USA jednají o možném návratu finanční šéfky Huawei do Číny, píše Wall Street Journal

Americké ministerstvo spravedlnosti údajně jedná s právníky zadržované finanční ředitelky čínské telekomunikační firmy Huawei Meng Wan-čou o dohodě, která by jí umožnila vrátit se z Kanady do Číny. Číňanka by za to musela uznat své provinění, uvedl list The Wall Street Journal.

Meng Wan-čou
doporučujeme

Mengovou, která je dcerou zakladatele firmy Huawei Žen Čeng-feje, zadržela kanadská policie v prosinci 2018 na žádost USA. Američané tvrdí, že ředitelka vydávala společnosti Huawei a Skycom za dvě oddělené firmy, ačkoli Spojené státy je považují za jednu. Díky tomu pro společnost zajistila přístup k íránskému trhu v rozporu s americkými sankcemi.

Peking dlouhodobě tvrdí, že za stíháním ředitelky stojí skryté politické motivy amerických úřadů a pravým důvodem kauzy je snaha USA o zpomalení čínského ekonomického vzestupu. Stejně dnes argumentovala mluvčí čínského ministerstva zahraničí, která dodala, že Meng je nevinná. Ke zprávě o možné dohodě se nevyjádřila. Případ odmítli komentovat také mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti, mluvčí kanadského šéfa diplomacie i společnost Huawei.

"Vyzýváme Spojené státy, aby upustily od příkazu o vydání a zatykače na Meng, a Kanadu vyzýváme, aby ji propustila a umožnila jí brzy se vrátit do Číny," uvedla mluvčí čínské diplomacie.

Jednání mezi právníky Meng a americkým ministerstvem spravedlnosti údajně oživila po amerických prezidentských volbách. Finanční šéfka Huawei ale dlouhodobě odmítá, že by udělala cokoli špatného, a proto se zdráhá na zmíněnou dohodu přistoupit, uvedly zdroje listu The Wall Street Journal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu a uhradí finanční…

21.01.2021 13:31 Spojené státy se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu. Světové zdravotnické organizaci (WHO)…

Trump za 4 roky pronesl 30 tisíc nepravdivých či zavádějících výroků

21.01.2021 12:52 Více než 30.000 nepravdivých či zavádějících výroků uvedl za své čtyřleté úřadování bývalý americký…

Trump zanechal poselství chaosu, jeho budoucnost je mlhavá, píší média

21.01.2021 11:42 Když ve středu bývalý americký prezident Donald Trump odletěl od Bílého domu a zamířil do letoviska…

Hlavním motivem Bidenovy inaugurace byla jednota, hodnotí tisk

21.01.2021 08:50 Inauguračnímu projevu nového amerického prezidenta Joea Bidena dominovaly apely na sjednocení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama