V USA umožní naočkovaným účastnit se menších sešlostech bez roušek

Lidé plně naočkovaní proti covidu-19 si mohou bez roušek užívat menší sešlosti s dalšími již očkovanými osobami nebo s blízkými z jedné domácnosti, u nichž je malé riziko těžkého průběhu nemoci z koronaviru.

V čerstvě zveřejněných doporučeních to uvádí americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Na veřejnosti nebo při setkání se členy různých domácností by si podle něj lidé měli zakrývat dýchací cesty a udržovat odstup i po vakcinaci.

Nová pravidla přichází v momentě, kdy mají ve Spojených státech očkování proti covidu-19 za sebou desítky milionů lidí, a začínaly tak vyvstávat otázky ohledně praktických důsledků pro jednotlivé Američany. Americká média vyzdvihují, že díky vyjádření CDC se budou moci prarodiče bez větších obav vídat se svými vnoučaty.

CDC vysvětluje, že "plně očkovaný" je pro něj člověk dva týdny po druhé dávce vakcíny, případně dva týdny po vpíchnutí jednorázové vakcíny, jako je ta od firmy Johnson & Johnson (J&J). "Na základě toho, co o vakcínách proti covidu-19 víme, mohou ti, co byli plně naočkovaní, začít dělat některé věci, které kvůli pandemii dělat přestali," píše se ve zprávě na webu CDC.

Konkrétně mohou v uzavřených prostorách bez roušek trávit čas s jinými plně naočkovanými. Stejně tak je přijatelné nemít roušku na setkání se členy jedné domácnosti, kde nikdo není osobou se zvýšeným rizikem těžkého průběhu covidu-19. Po dokončení vakcinace dále lidé nemusí kvůli kontaktu s nakaženým zahájit izolaci ani jít na test, pakliže nežijí ve větší skupině nebo například v pečovatelském domě.

Jednu nebo dvě dávky vakcíny v USA podle nejnovějších statistik dostalo 60 milionů lidí. Druhé dávky látek od výrobců Pfizer/BioNTech a Moderna se zde podávají už asi dva měsíce a od začátku minulého týdne se může očkovat i jednodávkovou vakcínou od J&J.

Podle CDC není pochyb o tom, že nasazené přípravky snižují riziko onemocnění i hospitalizace. Připomíná však, že stále není jasné, jak jsou účinné proti určitým mutacím koronaviru SARS-CoV-2 a do jaké míry brzdí přenos infekce. Agentura proto doporučuje i plně naočkovaným lidem v různých situacích nadále dodržovat zásady, jako je zakrývání dýchacích cest a dodržování dvoumetrových rozestupů.

"Stále byste se měli vyhýbat středně velkým nebo velkým shromážděním. Stále byste měli odkládat vnitrostátní i mezinárodní cesty," uvádí CDC. Roušky jsou podle něj stále nutné při pohybu na veřejnosti a kontaktu s nenaočkovanými lidmi, kteří žijí v různých domácnostech nebo patří k více ohroženým skupinám.

USA od začátku šíření koronaviru zaznamenaly více než 520.000 úmrtí připisovaných nemoci covid-19 a jsou zemí s nejvyšší bilancí obětí epidemie. V posledních týdnech se zde ale situace neustále zlepšuje a některé státy začínají odvolávat karanténní opatření včetně povinného nošení roušek. Pohyb obyvatel už není omezen v žádném z 50 států a ve většině z nich jsou podniky "převážně otevřené", uvádí deník The New York Times.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) očkování

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy