Trump hrozí napadením novely volebního zákona v Nevadě. Guvernér prý „ukradl“ volby

Americký prezident, Donald Trump, v pondělí odpoledne oznámil, že hodlá napadnout volební novelu v Nevadě. Ta nově umožňuje veškerým místním voličům odevzdat během listopadových voleb svůj hlas poštou. Trump následně obvinil místního guvernéra z „krádeže“ voleb.

Hlasovací lístky pro volby prezidenta USA v roce 2016

Stát Nevada v neděli odsouhlasil návrh novely volebního zákona. Zákon by umožnil všem voličům v tomto státě hlasovat také na dálku, neboli korespondenčně. Novela by tak měla vstoupit v platnost v reakci na aktuální pandemickou situaci ve Spojených státech v zájmu zajištění bezpečnosti občanů v rámci listopadových voleb.

Prezident Trump však s novou volební legislativou spokojen nebyl. V pondělí odpoledne obvinil místního guvernéra, Steva Sisolaka, jehož podpisu uzákonění novely podléhá, ze záměrného zneužití pandemické situace a z pokusu „ukrást“ nadcházející volby. Trump zároveň podotkl, že tato legislativa znemožní Republikánům Nevadu vyhrát.

Americký prezident patří k nejpřednějším kritikům korespondenční volby. Již dříve vyjádřil své pochybnosti ohledně její integrity, stejně tak naznačil, že její výsledky nebude považovat za legitimní. V této souvislosti uvedl, že se jedná pouze o tah Demokratické strany, jak si zajistit vítězství ve volbách.

Kritiku si však za své výroky prezident vysloužil i od vlastní strany. Republikáni se totiž obávají, že mnozí voliči by se tak u voleb nemuseli ukázat vůbec, což by pro stranu jako takovou mohlo mít fatální následky, neboť řada z nich bude v listopadu souběžně s prezidentskými kandidáty obhajovat svá křesla v Kongresu.

Nevadu se v roce 2016 podařilo vyhrát Hillary Clintonové. Jedná se však o stát, kde voliči spíše než na základě své přízně k jedné z politických stran volí na základě svých sympatií k určitému kandidátovi. Prezident Trump tak v tomto státě vidí silný potenciál na úspěch.  

,,Zneužít covid ke krádeži hlasů. Uvidíme se u soudu,“ napsal prezident v pondělí ráno na Twitter. Zprávu tak adresoval nepřímo nevadskému guvernérovi. V příspěvku navíc podotkl, že poštovní služba nemůže zvládnout doručit volební lístky včas bez řádné přípravy.

Dle plného znění dané novely by se navíc nová volební práva voličů nutně nevztahovala jen na listopadové volby, ale i na volby nadcházející, které by se konaly během nouzového stavu v zemi. Již před samotným hlasováním o novele prezident prohlásil, že její projednávání by měla následovat okamžitá žaloba.

Protože s rozšířením volebních práv počítají i státy ostatní, vyhrožuje Trump lokálním vládám pozastavením federálního financování, jak informoval deník The Hill. Hlavním argumentem prezidenta tak nadále zůstává jeho pochybnost ohledně transparentnosti voleb.

Nevada však není jediným státem, který bude pravděpodobně čelit žalobě Bílého domu v souvislosti s rozšířením volebních práv svých občanů, pokud ji Sisolak podepíše. Jak dále uvádí The Hill, již v květnu zažalovala Národní republikánská komise stát Kalifornii, kde místní guvernér Gavin Newsom schválil rozeslání volebních lístků všem řádně registrovaným voličům s předstihem.

Trump a někteří Republikáni tak vyjádřili silné obavy z toho, že by se touto metodou lístky mohly dostat i k těm, kteří ve volebním registru nejsou, nebo nejsou ani řádnými občany Spojených států. Zároveň volby dopředu označil za podvod. 

Nejen, že experti tato tvrzení odmítají, přičemž upozorňují na to, že korespondenční volba je jednou z nejbezpečnějších forem hlasování. Nejvíce pochybností ohledně voleb prezident vyvolává ale na straně vlastních voličů spíše než u protistrany.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

Související:

Právě se děje

reklama