Trump se setkal s venezuelskou opozicí, nevyloučil vojenskou akci

Americký prezident Donald Trump se dnes na okraj Valného shromáždění OSN setkal se zástupci venezuelské opozice. Na schůzce věnované čistě otázce Venezuely, které se účastnily i další jihoamerické státy, vyzval k ukončení "hrozného a brutálního útlaku" režimu Nicoláse Madura. Opozice přítomné státy vyzvala k zesílení tlaku na Madura a na jeho mezinárodní spojence, jmenovitě Kubu, informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Trump na jednání znovu nevyloučil možnost ozbrojené intervence ke svržení Madura, prohlásil však, že prvotním cílem je zajistit pokojné předání moci šéfovi opozice Juanu Guaidóovi. Ten se prohlásil na začátku ledna s odvoláním na ústavu prozatímním prezidentem. Jako hlavu státu jej uznává asi padesátka států včetně USA a České republiky.

Trump i zástupci venezuelské opozice na schůzce přímo zmínili Kubu, která podle nich podporuje venezuelské bezpečnostní a polovojenské složky, tedy oporu režimu. "Havana je strůjcem téhle tragédie, která posiluje Madura," prohlásil Julio Borges, který vede delegaci opozice. Následně vyzval přítomné státy k uvalení sankcí na Kubu, jeho apel si však podle agentury Reuters od přítomných nevysloužil žádné okamžité reakce.

Ani Borges ani Trump nezmínili ve svých vystoupeních Rusko. Maduro přitom dnes neohlášeně přijel do Moskvy. Podle Kremlu měla jeho návštěva přispět k posílení dvoustranné spolupráce. Putin s Madurem také jednali o regionálních problémech a o "vměšování cizích mocností do vnitřních záležitostí latinskoamerických států".

Zástupci několika států jižní Ameriky se dnes mají sejít se svými evropskými protějšky, které chtějí přesvědčit k uvalení sankcí na členy Madurova kabinetu s majetkem v Evropě. "Přesvědčíme je, aby se daleko více zapojili," řekl dnes po schůzce argentinský ministr zahraničí. Zástupci opozice v úterý prohlásili, že venezuelská vláda skrze evropské finanční trhy obchází sankce uvalené Spojenými státy.

USA v úterý oznámily více než trojnásobné navýšení finanční podpory prodemokratického hnutí ve Venezuele. Část ze slíbených 52 milionů dolarů (1,22 miliardy korun) pak bude vůbec poprvé určena přímo Guaidóově snaze nahradit Madura v čele státu.

Spojené státy také věnují dalších 36 milionů dolarů (847 milionů korun) do humanitárního balíčku OSN na pomoc občanům Venezuely. Spojené národy uvedly, že potřebují celkem vybrat 223 milionů dolarů (5,25 miliard korun) na pomoc 2,6 milionu Venezuelanům, kteří jsou ohroženi hlubokou ekonomickou krizí v zemi. Zatím se však podařilo vybrat jen zlomek částky.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky migrantů se snaží projít z Guatemaly přes Mexiko do USA

23.01.2020 18:35 Stovky migrantů ze středoamerických zemí dnes přešly guatemalskou hranici do Mexika se zřejmým…

Američan vystřílel na policii 200 kulek, zasáhl souseda a zabil psa

23.01.2020 16:57 Policie v americkém státě Maryland čelila devadesátiminutové přestřelce s Benjaminem Murdym, který…

Trump řádí na internetu. Pokořil vlastní rekord v počtu tweetů

23.01.2020 14:23 Americký prezident Donald Trump ve středu pokořil svůj předchozí rekord v počtu tweetů a retweetů…

Střelba v Seattlu: Jeden mrtvý, sedm zraněných. Vypukla panika

23.01.2020 13:03 Aktualizováno Nejméně jeden člověk přišel o život a dalších sedm včetně dítěte jich bylo zraněno při střelbě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama