Venezuela má novou radu, která bude dohlížet na parlamentní volby. Opozice protestuje

Venezuelský nejvyšší soud loajální vládě autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v pátek jmenoval nové vedení národní volební rady, která bude dohlížet na parlamentní volby v zemi naplánované na letošní rok. Zástupci opozice v tomto kroku spatřují snahu ovlivnit hlasování, opoziční předáci postup soudu podle agentury AP označili za protiústavní.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Ke změnám ve volební radě dochází před plánovanými volbami, v nichž mají být zvoleni členové venezuelského parlamentu. Tomu nyní předsedá Madurův oponent Juan Guaidó, který se opírá o podporu USA. Kromě Spojených států uznává Guaidóa jako prozatímní hlavu země asi šest desítek dalších zemí.

Podle agentury AP představuje právě parlament jedinou složku politické moci, která se zatím vymyká Madurově kontrole. Nově zvolení poslanci mají v Národním shromáždění usednout ještě před začátkem příštího roku, konkrétní termín hlasování ale zatím stanoven nebyl.

Oponenti současné vlády volební radu opakovaně obviňovali, že protežuje vládnoucí socialistickou stranu Nicoláse Madura. Za zmanipulované označili také volby z roku 2018, které vedly k Madurově znovuzvolení a které opozice bojkotovala. Jejich legitimitu zpochybnilo i mezinárodní společenství včetně USA.

Do čela rady byla v pátek jmenována soudkyně Indira Alfonzová, která dosud působila jako členka volebního orgánu nejvyššího soudu. Alfonzová podle agentury AFP společně s dalšími venezuelskými představiteli čelí sankcím ze strany Kanady od května 2018, kdy byl potvrzen Madurův mandát,. Kanada obviňuje Alfonzovou, že aktivně přispívá ke zhoršení politické situace ve Venezuele.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Scrabble se potýká s rasismem. Některá slova nejspíš ve hře skončí

10.07.2020 11:11 Po vlnách protestů proti rasové nerovnosti v USA i ve světě se severoamerické sdružení deskové hry…

V USA roste poptávka po testech na koronavirus, na výsledky se čeká i déle…

10.07.2020 09:32 Ve Spojených státech při sílící epidemii covidu-19 absolvují testy na koronavirus statisíce lidí…

Před Trumpovou věží v New Yorku vznikl nápis Black Lives Matter, podílel…

10.07.2020 07:41 Starosta New Yorku Bill de Blasio se ve čtvrtek připojil k řadě aktivistů, kteří na tamní slavné…

Bolivijská prezidentka Áñezová má koronavirus, Mexiko hlásí rekord v počtu…

10.07.2020 07:31 Bolivijské prezidentce Jeanine Áňezové vyšel pozitivní test na koronavirus. Áňezová to uvedla na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy