V USA se bude dražit kamera, která zachytila zbití Rodneyho Kinga v roce 1991

Ve Spojených státech půjde do dražby videokamera, s jejíž pomocí zachytil v roce 1991 náhodný svědek brutální zbití černocha Rodneyho Kinga několika bělošskými policisty. Kauza měla zásadní dopad na diskusi o rasových vztazích a zneužívání policejní síly v USA, píše server stanice BBC. Vyvolávací cena je stanovena na 225.000 dolarů (pět milionů korun).

USA
doporučujeme

Kinga zastavili policisté kvůli porušování povolené rychlosti v autě 3. března roku 1991 v temné ulici v Los Angeles. Čtyři policisté ho následně na ulici před autem kopali a bili ho na zemi obušky, zatímco několik dalších strážníků brutálnímu činu nečinně přihlíželo. Nevěděli však o tom, že z nedalekého balkonu svého bytu natáčí celý incident na ruční kameru George Holliday.

Záznam se následně dostal do místních médií a vzbudil rozhořčené reakce po celé zemi. Poté, co soud všechny policisty zapletené do incidentu v roce 1992 osvobodil, vypukly v Los Angeles několikadenní nepokoje, při nichž zemřelo 50 lidí a škody na majetku se vyšplhaly na miliardu dolarů (22,4 miliardy korun).

Záznam Kingova zbití jako jeden z prvních vrhl světlo na nekalé počínání losangeleské policie (LAPD). Záběry činu obletěly celý svět a zesílily volání po policejní reformě a vymýcení rasismu. Policisté LAPD, kteří byli převážně běloši, na začátku 90. let běžně mluvili o černoších jako o opicích či gorilách a navzájem se v radiokomunikaci chlubili bitím podezřelých, poznamenává BBC. Po kauze Rodneyho Kinga však sbor prošel řadou zásadních reforem.

Video Kingova zbití je považováno za první virální video zachycující policejní brutalitu, které rovněž zahájilo éru občanského žurnalismu, kdy kolemjdoucí sami zachycují a zveřejňují zneužívání policejní pravomoci. Předznamenalo tak dnešní situaci, kdy lidé používají kamery na mobilních telefonech k nahrávání policejního jednání a pak tato videa sdílí na sociálních sítích.

To se stalo například při zatýkání černocha George Floyda letos v květnu v Minneapolis. Kolemjdoucí tehdy zachytil bělošského policistu, jak téměř osm minut klečí Floydovi na krku, ačkoliv mu zatýkaný opakovaně říkal, že nemůže dýchat. Floyd nakonec po zákroku zemřel. Záznam vyvolal po celých Spojených státech protesty a nepokoje, jaké země nezažila od 60. let minulého století, demonstrace proti rasismu a policejní zlovůli vypukly rovněž v řadě světových měst.

"Doufám, že tato videokamera inspiruje lidi, aby využili svou pravomoc nahrávat věci, které považují za znepokojivé. Nebojte se ji použít," uvedl Holliday ve vyjádření pro aukční síň.

Kamera se prodává spolu s Hollidayem podepsaným certifikátem pravosti. Nejsou v ní baterky a již nefunguje, jinak je však v dobrém stavu. Zařízení rovněž neobsahuje pásku se záznamem Kingova zbití.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

USA mají 1262 dalších úmrtí a přes 53 tisíc nově nakažených. Dle Trumpa …

06.08.2020 08:26 Spojené státy za posledních 24 hodin zaregistrovaly 1262 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19 a…

Brazílie hlásí 1437 úmrtí na koronavirus za den, nakazil se exprezident…

06.08.2020 07:20 V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo dalších 57.152 nových případů nákazy koronavirem a 1437…

Útok na twitter: Virtuální soud s podezřelým narušily lechtivé filmy

06.08.2020 07:15 Virtuální soud s americkým mladistvým, který je podezřelý z červencového útoku na sociální síť…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama