Volební útok opozice. Trumpovi advokáti rázně odmítli impeachment

Tým advokátů prezidenta Donalda Trumpa zasvětil druhý den obhajoby v Senátu právním a politickým útokům na proceduru ústavní žaloby, kterou chce demokratická opozice zbavit prezidenta úřadu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Prominentní právníci Ken Starr a Alan Dershowitz se v pondělí snažili prokázat, že pro žalobu nejsou žádné důvody, protože šéf Bílého domu se ničeho nedopustil. Za impeachmentem se podle nich skrývá pokus opozice poškodit Trumpa před listopadovými prezidentskými volbami.

Prezident čelí obvinění, že se pokoušel přimět Ukrajinu k dodání argumentů proti Joeovi Bidenovi, který se pravděpodobně Trumpovi postaví v listopadových volbách. Demokraté na půdě Senátu již svou žalobu zdůvodnili, od soboty prezentují své protiargumenty právníci Bílého domu. Jejich vystoupení má skončit dnes v noci (ve středu ráno SEČ).

Dershowitz postavil svou obhajobu na tvrzení, že Trump se nedopustil žádného trestného činu, který by mohl být příčinou ústavní žaloby. "Jednání, které není kriminální, včetně zneužití úřadu a obstrukcí Kongresu, nemůže být předmětem impeachmentu," konstatoval advokát. Většina amerických právníků ale s takovým výkladem nesouhlasí. Ústavní žaloba může být podle nich jako akt politický, nikoli právní, založena i na jednání, které trestným činem není.

Senátní proceduru zastínila informace listu The New York Times o připravované knize Johna Boltona, v níž bývalý Trumpův bezpečnostní poradce potvrdil, že prezident podmínil uvolnění vojenské pomoci Ukrajině dodáním argumentů proti Bidenovi. Trumpův právník Jay Sekulow v Senátu označil tyto informace za spekulativní. "Opíráme se o listinné důkazy a veřejně přístupné informace, nikoli o spekulace," konstatoval.

Podle agentury AP v Kongresu sílí tlak na republikánské senátory, aby souhlasili s předvoláním Boltona jako svědka. Republikáni v čele s šéfem své senátní frakce Mitchem McConnellem dosud jakékoli předvolání svědků odmítali. Ve stočlenném Senátu mají 53 mandátů, takže čtyři "přeběhlíci" stačí demokratům k tomu, aby při hlasování návrh na předvolání svědků prosadili.

zdroj: YouTube

Pro výslech Boltona se už podle AP veřejně vyslovili republikáni Mitt Romney a Susan Collinsová. Řada dalších s jeho předvoláním souhlasí s podmínkou, že Senát vyslechne i Bidena a jeho syna Huntera. Oba jsou podle Bílého domu zapleteni do aféry kolem údajných finančních machinací na Ukrajině, která měla Trumpovi posloužit jako trumf ve volebním boji. Vyšetřování kyjevských prokurátorů ale žádná provinění nenašlo.

Pokud by byl Bolton předvolán, Bílý dům se pokusí výslechu zabránit soudní cestou, upozornil list The Washington Post. Právní bitva by proces impeachmentu mohla o týdny prodloužit, upozornil deník.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA přijaly ruskou nabídku pomoci při boji s koronavirem

31.03.2020 21:37 Do Spojených států možná ještě dnes odletí ruský speciál se zdravotnickým vybavením, kterým chce…

Impeachment odvedl pozornost vlády od koronaviru, tvrdí republikán…

31.03.2020 20:46 Procedura ústavní žaloby prezidenta Donalda Trumpa, takzvaný impeachment, odvedla pozornost…

Kanada hlásí třetinový nárůst počtu obětí nákazy koronavirem

31.03.2020 19:36 Počet lidí nakažených v Kanadě koronavirem se zvýšil z 6671 na 7708, oznámila dnes ministryně…

Epidemie koronaviru v USA oživila návrhy na hlasování poštou

31.03.2020 17:19 Epidemie koronaviru může v listopadu změnit podobu prezidentských voleb v USA, píší dnes americká…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama