Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje, zákazu navzdory

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje v množství, které pravděpodobně přesahuje limit stanovený Radou bezpečnosti OSN. Uvedl to mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. 

Současně naznačil, že Spojené státy zvažují zavedení nových sankcí v této souvislosti, informuje agentura Reuters.

Tato situace vyplula na povrch den po rozpuštění skupiny expertů OSN, která sledovala dodržování sankcí OSN uvalených na Severní Koreu kvůli jejím jaderným zbraním a raketovému programu. Nejmenovaný americký úředník označil ruské veto za manipulativní krok, jímž se Moskva snažila zamaskovat své porušování rezolucí RB OSN.

"Ve stejný čas, kdy Moskva vetovala obnovení mandátu skupiny, Rusko posílalo rafinovanou ropu z přístavu Vostočnyj do KLDR," prohlásil Kirby novinářům.

Ruská a severokorejská mise OSN v New Yorku se k těmto tvrzením nepřímo vyjádřila. Sankce OSN omezují dovoz rafinovaných produktů do Pchjongjangu na 500 000 barelů ročně, připomíná Reuters.

Kirby nyní uvádí, že jen v březnu dodalo Rusko do KLDR více než 165 000 barelů rafinované ropy. Vzhledem k blízkosti ruských a severokorejských obchodních přístavů může Rusko podle něj takové dodávky pokračovat neomezeně.

Kirby rovněž zdůraznil, že Spojené státy budou nadále spolupracovat se svými partnery, včetně Austrálie, Evropské unie, Japonska, Nového Zélandu, Jižní Koreje a Spojeného království, při uvalování sankcí vůči těm, kdo usnadňují dodávky zbraní a rafinované ropy mezi Ruskem a KLDR.

Reuters připomíná, že v březnu začala pracovat pracovní skupina USA a Jižní Koreje, jejímž cílem je zabránit Severní Koreji v získávání nelegální ropy. USA a další západní země také obviňují KLDR z dodávání zbraní Rusku, které jsou následně používány v bojích na Ukrajině. Moskva i Pchjongjang tyto obvinění odmítají. 

Související

Více souvisejících

Rusko Severní Korea (KLDR) ropa

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy