Maduro se v Egyptě účastní klimatické konference, hovořil i s Macronem

Konference OSN o změnách klimatu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch se účastní i venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro, který podle agentury Europa Press akce využívá k rehabilitaci své osoby na mezinárodní scéně. Rukou si na chodbě potřásl i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, s nímž asi dvě minuty pohovořil o budoucí spolupráci.

"Jak to jde?" zeptal se Macron Madura. "Skvěle, čím dál lépe. Kdy nás navštívíš?" odpověděl Maduro, zatímco si s francouzským prezidentem třásl rukou. Na to Macron ztišil hlas a řekl: "Je třeba najít cestu." Poté francouzský prezident hovořil o tom, že by mohli začít "bilaterálně spolupracovat, aby to bylo užitečné pro zemi i pro region". Podle deníku El País se Francie snaží o obnovení rozhovorů mezi Madurem a venezuelskou opozicí s cílem uspořádat ve Venezuele svobodné prezidentské volby.

Tématem rozhovoru Macrona s Madurem byla i chystaná mezinárodní konference Pařížské mírové fórum, která se koná 11. a 12. listopadu ve francouzské metropoli a jíž se účastní řada politiků, včetně prezidentů Argentiny a Kolumbie Alberta Fernándeze a Gustava Petra či šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Na konferenci vám pošlu (šéfa parlamentu) Jorgeho Rodrígueze, s nímž můžeš mluvit zcela důvěrně," řekl Maduro Macronovi v pondělí v Egyptě.

Francie byla přitom jednou z pěti desítek zemí, které v roce 2019 uznaly za prozatímní hlavu Venezuely Juana Guaidóa, šéfa tehdejšího parlamentu ovládaného opozicí. Učinily to poté, co venezuelští poslanci neuznali nový Madurův mandát, protože vzešel z nesvobodných voleb. Loni v lednu ministři zahraničí EU snížili pozici Guaidóa zpět pouze na opozičního lídra a nedávno se objevily nepotvrzené zprávy, že podobný krok chystá i Washington.

Rozhovory mezi venezuelskou vládou a opozicí, které se loni konaly v mexické metropoli, ale posléze uvízly na mrtvém bodě, se snaží odblokovat i Spojené státy. Nyní o to usilují také v souvislosti s energetickou krizí, protože zmírnění sankcí by vedlo k větší těžbě ropy v této jihoamerické zemi.

Maduro v Egyptě na klimatické konferenci jednal rovněž s levicovým kolumbijským prezidentem Petrem, tématem byla zejména spolupráce při ochraně amazonského pralesa. Ta bude na programu konference OSN v Šarm aš-Šajchu také začátkem příštího týdne, kdy tam má dorazil budoucí brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Ten se úřadu hlavy státu ujme 1. ledna, kdy vystřídá krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, za jehož vlády se výrazně zhoršilo odlesňování Amazonie.

Související

Nicolas Maduro

Maduro je připraven normalizovat vztahy Venezuely s USA

Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro uvedl, že je připraven pracovat na normalizaci vztahů se Spojenými státy. Informovala o tom agentura AFP. Maduro přerušil vztahy s Washingtonem v roce 2019, když administrativa tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa uznala opozičního politika Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely.

Více souvisejících

Nicolas Maduro klimatická konference (COP27) Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

Nehoda na D5 dnes omezila provoz ve směru na Plzeň. Zranil se jeden z řidičů

Dopravní policisté museli v pátek na nějaký čas uzavřít dálnici D5, která spojuje hlavní město Prahu a západočeskou Plzeň. Důvodem byla dopravní nehoda se zraněním. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy