Vyvracíme konspirace: Volby v USA proběhly učebnicově, ujišťuje expert

NÁZOR - Existuje mnoho způsobů jak zmanipulovat volby, deklaruje Brian Klaas v komentáři pro server Washington Post. Politolog z University College London dodává, že v posledním desetiletí navštívil země jako Madagaskar, Bělorusko, Thajsko, Zambii, Pobřeží slonoviny a Tunisko, aby sledoval, jak to dělají "profesionálové" a jak se pomyslně nechávají chytit za ruku"amatéři".

Joe Biden, prezident USA

Stále neudržitelnější tvrzení

Autor komentáře uvádí několik příkladů: V liberijských prezidentských volbách v roce 1926 bylo zaregistrováno 15 tisíc voličů, ale vítěz přesto získal 243 tisíc hlasů. V ukrajinských volbách v roce 2004 obdrželi voliči v opozičních oblastech pera naplněná mizícím inkoustem, tudíž při počítání hlasů byly jimi odevzdané lístky nevyplněné. A v ázerbájdžánských volbách v roce 2013 zase tamní diktátor omylem zveřejnil zfalšované výsledky ještě dříve, než hlasování proběhlo.

"Jako volební pozorovatel jsem mluvil s pracovníky volebních místností, kteří obdrželi poštou kulky coby varování, a vedl jsem rozhovory s prezidenty, kteří tlačili spřízněné soudce, aby ve volebních přích rozhodli v jejich prospěch," vzpomíná Klaas. Ví proto, jak zmanipulované volby vypadají, a stávajícímu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi vzkazuje, že proběhnuvší volby v USA nebyly zmanipulované ani vzdáleně.

Trump přesto v uplynulých dnech předkládá stále neudržitelnější tvrzení o průběhu voleb a vytváří obraz široce přítomných podvodů, byť je jasné, že jde o mýtus, konstatuje expert. Dodává, že šéf Bílého domu bez jakéhokoliv důkazu mluví o započítání nelegálních hlasů a prohlašuje, že vyhrál, i když opak je stále více zřejmý.

"Jsou to lži," nebere si servítky Klaas. Na druhou stranu ale připouští, že volby ve Spojených státech mají mnoho nedostatků - dochází k omezování voličů, účelovému překreslování volebních obvodů, nejasnému financování kampaní, změnám v procedurách na poslední chvíli i ostudně dlouhým frontám, které si žádají "časovou daň" v oblastech obývaných menšinami, navíc existuje množství překážek komplikujících registraci voličů a směs různých volebních pravidel vede k jejich zmatení.   

Stejně tak považuje politolog za problematické, že v posledních dvaceti letech hned dvakrát neusedl v prezidentském křesle kandidát, který získal víc hlasů. Také pokusy Trumpa zpomalit poštovní služby či jeho výzvy svým stoupencům, aby volili dvakrát, se podle Klaase hodí spíš do Ázerbájdžánu než do Spojených států, které sotva mohou sloužit jako vzor dobrého volebního managementu.  

Přesto mají americké volby nadále velmi silné stránky, zdůrazňuje odborník. Poukazuje, že soudní moc je sice v zemi stále více zpolitizovaná, ale i tak zůstává natolik nezávislá, aby dokázala odmítnout povrchní stížnosti poražených kandidátů. Ačkoliv americká média nepožívají důvěry jako kdysi, stále se v nich svobodně diskutuje bez cenzury, upozorňuje Klaas. Dodává, že Trump sice vyzval své podporovatele, aby zformovali "armádu", která za něj bude "bojovat" u hlasovacích místností, ale průběh voleb nadále řídili kompetentní úředníci a místní dobrovolníci konající veřejnou službu.

O důkazy nejde

"Letos ve skutečnosti proces počítání (hlasů) probíhá podle učebnice," pokračuje expert. Upozorňuje, že navzdory tvrzení Trumpa a jeho okolí, že volby byly v tajnosti "ukradeny", mohli občané v mnoha státech sledovat proces počítání hlasů přes živý online stream, jinde mohla média vysílat přímo z center zpracovávajících hlasy, tudíž je sotva možné mluvit o "hlubokém státu".

Hlasy počítali důchodci i studenti, kteří plnili fádní, ale přesto důležitou veřejnou službu, tudíž Trumpovy řeči jsou podobně jako v mnoha případech za uplynulé čtyři roky opakem skutečnosti, deklaruje politolog. Zdůrazňuje, že hlasy nebyly počítány v tajnosti, vše se dělo před očima celého světa.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trumpistická logika nedává vůbec smysl, poukazuje akademik. Pokládá otázky, jak by se podařilo demokratům ukrást volby například v Georgii, kde prakticky vše ovládají republikáni, a proč by demokraté zfalšovali prezidentské volby, ale zapomněli na volby senátní a prohráli ve státech, kde jim průzkumy přisuzovaly jasné vítězství.

"Je to absurdní. Nejlepší cestou k pochopení Trumpovy stále choromyslnější autoritářské rétoriky pak není soustředit se na důkazy. Důkazy neexistují, ale o ty vůbec nejde," píše politolog. Stejně tak podle něj nejde ani o případné soudní vítězství, jelikož jde o politickou strategii, která má zpochybnit volby, v nichž Trump prohrál.

Celá strategie spočívá na náznacích, konspiračním uvažování a šíření falešné představy, že se "cosi" chystá, vysvětluje expert. Za její dobrou ilustraci označuje video, které se šíří na sociálních sítích jako lesní požár. Zachycuje muže, který nakládá něco do dodávky, přičemž Trumpovi příznivci uvádějí, že jde o hlasy pro Joe Bidena. Nakonec se ukázalo, že jde o kameramana místní televize, který do služebního vozu umisťoval kameru, ale i tak video napáchalo škody, dodává Klaas.  

Americké volby nejsou bez chyb a zjevně je provázely izolované nesrovnalosti, které jsou nevyhnutelné i v tom nejlepším volebním systému, zdůrazňuje politolog. Trumpova tvrzení, že volby byly "ukradeny" či "zmanipulovány" ale označuje za prostou lež a nabádá ty republikány, kteří nadále věří v demokracii nebo chtějí zavčasu opustit potápějící se loď, aby ji odmítli. Jde sice o lži, ale mnoho lidí jim momentálně věří, varuje autor komentáře. Už to považuje za katastrofální vývoj pro Spojené státy.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje