Trumpova snaha přišla vniveč. Soud zablokoval snahu zrušit ochranu mladých imigrantů

Nejvyšší soud USA se dnes postavil snaze prezidenta Donalda Trumpa ukončit právní ochranu pro více než půl milionu mladistvých imigrantů před deportací. Informovala o tom agentura AP, podle níž jde o ránu pro prezidenta, který usiluje o znovuzvolení v listopadových volbách. Trump vzápětí na twitteru rozhodnutí soudu označil za hrozné a politicky motivované a zdůraznil, že otázka potřebuje právní řešení.

Donald Trump
doporučujeme

Vzhledem k protiimigrační rétorice Trumpovy první kampaně z roku 2016 a imigračním omezením, které prezident zavedl od nástupu do úřadu, je podle AP pravděpodobné, že se otázka mladistvých imigrantů nyní stane jedním z významných témat jeho letošní kampaně.

Administrativa prezidenta Trumpa v roce 2017 oznámila, že program DACA končí, ale její rozhodnutí blokují soudy. Opatření, které zavedl v roce 2012 Trumpův předchůdce Barack Obama, chrání před deportací statisíce přistěhovalců, kteří nelegálně vstoupili do Spojených států jako děti. Podle současného šéfa Bílého domu je ale neústavní.

Nejvyšší soudci potvrdili rozhodnutí nižší instance pěti ku čtyřem hlasům, čímž rozhodli, že Trumpův krok v roce 2017 byl nezákonný, píše Reuters. Konzervativní předseda soudu John Roberts se připojil ke čtyřem liberálním soudcům v rozhodnutí, že kroky Trumpovy vlády byly "svévolné".

Rozhodnutí znamená, že zhruba 649.000 přistěhovalců, většinou mladých dospělých narozených v Mexiku a dalších latinskoamerických zemích, kteří jsou nyní součástí programu DACA, bude nadále chráněno před deportací. Zároveň mohou získat obnovitelné dvouleté pracovní povolení.

Soudci nerozhodovali o tom, zda je program DACA přípustný, uvedl Roberts. Soud se podle něj zabýval pouze tím, zda bylo vypovězení programu dostatečně odůvodněné a vysvětlené.

Je to podruhé tento týden, kdy Roberts rozhodl proti Trumpovi v ostře sledovaném případě. V pondělí nejvyšší soud podpořil práva sexuálních menšin, když rozhodl, že zlomový zákon ze 60. let zakazující diskriminaci na pracovišti chrání také homosexuály a transgenderové osoby.

Další čtyři konzervativní soudci, včetně dvou jmenovaných Trumpem - Neila Gorsuche a Bretta Kavanaugha - s rozhodnutím o programu DACA nesouhlasí. Verdikt svých kolegů kritizoval i konzervativní soudce Clarence Thomas.

Proti oběma rozhodnutím soudu se Trump vymezil na twitteru, kde je označil za hrozné a politicky motivované, píše Reuters. "Tato strašlivá a politicky nabitá rozhodnutí, jež vycházejí z nejvyššího soudu, jsou výstřely z brokovnice do tváří lidí, kteří jsou hrdí na to, že se nazývají republikány nebo konzervativci," napsal Trump a vyzval voliče, aby pro něj na podzim hlasovali.

"Žádám o právní řešení DACA, nikoli politické, v souladu s právním státem. Nejvyšší soud nám jej nechce dát, takže nyní musíme tento proces začít nanovo," uvedl Trump. Podle agentury Reuters však prezident nesdělil, jak přesně hodlá nyní postupovat. Uvedl nicméně, že má v plánu do 1. září zveřejnit nový seznam konzervativních kandidátů do nejvyššího soudu. "Na základě nyní vydaných rozhodnutí je tento seznam důležitější než kdykoli předtím," napsal.

Bývalý prezident Obama rozhodnutí soudu uvítal a vyzval voliče, aby si zvolili demokratického prezidenta a Kongres, a zajistili tím "jednou provždy systém, který je opravdu hoden tohoto národa přistěhovalců".

Očekávaný prezidentský kandidát demokratů Joe Biden uvedl, že by jako Šéf Bílého domu usiloval o to, aby byl program DACA trvalý.

Rozhodnutí soudu podle Reuters ale nebrání Trumpovi, aby se znovu pokusil program smést ze stolu. Pravděpodobně se ale jeho vládě nepodaří program DACA ukončit před prezidentskými volbami, jež budou 3. listopadu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA znovu padl denní rekord, hlásí přes 65.000 nakažených

10.07.2020 04:40 Spojené státy znovu překonaly dosavadní rekordní nárůst počtu nakažených koronavirem za 24 hodin,…

Přepisy z kamer policistů odhalují nové okolnosti Floydovy smrti

09.07.2020 22:04 Aktualizováno George Floyd si v posledních minutách svého života více než dvacetkrát stěžoval na problémy s…

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

09.07.2020 21:30 Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté,…

Průlom v případu Floyd? Záběry ukázaly, jak probíhal zásah policie

09.07.2020 19:19 Čtyři policisté vyjeli 25. května před obchod v Minneapolis, kde zadrželi George Floyda,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy