Trumpovy dny v Bílém domě sečteny? Žalobci z aféry Watergate nabádají k akci

NÁZOR - Bývalí členové týmu žalobců, který se zabýval aférou Watergate, věří, že existuje přesvědčivý důkaz o tom, že americký prezident Donald Trump spáchal přečin, za který může čelit impeachmentu. S tímto názorem vystoupilo 17 právníků v komentáři pro server Washington Post.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Richard Nixon a Donald Trump
doporučujeme

Otálení není na místě

Jediná možnost, která by mohla impeachmentu zabránit, je protichůdný důkaz předložený Trumpem, konstatují  Nick Akerman, Richard Ben-Veniste, Richard Davis, George Frampton, Kenneth Geller, Gerald Goldman, Stephen Haberfeld, Larry Hammond, Henry Hecht, Paul Hoeber, Carl Feldbaum, Philip Allen Lacovara, Robert Palmer, Paul Michel, Richard Weinberg, Jill Wine-Banksová a Roger Witten. Přiznávají však, že definitivní rozhodnutí o zahájení impeachmentu náleží členům Sněmovny reprezentantů.

Americká ústava obsahuje impeachment jako nástroj pro řešení závažných přečinů, a proto by jej kongresmani měli využít a počínat si nestranně, otevřeně a zároveň rychle, nabádají právníci. Soudí, že neochota Trumpa spolupracovat a potvrdit skutečnosti, které obsahují zveřejněné dokumenty, by neměla vyvolat frustraci kongresmanů a vést k jejich otálení.

Bývalí žalobci se opírají o veřejná prohlášení samotného Trumpa, zjištění zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, přepis telefonátu amerického prezidenta s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, Trumpovo odmítání poskytnout dokumenty a umožnit svědčit současným i bývalým členům jeho vlády v otázce maření vyšetřování a dohledu zákonodárců i další veřejně dostupné informace, například zprávy amerického ministerstva zahraničí ohledně uvolnění klíčové vojenské pomoci Ukrajině podmiňované ochotou Kyjeva zahájit trestní vyšetřování, které by posloužilo Trumpovým politickým zájmům.   

"V 70. letech jsme vyšetřovali závažné zneužití prezidentských pravomocí prezidentem Richardem Nixonem, včetně bránění spravedlnosti, zatajování vládních materiálů a zneužití vládních úřadů k trestání jeho politických nepřátel," pokračují právníci. Dodávají, že obžalovali mnoho Nixonových spolupracovníků, kteří se na prezidentových přečinech podíleli.

Namísto toho, aby prezidenta obvinila přímo, velká porota jej tehdy označila za "nevědomého spolukonspirátora" a poskytla Sněmovně reprezentantů soubor důkazů svědčících o Nixoných přečinech, poukazují žalobci. Vysvětlují, že bylo ústavní povinností kongresmanů řešit prezidentovo jednání skrze vyvolání impeachmentu.

Sněmovna reprezentantů, resp. její justiční výbor, tuto povinnost splnila, když důkazy posoudila, vyslechla svědky a dospěla k závěru, že fakta naplňují tři články impeachmentu, konkrétně bránění spravedlnosti, zneužívání pravomocí a pohrdání Kongresem, shrnují žalobci. Dodávají, že krátce poté Nixon raději rezignoval, než aby čelil soudu v Senátu.

Je čas splnit ústavní povinnost    

"Podle našeho sdíleného názoru lze ty samé tři články impeachmentu vznést proti Trumpovi, jelikož demonstroval závažné a trvalé zneužívání moci, které z našeho pohledu naplňuje ústavní podstatu 'závažných zločinů a přestupků'," deklarují právníci. Uvádějí hned čtyři příklady.

Zaprvé, Trump podmiňoval vojenskou ochranu za strany USA spojenci - Ukrajině - kroky, ze kterých by měl osobní prospěch, konstatují bývalí žalobci.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.     

Zadruhé, Trump nadřadil své osobní politické zájmy integritě volebního procesu v USA, když pobízel cizí mocnosti - Rusko a Čínu - , aby to tohoto procesu zasáhly, poukazují právníci. Dodávají, že prezident také zjevně požadoval na Ukrajině, aby zahájila trestní vyšetřování jeho potenciálního protikandidáta pro příští prezidentské volby, a šířil konspirační teorii, že Ukrajina zasahovala do prezidentských voleb v roce 2016, ačkoliv americké tajné služby dospěly k jednoznačnému závěru, že tak činilo Rusko.

Zatřetí, podle důkazů předložených v Muellerově zprávě se Trump dopustil mnohonásobného bránění spravedlnosti a porušil federální trestní zákoník i prezidentskou přísahu, která mu ukládá starat se o čestné uplatňování práva, tvrdí 17 právníků. Doplňují, že Mueller odkázal na instrukce ministerstva spravedlnosti, které mu neukládaly vnést obžalobu proti prezidentovi, a tak správně ponechal řešení těchto přečinů Kongresu.

Začtvrté, Trump bránil zákonnému vyšetřování Kongresu, když systematicky zadržoval důkazy a nařizoval zaměstnancům vládních úřadů nespolupracovat při uplatňování legitimního dohledu ze strany Kongresu, upozorňují žalobci. Za ještě důležitější považují skutečnost, že prezident odmítl vyslyšet žádost kongresmanů o poskytnutí relevantních informací, čímž naplnil skutky pohrdání Kongresem a bránění spravedlnosti, kvůli kterým lze vyvolat impeachment.

Americká veřejnost má právo znát fakta a Kongres je demokratický orgán, který je má odhalovat, deklarují právníci. Vysvětlují, že americká ústava poskytuje zákonodárcům impeachment coby mimořádný, drastický nástroj k zastavení a případnému odvolání prezidenta, který se dopouští závažných zločinů a přestupků.

Znovunastolení a ochrana vlády práva vyžaduje ráznou a odhodlanou reakci Sněmovny reprezentantů, uvádí skupina žalobců s tím, že zákonodárci by neměli připustit, aby Trumpovo odmítání spolupracovat na tomto procesu ovlivnilo jejich plnění této ústavní povinnosti.

"Pokud se zákon o impeachmentu dostane k Senátu, nabádáme všechny členy Senátu, aby odložili stranickou loajalitu a s odvahou a ctí plnili své ústavní povinnosti," píšou právníci. Připomínají, že v roce 1974 skupina republikánských senátorů nadřadila zájem země nad stranickou loajalitu a informovala Nixona, že jeho jednání je neobhajitelné a Senát jej usvědčí a odvolá z funkce. Žalobci doufají, že i současný Senát podobně nadřadí čest a integritu nad stranické a osobní politické zájmy.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel černošský kongresman Cummings, Trump na něj nevybíravě útočil

17.10.2019 13:27 Ve věku 68 let zemřel americký demokratický kongresman Elijah Cummings. Dnes to podle agentury AP…

Český ministr po 19 letech v Mexiku. Petříček jednal o obchodu,…

17.10.2019 11:52 Český ministr zahraničí Tomáš Petříček jednal ve středu v Mexiku s tamním šéfem diplomacie Marcelem…

Obama se vložil do voleb v Kanadě, jeho tweet vyvolal rozporuplné reakce

17.10.2019 09:46 Někdejší demokratický prezident Spojených států Barack Obama před nadcházejícími parlamentními…

Mexický imigrační úřad rázně zakročil: Deportováno přes 300 indických…

17.10.2019 08:50 Mexiko deportovalo zpět do vlasti 311 indických občanů. S odvoláním na mexický imigrační úřad,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama