Trump vedl "velice pěkný" rozhovor s Bidenem, probrali koronavirovou krizi

Americký prezident Donald Trump si dnes telefonoval se svým pravděpodobným vyzyvatelem v prezidentských volbách Joem Bidenem. Tématem byla koronavirová krize v zemi. Trump na pondělní tiskové konferenci v Bílém domě uvedl, že měl s uchazečem o prezidentskou nominaci demokratů "velice pěkný" rozhovor.

Přidejte svůj názor

Trump vedl "velice pěkný" rozhovor s Bidenem, probrali koronavirovou krizi
doporučujeme

"Představil mi svůj úhel pohledu a plně jsem mu rozuměl. Jen jsme si velice přátelsky tak na 15 minut popovídali. Bylo to opravdu dobré," uvedl Trump s tím, že ne se všemi Bidenovými návrhy však souhlasil.

USA bylo dosud zaznamenáno bezmála 365.000 případů nákazy, nemoci covid-19 způsobené koronavirem podlehlo 10.781 lidí. Nejhůře postižený americký stát New York v neděli poprvé ohlásil mírný pokles počtu úmrtí oproti předchozímu dni - 594 úmrtí za sobotu.

Že se jednalo o "dobrý telefonát", potvrdila i zástupkyně šéfa Bidenovy prezidentské kampaně Kate Bedingfieldová. Uvedla, že Biden prezidentovi představil několik svých návrhů a vyjádřil obdiv nad "duchem amerického lidu tváří v tvář výzvám".

Telefonát je podle agentury DPA výjimečný, neboť oba jeho protagonisté jsou zarytí političtí odpůrci. Ještě v pondělí Trump kritizoval Bidena ve svém tweetu, volební štáb bývalého amerického viceprezidenta naopak nynějšího šéfa Bílého domu opakovaně kárá za chyby při zvládání pandemie.

Koronavirová krize má značný dopad na volební kampaň před prezidentskými volbami, které se mají v USA konat v listopadu. Primárky v několika státech byly odsunuty na pozdější termín. Biden se zpočátku šíření nákazy v USA vyjadřoval k tématu zdrženlivě, v posledních dnech se však toto téma stále častěji objevuje v jeho politických prohlášeních a vystoupil i s několika návrhy na řešení krizové situace. Trumpovu administrativu podrobil kritice za to, že na šíření nákazy reagovala příliš pozdě.

Trump v dnešním projevu dále uvedl, že boj proti koronaviru vstupuje do "rozhodující a obtížné fáze". "Bude to těžký týden, možná více než těžký," řekl. "Ale na konci tohoto tunelu je mocné světlo. (...) Tento virus porazíme, společně ho porazíme."

Šéf Bílého domu rovněž popřál brzké uzdravení britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, který je kvůli zhoršení zdravotního stavu po nákaze koronavirem v péči lékařů v londýnské nemocnici. "Chci svému dobrému příteli i příteli naší země, premiéru Borisi Johnsonovi, popřát všechno dobré. Velmi nás zarmoutila zpráva, že byl (v pondělí) odpoledne převezen na jednotku intenzivní péče," řekl s tím, že "všichni Američané se modlí za jeho uzdravení".

Americký prezident naznačil, že se bude muset vložit do sporu v námořnictvu, který v pondělí eskaloval poté, co ministr námořnictva Thomas Modly v neveřejném projevu k posádce letadlové lodi USS Theodore Roosevelt opět kritizoval bývalého kapitána tohoto plavidla Bretta Croziera. Ten se podle Modlyho zachoval "naivně či hloupě", když napsal příliš mnoha adresátům dopis, v němž žádal nadřízené o pomoc se šířící se nákazou na palubě. Modly, jenž minulý týden nechal Croziera odvolat kvůli vyvolávání paniky, se za svá slova, zveřejněná mezitím v médiích, Crozierovi omluvil.

"Máte dva dobré lidi, kteří se hádají. (...) Jsem dobrý v řešení sporů. Možná se na to podívám hodně zblízka, abych to velmi rychle vyřešil," řekl Trump.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazílie hlásí přes 20 000 nakažených covidem-19 za den

28.05.2020 08:18 Brazílie zaznamenala za posledních 24 hodin rekordních 20.599 nových případů nákazy koronavirem.…

V Kanadě bude pokračovat extradiční řízení finanční šéfky Huawei

27.05.2020 21:57 Nejvyšší soud kanadské province Britská Kolumbie dnes rozhodl, že řízení o vydání finanční…

Ekonomická aktivita v USA podle Fedu v dubnu a květnu prudce klesala

27.05.2020 21:34 Ekonomická aktivita ve Spojených státech v dubnu a květnu v důsledku koronavirové krize prudce…

V USA už s covidem-19 umřelo téměř 100 tisíc lidí

27.05.2020 20:38 Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) eviduje již 99.031 lidí, kteří v USA…

Související:

Právě se děje

Další zprávy