varovný štítek. Odborníci zatím nemají jasno v tom, zda lidé, kteří se vyléčili z covidu-19 a mají protilátky, jsou skutečně chráněni před další infekcí, a jak dlouho může imunita trvat.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Twitter Prezident USA USA (Spojené státy americké) sociální sítě Boj proti dezinformacím a fake news Kongres USA Volby USA

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy