Volební účast v USA může být nejvyšší za více než 100 let

Účast v letošních amerických prezidentských volbách by podle deníku The New York Times mohla dosáhnout 67 procent, a být tak nejvyšší za posledních více než 100 let. Znamenalo by to, že svůj hlas odevzdalo kolem 160 milionů obyvatel země, napsal list. Z toho více než 101,1 milionu lidí odvolilo předčasně anebo poštou.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

The New York Times podotkl, že za vysokou účastí mohou být problémy, které ovlivnily život téměř každého Američana. Jde o pandemii koronaviru a ekonomické problémy, ale i politické vášně, které provázely celé funkční období současného prezidenta Donalda Trumpa. Vliv mohla mít i opatření, která mnoho amerických států přijalo kvůli tomu, aby hlasování během pandemie bylo snazší a bezpečnější.

Podle profesora Michaela McDonalda z Floridské univerzity, který aktivitu voličů zkoumá, bude účast v letošních prezidentských volbách nejvyšší od roku 1900, kdy přišlo 73,7 procenta voličů.

Historicky ale bývala účast ještě daleko vyšší v 19. století, protože se politickým stranám dařilo přilákat velké množství lidí. "Na úroveň z těch let jsme se nikdy znovu nedostali. Letos se to možná podaří. To by bylo neuvěřitelné," podotkl profesor.

Nejméně v šesti státech americké unie přitom už jen předčasné hlasování přineslo vyšší účast než byla ta celková v roce 2016 při předchozích prezidentských volbách. Šlo o Texas, Colorado, Washington, Oregon, Havaj a Montanu. Politologové přitom předpokládají, že předčasně volili hlavně demokraté, zatímco v den voleb šli k urnám především republikáni. Právě to, zda se jim v klíčových státech podaří překonat náskok, který si podle všeho demokraté vybudovali předčasným hlasováním, může volby rozhodnout.

Vůbec nejvyšší celkovou účast mají podle dat výzkumného střediska United States Election Project působícího při Floridské univerzitě státy Minnesota, Wisconsin a New Hampshire, kde podle odhadu hlasovalo přes 80 procent voličů. Nejméně - pod 60 procent - naopak přišlo volit ve státech Západní Virginie, Oklahoma a Tennessee.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

San Francisco a okolí uzavře od neděle restaurace a hřiště

05.12.2020 14:26 San Francisco a okolní oblasti zavedou kvůli sílící epidemii koronaviru od neděle přísnější omezení…

Trump může po odchodu z funkce zneužít úřady k osobnímu obohacení, tvrdí…

05.12.2020 13:34 Své zahraniční kontakty hodlá Trump údajně udržovat i po odchodu z úřadu, tvrdí lidé z blízkého…

Biden se domnívá, že by jeho inauguraci neměly doprovázet davy lidí

05.12.2020 11:34 Budoucí americký prezident Joe Biden se domnívá, že by kvůli epidemii koronaviru neměly jeho…

Biden má jistých 279 volitelů. Oficiálně je skutečně vítězem voleb

05.12.2020 08:45 Kalifornie oficiálně potvrdila výsledek prezidentských voleb a jmenovala 55 volitelů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama