Trump se předčasně prohlásil za vítěze voleb, sklízí kritiku i z vlastních řad

Americký prezident Donald Trump dnes řekl, že se považuje za vítěze úterní volby hlavy státu, ačkoli výsledky v několika klíčových státech jsou stále nejasné a žádné z velkých amerických médií zatím vyústění souboje o Bílý dům nepotvrdilo. Jeho prohlášení odsoudila řada komentátorů, kritika přichází od představitelů Demokratické strany i některých zástupců Trumpova republikánského tábora.

Donald Trump

Aniž předložil důkazy, hovořil podle agentur o způsobu sčítání hlasů a jeho zdržení jako o podvodu na americkém lidu a avizoval, že se obrátí na americký nejvyšší soud.

"Upřímně, vyhráli jsme," citovala agentura Reuters z jeho krátkého projevu v Bílém domě. "Vyhrajeme to. Co se mě týče, tak už jsme vyhráli," uvedl prezident USA v jiné části proslovu.

Trump ovšem mluvil v momentě, kdy podle veškerých relevantních zdrojů o vítězi letošní prezidentské volby stále není jasno a kdy je sčítání hlasů stále v plném proudu. "Prezidentovo prohlášení o vítězství postrádá důvěryhodnost," uvedl zpravodajský web BBC.

Podle agentury AP už si Trump i Biden zajistili něco přes 200 hlasů takzvaných volitelů, které o výsledku rozhodují. Od magické hranice 270 volitelů však oba kandidáty stále dělilo několik desítek. Vítěz stále nebyl ohlášen v řadě klíčových států včetně Pensylvánie, Michiganu nebo Severní Karolíny.

Trump ovšem prohlásil, že Severní Karolínu i Georgii už má jisté, a že v Pensylvánii vítězí "ohromným způsobem". Na úvod projevu poděkoval voličům za podporu a vývoj označil za "fenomenální".

Opět bez pádných důkazů hovořil o snahách ukrást volby, přičemž probíhající sčítání hlasů označil za "podvod na našem národu". "Je to ostuda," uvedl s tím, že hodlá výsledky napadnout i u nejvyššího soudu. Nebylo však příliš jasné, o co by se ohlášená stížnost měla opírat. "Chceme, aby veškeré hlasování skončilo," uvedl Trump v době krátce po uzavření posledních volebních místností.

Výhrady vůči prezidentovu počínání zaznívaly výhrady i od některých republikánů. Bývalý senátor za Pensylvánii Rick Santorum uvedl, že jej předčasný vítězný projev velmi znepokojil. "Ne, Trump zatím volby nevyhrál a je z jeho strany velmi nezodpovědné říkat, že tomu tak je," dodal populární konzervativní komentátor Ben Shapiro.

"Prezident opět lže americkému lidu a chová se jako aspirující despota," napsal na twitteru demokratický kongresman Adam Schiff. Další demokraté dodávali, že je potřeba sečíst všechny odevzdané hlasy.

Například v Pensylvánii podle prohlášení tamního demokratického guvernéra Toma Wolfa v tu chvíli stále nebylo zpracováno na milion korespondenčních hlasů. Volební činitelé v tomto státě mohli s jejich otvíráním začít v úterý a čekalo se, že definitivní čísla zde nebudou k dispozici celé dny.

Výhrady vůči prezidentovu počínání zaznívaly výhrady i od některých republikánů. Bývalý senátor za Pensylvánii Rick Santorum uvedl, že jej předčasný vítězný projev velmi znepokojil. "Ne, Trump zatím volby nevyhrál a je z jeho strany velmi nezodpovědné říkat, že tomu tak je," dodal populární konzervativní komentátor Ben Shapiro.

Zpravodaj BBC Anthony Zurcher v analýze psal o naplnění "apokalyptického scénáře", kterého se mnozí Američané obávali. Zpravodajský web Axios těsně před vyvrcholením voleb přinesl zprávu, podle níž Trump svým blízkým poradcům oznámil plán prohlásit se za vítěze i před potvrzením výsledků. Prezidentův tým tehdy informaci popřel.

Na předčasná vyhlášení o výsledcích voleb se delší dobu připravovaly přední sociální sítě, které kvůli tomu zavedly nová pravidla.

Facebook v reakci na prezidentovo vystoupení začal uživatelům svých platforem zobrazovat upozornění, že "hlasy se stále sčítají a vítěz nebyl předpovězen".

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Související:

Právě se děje