EU zvažuje zákaz používání zařízení Huawei ve svých 5G sítích. Země jsou v přístupu k čínské společnosti nejednotné

Evropská unie zvažuje povinný zákaz pro členské státy ve svých sítích 5G používat zařízení společností, které mohou představovat bezpečnostní riziko. Mezi nimi vyčnívá čínská Huawei. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na server Financial Times. 

EU už v roce 2020 členským státům umožnila omezit nebo vyloučit vysoce rizikové dodavatele 5G, jako je právě Huawei, z hlavních částí svých telekomunikačních sítí. Tehdy odolala tlaku Washingtonu, který požadoval úplný zákaz čínských telekomunikačních společností. Podle komisaře EU pro vnitřní trh Thierryho Bretona zavedla zákaz Huawei v kritických oblastech pouze třetina členských států.

Jeden z nejtvrdších zákonů přijalo Německo. Přijalo verzi zákona o IT bezpečnosti, tudíž německá vláda nyní má možnost vetovat zakázky od nedůvěryhodných dodavatelů. „Společnosti, které jsou pod kontrolou autoritářských států, jsou považovány za nedůvěryhodné,“ poznamenal podle serveru Euractiv poslanec Křesťansko-demokratické unie (CDU) Christoph Bernstiel.

Zmínil, že pokud bude čínský komunistická strana pokračovat v jednání, jaké provádí v Hongkongu, s Ujgury nebo při agresivní expanzi v Jihočínském moři, tak silně pochybuje, že Bundestag klasifikuje společnost pod kontrolou čínské vlády coby důvěryhodného dodavatele 5G.

Například Španělsko je opatrné, protože si nechce znepřátelit Čínu. Zvolilo „neutrální a nezávislý“ přístup, který spoléhá spíše na byrokratické postupy než na politická hodnocení. Rozhodnutí o povolení vstupu čínských společností na trh 5G tak bude záviset zejména na míře rizika, které vyhodnotí španělští odborníci.

Rakousko, Portugalsko, Nizozemsko a Lucembursko zatím žádné zákony nepřijaly, přesto telekomunikační poskytovatelé v Portugalsku a Nizozemsku oznámili, že nebudou při zavádění 5G sítě používat zařízení Huawei.

Společnost Huawei má své evropské sídlo v Německu a již několikrát obdržela finanční prostředky od Evropské unie na inovace. Vyvolalo to kritiku Evropského parlamentu. Ten v dopise adresovaném Evropské komisi vyzval k ukončení financování „vysoce rizikového“ dodavatele.

Související

TikTok

Sociální sítě cílí na falešné účty. Do obrany voleb na Slovensku a eurovoleb se zapojil i TikTok

Velké technologické firmy se zapojují do boje proti ruskému vlivu napříč sociálními sítěmi. Panují velké obavy z vměšování Moskvy do záležitostí nejen Slovenska, ale celé Evropské unie. Tu příští rok čekají volby do Evropského parlamentu. Zatímco Meta odstranila přes miliardu falešných účtů, zapojil se i čínský TikTok, na kterém skončilo téměř 6 milionů takových. 

Více souvisejících

EU Huawei

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy