Trump utržil další porážku. Nejvyšší soud USA zamítl žalobu Texasu zpochybňující vítězství Bidena

Nejvyšší soud USA zamítl žalobu amerického státu Texas zpochybňující vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách. Je to další rána pro dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa, který se spolu s Texasem snažil zvrátit výsledek listopadového hlasování ve čtyřech jiných amerických státech - Georgii, Michiganu, Pensylvánii a Wisconsinu - ve svůj prospěch. Informovaly o tom dnes světové agentury.

Donald Trump
doporučujeme

Devět soudců, z nichž tři jmenoval nynější republikánský prezident, rozhodlo, že Texas nemá právo vměšovat se do organizace voleb jiných amerických států. Trump, který stále neuznal svou volební porážku, snahu Texasu podpořil a s ním i více než 100 republikánských členů Kongresu.

"Nejvyšší soud nás opravdu zklamal, žádná moudrost, žádná odvaha!" napsal Trump na twitteru v reakci na verdikt. Texaský ministr spravedlnosti Ken Paxton, který žalobu podal, označil soudní rozhodnutí za nešťastné a řekl, že bude dál bojovat. "Budu dál neúnavně hájit integritu a bezpečnost našich voleb," citovala Paxtona CNN.

Podle mluvčího Bidenovy kampaně Mikea Gwina není rozhodnutí soudu "žádným překvapením". "Nejvyšší soud rozhodně a rychle odmítl poslední z útoků Donalda Trumpa a jeho spojenců na demokratický proces," uvedl Gwin v prohlášení. "Bidenovo jasné vítězství v pondělí ratifikuje sbor volitelů a 20. ledna bude uveden do úřadu," dodal Gwin.

Agentura AP označila texaskou stížnost za bezprecedentní. Podle odborníků na volební právo žaloba neměla šanci na úspěch. Všechny čtyři dotčené státy ve čtvrtek soud vyzvaly, aby ji odmítl.

Texas si stěžoval na to, že dané státy letos změnily pravidla voleb a rozšířily možnost hlasování poštou, nedodal však konkrétní případy nesrovnalostí. K podnětu se připojilo i dalších 17 států, které vedou republikáni. Společně žádaly nejvyšší soud USA, aby v žalovaných státech zneplatnil jmenování prezidentských volitelů podle výsledků voleb.

Neúspěšných bylo u různých soudů i dalších více než 50 stížností Trumpova tábora. Ten argumentuje tím, že jeho soupeř zvítězil ve volbách 3. listopadu díky masivním podvodům, nedodal ale přesvědčivé důkazy pro svá tvrzení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat dětí do škol? Američtí akademici naznačili, kde leží bezpečná…

22.01.2021 00:01 NÁZOR - Zjistili jsme, že školy mohou otevřít pro prezenční výuku, aniž by v lokalitě zesílilo…

Biden představil celostátní strategii boje proti koronaviru

21.01.2021 22:10 Nový prezident USA Joe Biden dnes podepsal sérii exekutivních příkazů týkajících se boje s…

Biden se ujal vlády, podle tisku si svět vydechl

21.01.2021 18:09 Nový americký prezident Joe Biden má po středeční slavnostní inauguraci za sebou první den v úřadu,…

První vystoupení nové mluvčí Bidena: S novináři se nehádala, vyjádřila jim…

21.01.2021 15:28 Na všechny otázky neodpověděla, reportéry ale nepoučovala a nehádala se s nimi, naopak jim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama