USA uvalily sankce na činitele Hongkongu včetně Lamové

Spojené státy dnes uvalily sankce na správkyni Hongkongu Carrie Lamovou a dalších deset činitelů z Hongkongu a pevninské Číny. Podle agentury Reuters to oznámilo americké ministerstvo financí. Důvodem pro takový krok je jejich údajná role při potlačování svobod obyvatel této čínské poloautonomní provincie, kde nedávno vstoupil v platnost nový bezpečnostní zákon prosazený Čínou.

Carrie Lamová
doporučujeme

Ministerstvo sankce uvalilo na základě exekutivního příkazu, který v červenci vydal prezident Donald Trump, aby potrestal Čínu za její kroky při potírání disentu v Hongkongu.

"Carrie Lamová je správkyně, jež nese přímou zodpovědnost za zavádění politiky Pekingu, která spočívá v potírání svobody a demokratických procesů," uvedl ve vyjádření ministr financí Steve Mnuchin. "Spojené státy podporují hongkongský lid a využijeme naše nástroje a naši moc, abychom cílili na ty, kteří podrývají jeho autonomii," pokračoval.

Sankce míří kromě Lamové také na bývalého a nynějšího šéfa tamní policie, na ministra bezpečnosti či na ministryni spravedlnosti. Krok zmrazuje veškerý majetek těchto osob v USA a celkově zakazuje Američanům s nimi obchodovat.

S přijetím nového bezpečnostního zákona pro Hongkong vyjádřila nesouhlas řada nejen západních zemí. Podle kritiků je porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když přebírala správu nad provincií od Británie v roce 1997. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, které jsou v pevninské Číně nevídané. Peking však tvrdí, že je zákon ve městě nutný pro obnovení pořádku, který narušily masivní demonstrace za demokratické reformy, jež vypukly loni a přerušily je až restrikce spojené s šířením koronaviru.

Lamová s odkazem na nebezpečí šíření nákazy na konci července o rok odložila volby do hongkongské legislativy plánované na 6. září. Jednalo se přitom o ránu pro prodemokratickou opozici, která doufala, že v těchto volbách zaznamená významné zisky. USA krok Lamové odsoudily a uvedly, že se jedná o poslední z řady kroků namířených proti demokracii v Hongkongu.

Informovaný zdroj agentury Reuters uvedl, že jednání Trumpovy administrativy o dnes oznámených sankcích urychlilo právě rozhodnutí Lamové ohledně odkladu voleb.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Newyorský policista byl obviněn ze špionáže pro Čínu, hrozí mu 55 let…

22.09.2020 15:19 V New Yorku byl obviněn příslušník tamní policie (NYPD) ze špionáže ve prospěch Číny. Uvádí to dnes…

USA chtějí prodat Emirátům "neviditelné" stíhačky F-35, dohoda má být do…

22.09.2020 14:05 Spojené státy chtějí do prosince dohodnout text kontraktu o prodeji stíhacích letounů F-35 Spojeným…

Snowden se vzdá honorářů z přednášek a prodeje své knihy. Jde o miliony…

22.09.2020 11:47 Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden podle CNN přistoupil na to, že se…

Venezuela a Kuba kritizovaly v OSN imperialismus USA

22.09.2020 07:42 Venezuelský prezident Nicolás Maduro, kterého vyšetřovatelé Rady OSN pro lidská práva obvinili z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama