USA budou mít brzy v Iráku jen 2000 vojáků, oznámil Trump

Spojené státy budou mít "ve velmi krátké době" v Iráku jen 2000 vojáků. Na čtvrteční tiskové konferenci v Bílém domě to prohlásil americký prezident Donald Trump. Velení armády USA na Blízkém východě přitom ve středu oznámilo, že Spojené státy plánují snížit počet vojáků v Iráku na 3000 do konce měsíce.

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Trump dále řekl, že k historické dohodě o navázání diplomatických vztahů mezi Spojenými arabskými emiráty (SAE) a Izraelem by se mohla připojit ještě další země z regionu, neupřesnil však která.

Slavnostní ceremoniál k podpisu dohody, díky níž se SAE stanou teprve třetí arabskou zemí, která se rozhodla pro normalizaci vztahů s Izraelem, je plánovaný na 15. září v Bílém domě. Podle agentury Reuters se však prezidentovi vyjednavači snažili přesvědčit další země z oblasti Perského zálivu, jako například Bahrajn či Omán, aby se k dohodě s Izraelem také připojily.

Washington pomáhal normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi vyjednat z pozice prostředníka a označuje ji za historický krok. Tento diplomatický počin ocenila i řada jiných zemí včetně Evropské unie.

Trump sice neuvedl, jaká země by se mohla dohody rovněž zúčastnit, prohlásil však, že tak dříve nebo později učiní Saúdská Arábie. "Myslím, že se nakonec stane to, že se připojí hned několik zemí. Ty velké se budou připojovat. Hovořil jsem s králem Saúdské Arábie, mluvíme spolu. Právě jsme zahájili dialog. A oni se přidají," řekl americký prezident. Podle agentury Reuters se Saúdská Arábie zatím nevyjádřila k tomu, zda se její zástupci chystají podpisu dohody zúčastnit.

Trump rovněž oznámil, že USA budou mít brzy v Iráku jen 2000 vojáků. Velitel armády USA na Blízkém východě Frank McKenzie přitom ve středu řekl, že USA sníží do začátku října počet členů jednotek o více než 2000, a to z asi 5200 na 3000. McKenzie uvedl, že toto rozhodnutí vychází z důvěry USA v irácké bezpečnostní složky a jejich schopnost fungovat nezávisle.

Prezident opakovaně slibuje, že přivede domů americké vojáky, kteří působí dlouhodobě v konfliktních zónách v zahraničí. USA letos uzavřely dohodu s povstaleckým hnutím Tálibán, na jejímž základě zahájily po 19 letech stahování vojsk z Afghánistánu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama