Volební den v USA přinesl přes 90 tisíc nákaz koronavirem

Spojené státy v den letošních voleb zaznamenaly přes 90.000 nových nákaz virem SARS-CoV-2 a více než 1000 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Uvádí to dnes univerzita Johnse Hopkinse (JHU) i deník The New York Times (NYT), přičemž první zdroj hlásil 91.500 infekcí a 1134 mrtvých. Denní bilance jsou opět výrazně vyšší než ty z minulého úterka, v USA dál rostla i vytíženost nemocnic.

Policie USA, autor: Julian Wan
doporučujeme

Počty nových nákaz byly na začátku týdne na vzestupu ve většině amerických států, přičemž nejhorší zůstávala situace v částech středozápadu. V Severní Dakotě, která má necelý milion obyvatel, v úterý přibylo skoro 1200 nakažených a 16 mrtvých. Klíčový volební stát Wisconsin, kde žije skoro šest milionů lidí, ohlásil přes 6000 nově odhalených nákaz a 62 úmrtí způsobených koronavirem.

V celých USA se infekce od začátku šíření potvrdila u bezmála 9,4 milionu lidí, což je nejvyšší bilance ze všech zemí světa. Počet obětí epidemie covidu-19 podle JHU narostl na 232.635.

Ačkoli americký prezident Donald Trump epidemii vykresluje jako převážně překonaný problém, vývoj hlavních statistik je pro jeho zemi nepříznivý. "Počty případů (nákazy) v USA dosáhly alarmujících nových rekordů... Úmrtí, byť jsou stále výrazně pod maximy z jara, na konci října přibývala v průměru tempem nad 800 denně, což je mnohem více, než kolik bylo hlášeno na začátku července," shrnuje NYT.

Iniciativa The COVID Tracking Project, která mapuje i další statistiky, eviduje nárůst počtu hospitalizovaných pacientů s covidem už nad 50.000. Nad touto hranicí byl její součet naposledy na začátku srpna.

Pandemie byla pochopitelně jedním z hlavních témat kampaně před letošními americkými volbami, přičemž průzkumy ukazovaly, že voliči v této souvislosti více než Trumpovi důvěřují jeho demokratickému vyzyvateli Joeu Bidenovi. Při čerstvém dotazování provedeném agenturou Edison Research uvedlo 50 procent respondentů, že boj proti koronaviru se v USA vyvíjí poměrně špatně (16 procent) nebo velmi špatně (34 procent). Podle 48 procent dotázaných si země vede velmi nebo poměrně dobře.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Ministr spravedlnosti USA zpochybnil tvrzení o volebním podvodu

01.12.2020 21:49 Americké ministerstvo spravedlnosti podle svého šéfa Williama Barra nezaznamenalo důkazy o…

Dezinformacím o vakcíně na covid se navzdory snahám sociálních sítí daří

01.12.2020 17:50 Po devíti měsících pandemie má lidstvo na dohled vakcínu proti nemoci covid-19, za přílivu…

"Kdo nevolí, nejí." Madurův režim nutí lidi k účasti ve volbách i hrozbou…

01.12.2020 14:34 Venezuelská vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura se snaží přimět obyvatele k účasti na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama