V USA, Brazílii, Rusku a dalších zemích přibývá mrtvých s covidem-19

Počet případů nákazy koronavirem v Brazílii přesáhl 700.000 a počet obětí 37.000. Stovky mrtvých za posledních 24 hodin hlásí i Spojené státy. Rusko má skoro půl milionu nakažených a přes 6000 mrtvých, nicméně nejpostiženější Moskva zmírňuje od dnešního dne přísná omezení.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Evropské země mezitím pokračují v uvolňování opatření proti nákaze a oznamují brzké otevření hranic. Polsko očekává, že kvůli testování horníků v jeho části Slezska v příštích dnech přibude velké množství nových případů infekce.

Ve Spojených státech za 24 hodin přibylo 450 úmrtí způsobených koronavirem, uvedla Univerzita Johnse Hopkinse. Jde o nejnižší mezidenní nárůst mrtvých s covidem-19 za zhruba dva měsíce. V USA kvůli nemoci podle univerzity už umřelo 110.900 lidí a virem se nakazilo přes 1,96 milionu osob. Tato statistika mrtvých i nakažených je nejvyšší z celého světa.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví registruje 37.134 úmrtí spojených s covidem-19, za den se jejich počet zvýšil o 679. Nově přibylo 15.564 nově nakažených koronavirem. Úřad už několik dnů neuvádí celkové počty nakažených a úmrtí, což kritizují média a opozice. Dnes ale soudce nejvyššího federálního soudu ministerstvu nařídil, aby znovu uvádělo i souhrnnou bilanci.

Rusko ohlásilo 8595 nových případů nákazy a 171 úmrtí s covidem-19. Celkem se od počátku pandemie v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo 485.253 lidí, z nichž 6142 zemřelo. V Moskvě, odkud je hlášeno 1572 nových případů a 59 úmrtí, nicméně ode dneška skončil režim, podle kterého obyvatelé museli zůstávat doma s výjimkou nejnutnějších pochůzek. Zmírnění restrikcí se ale nevztahuje na opoziční protesty. Starosta Sobjanin povolil jen "oficiální akce" pořádané úřady.

Rusko je z hlediska počtu nakažených třetí nejpostiženější zemí po USA a Brazílii. V počtu mrtvých je nyní Brazílie třetí po USA a Británii, kde statistický úřad ONS uvedl, že skutečný počet mrtvých s koronavirem dosáhl 64.000. K číslu dospěl srovnáním letošních úmrtí s dlouhodobým průměrem. Podle údajů ministerstva zdravotnictví od začátku epidemie zemřelo po komplikacích doprovázejících covid-19 přes 40.883 lidí.

Slovenský premiér Igor Matovič oznámil, že lidé budou moci cestovat do dalších 16 zemí a že jeho vláda zruší zbylá omezení pro provoz škol či počet zákazníků v prodejnách. Nošení roušek na veřejném prostranství bude dobrovolné. Podle Matoviče zaznamenalo Slovensko v přepočtu na obyvatele nejméně úmrtí pacientů s koronavirem ze všech evropských zemí.

Baleárské ostrovy se jako první autonomní region Španělska příští pondělí otevřou zahraničním turistům. Jde o pilotní projekt, který schválila španělská vláda na žádost vedení Baleár a který konkrétním německým kancelářím umožní dopravit až 10.900 turistů. Celé Španělsko se má zahraničním návštěvníkům otevřít 1. července. Od 16. června zruší Rakousko kontroly na hranicích s Itálií, kterou v uplynulých měsících pandemie covidu-19 zasáhla mimořádně tvrdě.

V Polsku na rozdíl od většiny evropských zemí počty nově nakažených v posledních dnech stoupají. Dnes jich přibylo 400, v pondělí s téměř 600 infikovaných země zaznamenala rekord. Hygienici testují desítky tisíc horníků ve Slezském vojvodství, kde vláda v pondělí nařídila na tři týdny přerušit těžbu kvůli šíření koronaviru. Horníci i tak ale dnes přišli do práce, a uhlí se tak přestane místo dneška těžit až za několik dnů.

Karanténní opatření včetně uzavření obchodů a škol omezila v Evropě šíření koronaviru a pomohla zachránit více než tři miliony životů. Uvádí to studie britské vysoké školy Imperial College London. A odborníci z lékařské fakulty Harvardovy univerzity uvedli, že nový koronavirus se v Číně možná šířil už loni v srpnu. Satelitní snímky z Wu-chanu tehdy totiž ukazují zvýšený příliv lidí do místních nemocnic. Na čínském internetu navíc uživatelé ve stejném období začínají častěji vyhledávat slova, jež odpovídají příznakům covidu-19. Peking studii odmítl jako směšnou.

Koronavirem se na celém světě nakazilo 7,156 milionu lidí, z nich asi 407.330 komplikacím provázejícím covid-19 podlehlo, ukazují údaje zveřejněných na internetových stránkách Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie covidu-19 dlouhodobě sleduje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA se podle informací zahraničních agentur stáhly z WHO

07.07.2020 21:44 Spojené státy oficiálně potvrdily odchod ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Uvádějí to…

V USA zemřelo o víkendu při násilnostech 160 lidí, z toho šest dětí

07.07.2020 21:40 O uplynulém víkendu, kdy se ve Spojených státech slavil Den nezávislosti, propukly v řadě čtvrtí…

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 20:34 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

07.07.2020 18:54 Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy