V USA za poslední den přibylo 450 úmrtí s koronavirem, pandemie slábne

Ve Spojených státech za posledních 24 hodin přibylo 450 úmrtí způsobených koronavirem, uvedla dnes (v pondělí večer místního času) Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Mezidenní nárůst počtu obětí pandemie je nejnižší za zhruba dva měsíce. Kvůli nemoci covid-19 už podle databáze JHU v zemi umřelo 110.900 lidí a virem SARS-CoV-2 se v USA nakazilo přes 1,96 milionu lidí. V mnoha amerických státech přitom v posledních dnech křivka nových nákaz směřovala nahoru.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Agentura AFP připomíná, že počty mrtvých, které zveřejňuje JHU, bývají se závěrem víkendu nižší v závislosti na zpětné vazbě od místních zdravotnických úřadů.

Statistika mrtvých i nakažených je v USA suverénně nejvyšší z celého světa. V několika evropských zemích je však při přepočtu na milion obyvatel počet úmrtí připisovaných covidu-19 vyšší než v USA.

Podle nového propočtu výzkumníků z Massachusettské univerzity, který vychází z devíti epidemických modelů, dosáhne 27. června počet úmrtí způsobených koronavirem v USA 127.000. Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě aktuálně odhaduje, že na začátku srpna bude těchto případů 145.728.

Prezident Donald Trump v pátek prohlásil, že Spojené státy už mají koronavirovou krizi z větší části za sebou. Potvrzené případy nákazy tam nicméně stále přibývají tempem zhruba 20.000 denně. Čísla jsou i s ohledem na zvyšování testovacích kapacit příznivější než v dubnu a na začátku května, zároveň je ale zjevné, že šíření infekce se nepodařilo zabrzdit tak jako ve velkých evropských zemích.

"Na začátku jsme nejednali dostatečně rychle a rázně, abychom zabránili šíření viru, který se nyní zřejmě z počátečních ohnisek přesunul do jiných městských i venkovských oblastí," komentoval vývoj bývalý šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Tom Frieden.

Epicentrem nákazy v USA byl v březnu a dubnu severovýchod, především státy New York a New Jersey. Místní úřady zavedly přísná karanténní opatření a denní čísla o vývoji epidemie tam od té doby klesly na zlomek dřívější úrovně. Podle AFP zmíněné státy postupovaly opatrněji než zbytek USA, ve městě New York přišlo výraznější uvolnění restrikcí až v pondělí.

Naopak ve dvacítce států jsou podle amerických médií počty nových nákaz v posledních dvou týdnech na vzestupu. Mapa deníku The New York Times (NYT) ukazuje, že nepříznivý vývoj se týká mimo jiné Jižní a Severní Karolíny, Floridy, Texasu a Kalifornie. Televize CNN uvádí, že na většině území Floridy právě začala druhá fáze uvolňování opatření, ačkoli známí nakažení přibývají skoro o 50 procent rychleji než před týdnem.

Bílý dům v polovině dubna představil v souvislosti s rušením omezení seznam doporučení pro jednotlivé státy, mezi nimiž bylo i kritérium "sestupné trajektorie" růstu bilance nakažených. Federální vláda ale příliš nespecifikovala, jaké údaje se mají zohledňovat, napsal NYT.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masivní ohňostroj i protesty. USA letos čeká bouřlivý Den nezávislosti

02.07.2020 15:05 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chystá na letošní oslavy Dne nezávislosti ve…

Napětí uvnitř Facebooku. Zuckerberg čelí kritice, navíc prodělává miliardy

02.07.2020 14:45 V souvislosti s blížícími se volbami v USA zkritizovala většina zaměstnanců a předních vědců…

Biden válcuje Trumpa. Již dva měsíce po sobě vybral na kampaň víc peněz

02.07.2020 13:36 Kandidátovi Demokratické strany na prezidenta USA Joeovi Bidenovi se už dva měsíce po sobě podařilo…

Pandemie covid-19 se v USA prudce zhoršuje. Trump otočil, je pro nošení…

02.07.2020 10:59 Aktualizováno Denní počet nových případů koronavirové nákazy ve Spojených státech ve středu překonal hranici 50…

Související:

Právě se děje

Další zprávy