V Brazílii se mluví o „genocidě“ domorodců. Přispívá k ní koronavirus

Virus SARS-CoV-2 udeřil mohutnou silou v Brazílii, která už je druhou nejvíce zasaženou zemí. Úmrtnost nejvíce zasáhla brazilské domorodce, kteří umírají dvakrát více než zbytek brazilské populace. „Koronavirus na domorodém území může zapříčinit skutečnou genocidu,“ varoval brazilský aktivista.

Amazonský prales, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ministerstvo zdravotnictví pro domorodce hlásí 695 pozitivních případů na covid-19 a 34 úmrtí, ale organizace APIB zaznamenala 980 pozitivních případů a 125 úmrtí, to znamená, že míra úmrtnosti domorodých obyvatel je 12,6 % ve srovnání s celostátní mírou 6,4 %. Rozdíl mezi oficiálními čísly se liší, protože ministerstvo zdravotnictví monitoruje pouze domorodce, kteří žijí v tradičních vesnicích, ale ne ty, kteří se přestěhovali do měst za prací nebo studiem.

Ačkoliv domorodci, kteří žijí ve městech, mají blíže ke zdravotnické pomoci, často žijí v nejistých životních podmínkách a stávají se zranitelnější vůči nákaze. Odlehlé vesnice nemají ani základní hygienická a zdravotní zařízení, první mrtvý na covid-19 z domorodých Brazilců byl patnáctiletý chlapec z vesnice v Amazonii, uvádí CNN.

„Naše komunity jsou často v odlehlých, nehostinných regionech bez přístupu nebo infrastruktury,“ řekl koordinátor APIB Dinaman Tuxa pro CNN a dodal, že virus SARS-CoV-2 akorát využil toho, že domorodci jsou veřejně zanedbáváni. Více než 60 původních komunit potvrdilo pozitivní případy na covid-19 a mnoho z nich s nachází v Amazonii, kde je přístup k lékařskému ošetření pouze letadlem nebo lodí.

Průměrná vzdálenost mezi vesnicemi a zdravotní péčí je podle InfoAmazonia 315 km a až 10 % z nich je vzdáleno více než 1000 km. První domorodá kongresmanka Joeanina Wipichanová poukázala na fakt, že i když se domorodci dostanou k řádné lékařské péči, nejsou pro ně k dispozici ventilátory ani postele.

Aktivisté varují, že právě odlesňování na původních pozemcích v Amazonii představuje ještě vyšší riziko pro vzdálené vesnice, protože v dubnu letošního roku vzrostlo téměř o 64 % ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Podle údajů Brazilského národního institutu pro výzkum vesmíru (INPE) jen minulý měsíc bylo zničeno více než 156 kilometrů čtverečních pralesa.

„Domorodci v Amazonii nemají protilátky proti chorobám, které se nevyskytují v pralese, a proto existuje obrovské nebezpečí, že by koronavirus mohl způsobit skutečnou genocidu,“ varoval brazilský aktivista Sebastião Salgado v rozhovoru pro CNN.

Brazilský kongres schválil minulý týden nouzový plán, který domorodcům poskytne pitnou vodu, potraviny, ale také lékařské vybavení. Musí však být schválen brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem, který se netají nepřátelstvím vůči domorodým komunitám.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proti nové vízové politice se v USA staví desítky škol a 18 států

13.07.2020 20:51 Více než 200 vysokých škol a skoro 20 států už se připojilo ke snaze soudní cestou zablokovat nové…

V USA a Brazílii počet nakažených klesl, v Indii naopak stoupá

13.07.2020 19:03 Nejvíce postižené Spojené státy a Brazílie ohlásily mírný pokles počtu nakažených koronavirem i…

Trump sdílel tweet, podle kterého o covidu-19 "všichni lžou", aby…

13.07.2020 17:59 Americký prezident Donald Trump v noci na svém twitterovém účtu s více než 80 miliony sledujících…

Bílý dům se snaží uškodit vlastnímu expertovi Faucimu, píše list The New…

13.07.2020 16:26 Poradci amerického prezidenta Donalda Trumpa se přes víkend snažili podrýt důvěryhodnost uznávaného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy