V USA umožní naočkovaným účastnit se menších sešlostech bez roušek

Lidé plně naočkovaní proti covidu-19 si mohou bez roušek užívat menší sešlosti s dalšími již očkovanými osobami nebo s blízkými z jedné domácnosti, u nichž je malé riziko těžkého průběhu nemoci z koronaviru.

V čerstvě zveřejněných doporučeních to uvádí americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Na veřejnosti nebo při setkání se členy různých domácností by si podle něj lidé měli zakrývat dýchací cesty a udržovat odstup i po vakcinaci.

Nová pravidla přichází v momentě, kdy mají ve Spojených státech očkování proti covidu-19 za sebou desítky milionů lidí, a začínaly tak vyvstávat otázky ohledně praktických důsledků pro jednotlivé Američany. Americká média vyzdvihují, že díky vyjádření CDC se budou moci prarodiče bez větších obav vídat se svými vnoučaty.

CDC vysvětluje, že "plně očkovaný" je pro něj člověk dva týdny po druhé dávce vakcíny, případně dva týdny po vpíchnutí jednorázové vakcíny, jako je ta od firmy Johnson & Johnson (J&J). "Na základě toho, co o vakcínách proti covidu-19 víme, mohou ti, co byli plně naočkovaní, začít dělat některé věci, které kvůli pandemii dělat přestali," píše se ve zprávě na webu CDC.

Konkrétně mohou v uzavřených prostorách bez roušek trávit čas s jinými plně naočkovanými. Stejně tak je přijatelné nemít roušku na setkání se členy jedné domácnosti, kde nikdo není osobou se zvýšeným rizikem těžkého průběhu covidu-19. Po dokončení vakcinace dále lidé nemusí kvůli kontaktu s nakaženým zahájit izolaci ani jít na test, pakliže nežijí ve větší skupině nebo například v pečovatelském domě.

Jednu nebo dvě dávky vakcíny v USA podle nejnovějších statistik dostalo 60 milionů lidí. Druhé dávky látek od výrobců Pfizer/BioNTech a Moderna se zde podávají už asi dva měsíce a od začátku minulého týdne se může očkovat i jednodávkovou vakcínou od J&J.

Podle CDC není pochyb o tom, že nasazené přípravky snižují riziko onemocnění i hospitalizace. Připomíná však, že stále není jasné, jak jsou účinné proti určitým mutacím koronaviru SARS-CoV-2 a do jaké míry brzdí přenos infekce. Agentura proto doporučuje i plně naočkovaným lidem v různých situacích nadále dodržovat zásady, jako je zakrývání dýchacích cest a dodržování dvoumetrových rozestupů.

"Stále byste se měli vyhýbat středně velkým nebo velkým shromážděním. Stále byste měli odkládat vnitrostátní i mezinárodní cesty," uvádí CDC. Roušky jsou podle něj stále nutné při pohybu na veřejnosti a kontaktu s nenaočkovanými lidmi, kteří žijí v různých domácnostech nebo patří k více ohroženým skupinám.

USA od začátku šíření koronaviru zaznamenaly více než 520.000 úmrtí připisovaných nemoci covid-19 a jsou zemí s nejvyšší bilancí obětí epidemie. V posledních týdnech se zde ale situace neustále zlepšuje a některé státy začínají odvolávat karanténní opatření včetně povinného nošení roušek. Pohyb obyvatel už není omezen v žádném z 50 států a ve většině z nich jsou podniky "převážně otevřené", uvádí deník The New York Times.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) očkování

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy