EU zvažuje zákaz používání zařízení Huawei ve svých 5G sítích. Země jsou v přístupu k čínské společnosti nejednotné

Evropská unie zvažuje povinný zákaz pro členské státy ve svých sítích 5G používat zařízení společností, které mohou představovat bezpečnostní riziko. Mezi nimi vyčnívá čínská Huawei. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na server Financial Times. 

EU už v roce 2020 členským státům umožnila omezit nebo vyloučit vysoce rizikové dodavatele 5G, jako je právě Huawei, z hlavních částí svých telekomunikačních sítí. Tehdy odolala tlaku Washingtonu, který požadoval úplný zákaz čínských telekomunikačních společností. Podle komisaře EU pro vnitřní trh Thierryho Bretona zavedla zákaz Huawei v kritických oblastech pouze třetina členských států.

Jeden z nejtvrdších zákonů přijalo Německo. Přijalo verzi zákona o IT bezpečnosti, tudíž německá vláda nyní má možnost vetovat zakázky od nedůvěryhodných dodavatelů. „Společnosti, které jsou pod kontrolou autoritářských států, jsou považovány za nedůvěryhodné,“ poznamenal podle serveru Euractiv poslanec Křesťansko-demokratické unie (CDU) Christoph Bernstiel.

Zmínil, že pokud bude čínský komunistická strana pokračovat v jednání, jaké provádí v Hongkongu, s Ujgury nebo při agresivní expanzi v Jihočínském moři, tak silně pochybuje, že Bundestag klasifikuje společnost pod kontrolou čínské vlády coby důvěryhodného dodavatele 5G.

Například Španělsko je opatrné, protože si nechce znepřátelit Čínu. Zvolilo „neutrální a nezávislý“ přístup, který spoléhá spíše na byrokratické postupy než na politická hodnocení. Rozhodnutí o povolení vstupu čínských společností na trh 5G tak bude záviset zejména na míře rizika, které vyhodnotí španělští odborníci.

Rakousko, Portugalsko, Nizozemsko a Lucembursko zatím žádné zákony nepřijaly, přesto telekomunikační poskytovatelé v Portugalsku a Nizozemsku oznámili, že nebudou při zavádění 5G sítě používat zařízení Huawei.

Společnost Huawei má své evropské sídlo v Německu a již několikrát obdržela finanční prostředky od Evropské unie na inovace. Vyvolalo to kritiku Evropského parlamentu. Ten v dopise adresovaném Evropské komisi vyzval k ukončení financování „vysoce rizikového“ dodavatele.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Huawei

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy