USA provedly druhý raketový test, platnost INF by jej nedovolila

Americká armáda dnes vyzkoušela pozemní balistickou střelu. Informovala o tom agentura Reuters a připomenula, že šlo o zbraň, jejíž zkouška by nebyla možná v případě platnosti rusko-americké dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Obě země ji podepsaly roku 1987 a vypověděly letos.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Pentagon oznámil, že dnes armáda vyzkoušela zbraň na letecké vojenské základně Vandenberg v Kalifornii. Výsledek testu se zjišťuje.

Šlo o druhé testování zbraně, jež by dohoda INF neumožnila. Zakazovala totiž výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Poprvé Američané zbraň, kterou INF zakazovala, testovali v srpnu, kdy šlo o střelu s plochou dráhou letu s doletem přes 500 kilometrů.

Washington vypovězení dohody zdůvodnil tvrzením, že Rusko dohodu porušuje vývojem střely Novator 9M729 s prodlouženým doletem. Smlouva zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety a střely odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů.

Odborníci se podle Reuters domnívají, že krach této úmluvy může vést k nedodržování i jiných dohod o zbrojních kontrolách a urychlit rozpad globálního systému, který má zabránit šíření jaderných zbraní.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při návštěvě Washingtonu tento týden zopakoval nabídku prodloužit rusko-americkou smlouvu START o omezení strategických útočných zbraní, která vyprší za dva roky. Prezident Donald Trump i ministr zahraničí Mike Pompeo se ale domnívají, že je třeba zahájit strategický dialog, který zahrne také Čínu.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rána pro Trumpa. Nové informace v ukrajinské kauze mohou prezidenta potopit

27.01.2020 08:20 Americký prezident Donald Trump loni v srpnu řekl svému tehdejšímu bezpečnostnímu poradci Johnu…

Mrazivé poselství vědců. Analytik vysvětlil, proč se přiblížil Armageddon

27.01.2020 00:01 NÁZOR - Odborný časopis Bulletin of Atomic Scientists od roku 1947 používá Hodiny posledního soudu…

Greta dál budí vášně. Fandila jí manželka amerického ministra, pak se cosi…

26.01.2020 23:07 Aktualizováno Manželka amerického ministra financí Stevena Mnuchina, herečka Louise Lintonová, se postavila za…

Brazílii pustoší záplavy. Desítky mrtvých a nezvěstných, 25 tisíc lidí…

26.01.2020 17:35 Bouře a lijáky, které od čtvrtka sužují jihovýchod Brazílie, si vyžádaly nejméně 46 obětí a tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama