Trumpovy dny v Bílém domě sečteny? Žalobci z aféry Watergate nabádají k akci

NÁZOR - Bývalí členové týmu žalobců, který se zabýval aférou Watergate, věří, že existuje přesvědčivý důkaz o tom, že americký prezident Donald Trump spáchal přečin, za který může čelit impeachmentu. S tímto názorem vystoupilo 17 právníků v komentáři pro server Washington Post.

Richard Nixon a Donald Trump
doporučujeme

Otálení není na místě

Jediná možnost, která by mohla impeachmentu zabránit, je protichůdný důkaz předložený Trumpem, konstatují  Nick Akerman, Richard Ben-Veniste, Richard Davis, George Frampton, Kenneth Geller, Gerald Goldman, Stephen Haberfeld, Larry Hammond, Henry Hecht, Paul Hoeber, Carl Feldbaum, Philip Allen Lacovara, Robert Palmer, Paul Michel, Richard Weinberg, Jill Wine-Banksová a Roger Witten. Přiznávají však, že definitivní rozhodnutí o zahájení impeachmentu náleží členům Sněmovny reprezentantů.

Americká ústava obsahuje impeachment jako nástroj pro řešení závažných přečinů, a proto by jej kongresmani měli využít a počínat si nestranně, otevřeně a zároveň rychle, nabádají právníci. Soudí, že neochota Trumpa spolupracovat a potvrdit skutečnosti, které obsahují zveřejněné dokumenty, by neměla vyvolat frustraci kongresmanů a vést k jejich otálení.

Bývalí žalobci se opírají o veřejná prohlášení samotného Trumpa, zjištění zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, přepis telefonátu amerického prezidenta s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, Trumpovo odmítání poskytnout dokumenty a umožnit svědčit současným i bývalým členům jeho vlády v otázce maření vyšetřování a dohledu zákonodárců i další veřejně dostupné informace, například zprávy amerického ministerstva zahraničí ohledně uvolnění klíčové vojenské pomoci Ukrajině podmiňované ochotou Kyjeva zahájit trestní vyšetřování, které by posloužilo Trumpovým politickým zájmům.   

"V 70. letech jsme vyšetřovali závažné zneužití prezidentských pravomocí prezidentem Richardem Nixonem, včetně bránění spravedlnosti, zatajování vládních materiálů a zneužití vládních úřadů k trestání jeho politických nepřátel," pokračují právníci. Dodávají, že obžalovali mnoho Nixonových spolupracovníků, kteří se na prezidentových přečinech podíleli.

Namísto toho, aby prezidenta obvinila přímo, velká porota jej tehdy označila za "nevědomého spolukonspirátora" a poskytla Sněmovně reprezentantů soubor důkazů svědčících o Nixoných přečinech, poukazují žalobci. Vysvětlují, že bylo ústavní povinností kongresmanů řešit prezidentovo jednání skrze vyvolání impeachmentu.

Sněmovna reprezentantů, resp. její justiční výbor, tuto povinnost splnila, když důkazy posoudila, vyslechla svědky a dospěla k závěru, že fakta naplňují tři články impeachmentu, konkrétně bránění spravedlnosti, zneužívání pravomocí a pohrdání Kongresem, shrnují žalobci. Dodávají, že krátce poté Nixon raději rezignoval, než aby čelil soudu v Senátu.

Je čas splnit ústavní povinnost    

"Podle našeho sdíleného názoru lze ty samé tři články impeachmentu vznést proti Trumpovi, jelikož demonstroval závažné a trvalé zneužívání moci, které z našeho pohledu naplňuje ústavní podstatu 'závažných zločinů a přestupků'," deklarují právníci. Uvádějí hned čtyři příklady.

Zaprvé, Trump podmiňoval vojenskou ochranu za strany USA spojenci - Ukrajině - kroky, ze kterých by měl osobní prospěch, konstatují bývalí žalobci.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.     

Zadruhé, Trump nadřadil své osobní politické zájmy integritě volebního procesu v USA, když pobízel cizí mocnosti - Rusko a Čínu - , aby to tohoto procesu zasáhly, poukazují právníci. Dodávají, že prezident také zjevně požadoval na Ukrajině, aby zahájila trestní vyšetřování jeho potenciálního protikandidáta pro příští prezidentské volby, a šířil konspirační teorii, že Ukrajina zasahovala do prezidentských voleb v roce 2016, ačkoliv americké tajné služby dospěly k jednoznačnému závěru, že tak činilo Rusko.

Zatřetí, podle důkazů předložených v Muellerově zprávě se Trump dopustil mnohonásobného bránění spravedlnosti a porušil federální trestní zákoník i prezidentskou přísahu, která mu ukládá starat se o čestné uplatňování práva, tvrdí 17 právníků. Doplňují, že Mueller odkázal na instrukce ministerstva spravedlnosti, které mu neukládaly vnést obžalobu proti prezidentovi, a tak správně ponechal řešení těchto přečinů Kongresu.

Začtvrté, Trump bránil zákonnému vyšetřování Kongresu, když systematicky zadržoval důkazy a nařizoval zaměstnancům vládních úřadů nespolupracovat při uplatňování legitimního dohledu ze strany Kongresu, upozorňují žalobci. Za ještě důležitější považují skutečnost, že prezident odmítl vyslyšet žádost kongresmanů o poskytnutí relevantních informací, čímž naplnil skutky pohrdání Kongresem a bránění spravedlnosti, kvůli kterým lze vyvolat impeachment.

Americká veřejnost má právo znát fakta a Kongres je demokratický orgán, který je má odhalovat, deklarují právníci. Vysvětlují, že americká ústava poskytuje zákonodárcům impeachment coby mimořádný, drastický nástroj k zastavení a případnému odvolání prezidenta, který se dopouští závažných zločinů a přestupků.

Znovunastolení a ochrana vlády práva vyžaduje ráznou a odhodlanou reakci Sněmovny reprezentantů, uvádí skupina žalobců s tím, že zákonodárci by neměli připustit, aby Trumpovo odmítání spolupracovat na tomto procesu ovlivnilo jejich plnění této ústavní povinnosti.

"Pokud se zákon o impeachmentu dostane k Senátu, nabádáme všechny členy Senátu, aby odložili stranickou loajalitu a s odvahou a ctí plnili své ústavní povinnosti," píšou právníci. Připomínají, že v roce 1974 skupina republikánských senátorů nadřadila zájem země nad stranickou loajalitu a informovala Nixona, že jeho jednání je neobhajitelné a Senát jej usvědčí a odvolá z funkce. Žalobci doufají, že i současný Senát podobně nadřadí čest a integritu nad stranické a osobní politické zájmy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama