Trump schválil uvolnění ropy z rezerv, když to bude potřeba

Americký prezident Donald Trump schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, pokud to bude potřeba. Reagoval tak na sobotní útoky na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie, které vedly ke snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně, uvedla agentura Reuters. Pokles odpovídá asi polovině denní těžby země a více než pěti procentům globálních dodávek ropy. Z útoků, k nimž se hlásí jemenští šíitští povstalci, Washington viní Írán a Rijádu o tom poskytl informace svých tajných služeb. Saúdové o odpovědnosti Íránu nejsou s konečnou platností přesvědčeni, napsal list The Wall Street Journal (WSJ).

"V souvislosti s útokem v Saúdské Arábii, který může mít dopad na ceny ropy, jsem schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba, v dostatečném množství, aby zůstaly trhy dobře zásobeny," napsal Trump na twitteru s tím, že existují určité důvody, proč si USA myslí, že znají viníka. Spojené státy jsou podle něj připraveny na útok reagovat, nicméně vyčkají, s čím přijde Saúdská Arábie, dodal.

Trump své vyjádření zveřejnil po jednání Národní bezpečnostní rady (NSC), kterého se v Bílém domě zúčastnil i viceprezident Mike Pence, ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr obrany Mark Esper. Pokud jde o reakci na útok, Spojené státy zvažují všechny možnosti, včetně vojenské odpovědi, zatím ale žádné rozhodnutí nepadlo, uvedla agentura AP s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs v sobotu ráno zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo z zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

"V souvislosti s útokem v Saúdské Arábii, který může mít dopad na ceny ropy, jsem schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba, v dostatečném množství, aby trhy zůstaly dobře zásobené," napsal Trump na twitteru s tím, že existují důvody, proč si USA myslí, že znají viníka. Spojené státy jsou podle něj připravené na útok reagovat, nicméně vyčkají, s čím přijde Saúdská Arábie, dodal.

Trump své vyjádření zveřejnil po jednání Národní bezpečnostní rady (NSC), kterého se v Bílém domě zúčastnil i viceprezident Mike Pence, ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr obrany Mark Esper. Pokud jde o reakci na útok, Spojené státy zvažují všechny možnosti, včetně vojenské odpovědi, zatím ale žádné rozhodnutí nepadlo.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs v sobotu ráno zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. Dnes povstalci uvedli, že ropná zařízení saúdskoarabské státní ropné společnosti Saudi Aramco se mohou kdykoli stát terčem dalších útoků, a vyzvali cizince, aby se nezdržovali v jejich blízkosti.

Americký ministr zahraničí Pompeo ale z odpovědnosti za útoky obvinil Írán a na twitteru napsal, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu. Podobně také vysoce postavený činitel americké vlády v rozhovoru s televizí CNN uvedl, že satelitní snímky nasvědčují tomu, že útok přišel z Íránu či Iráku, nikoli z Jemenu. Odvolal se přitom na počet zásahů a jejich úhel. Bagdád ale již dříve uvedl, že Irák nemá s útoky nic společného, a dnes Pompeo v telefonátu s iráckým premiérem Ádilem Abdalem Mahdím řekl, že USA mají důkazy potvrzující, že Irák za útoky nestojí.

Newyorský list WSJ informoval, že Spojené státy předaly Saúdské Arábii informaci svých tajných služeb o tom, že za útokem stojí Írán. S odvoláním na osoby obeznámené se situací napsal, že obě země teď zvažují odvetné údery. Podle WSJ informace amerických tajných služeb předaná do Rijádu není definitivní a Saúdové o odpovědnosti Íránu nejsou na rozdíl od USA s konečnou platností přesvědčeni.

Ceny ropy dnes po zahájení obchodování vzrostly o pětinu na téměř 72 dolarů za barel a vykázaly nejvyšší procentní růst od války v Perském zálivu v roce 1991. Později však část zisků smazaly a obchodování uzavřely s nárůstem zhruba o 15 procent.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu. Výpadek chce království kompenzovat ze zásob společnosti Saudi Aramco. Kromě těžby ropy útoky podle ministra energetiky Abdalazíze bin Salmána omezily také těžbu plynu. List The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného úředníka ze Saúdské Arábie uvedl, že návrat do normálu by mohl trvat až několik týdnů.

Zásobování Česka pohonnými hmotami je v tuto chvíli plynulé, uvedl dnes v reakci na dění v Saúdské Arábii šéf české Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Ropa ze Saúdské Arábie se v Česku nezpracovává, úřad přesto situaci monitoruje, uvedl Švagr, podle něhož v českých rezervách jsou zásoby ropy a ropných produktů na 78 dní fungování státu. Státní distributor paliv Čepro zatím neuvažuje o zvýšení cen pohonných hmot, sdělil ČTK šéf firmy Jan Duspěva.

Související

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

Více souvisejících

ropa Saúdská Arábie Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

Létají jinam, samovolně vybuchují. Severokorejské rakety Rusům na Ukrajině příliš nepomáhají

Ukrajinská generální prokuratura uvedla, že prozkoumala trosky 21 z přibližně 50 balistických střel vypálených Ruskem od konce prosince do konce února. Cílem je posoudit možnou vojenskou spolupráci mezi Moskvou a Pchjongjangem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy