Vzácné opičí neštovice se po Evropě objevily i v USA

V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se vyskytuje zejména v Africe. Nakaženým je muž, který byl nedávno v Kanadě. Američtí zdravotníci nyní zkoumají, zda má tato infekce souvislost s malým ohniskem nemoci v Evropě. Informovala o tom agentura AP.

Lékaři, ilustrační foto

Ve středu oznámilo pět potvrzených případů opičích neštovic Portugalsko. V Británii, kde se první případ objevil začátkem měsíce, úřady evidují sedm nakažených. Podezření na několik infekcí je také ve Španělsku.

Nakažený muž z Massachusetts je v nemocnici, ale jeho stav je dobrý. Opičí neštovice mají mírnější příznaky než pravé neštovice a mezi jejich příznaky patří horečka, bolesti hlavy a vyrážka. Prokázaný případ nepředstavuje riziko pro veřejné zdraví, upozornily podle AP úřady.

V letošním roce jde v USA o první potvrzený případ, v minulém roce se ale prokázala jedna infekce v Texasu a jedna v Marylandu, a to u lidí, kteří se vrátili z Nigérie.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány u člověka v 70. letech minulého století v Demokratické republice Kongo. Posléze byly hlášeny případy i z dalších afrických zemí. Název dostaly podle opice makaka, u něhož byl virus poprvé objeven koncem 50. let 20. století.

Státní zdravotní ústav uvádí, že virus se na člověka přenese kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů (zejména hlodavců, ale také primátů). K šíření viru dochází i respirační cestou, tělními tekutinami infikovaných osob a předměty kontaminovanými virem.

Inkubační doba onemocnění je obvykle 6 až 16 dní. Samotná nemoc trvá dva až čtyři týdny, přičemž klinické projevy jsou podobné pravým neštovicím. Smrtnost je 1-10 %.

První případy opičích neštovic potvrdily Španělsko, Itálie i Švédsko

Další evropské země dnes ohlásily první případy opičích neštovic. V Madridu se nemoc potvrdila u sedmi mužů, Itálie a Švédsko mají po jednom případu. Výskyt této vzácné nemoci, dosud známé především z Afriky, tento týden potvrdily i Británie a Portugalsko, uvedla agentura AP.

V Madridu zdravotnické úřady výskyt nemoci prověřují u 24 osob. "Je však možné, že se v příštích dnech objeví více případů," uvedl zástupce radního pro zdravotnictví v madridské oblasti Antonio Zapatero. Nakažení mají podle úřadů mírný průběh nemoci.

Podle deníku El País španělské ministerstvo zdravotnictví jedná o nákupu tisíců dávek vakcíny proti neštovicím, které vyrábí dánská firma Bavarian Nordik. Očkování by dostaly osoby, které přišly do blízkého styku s nakaženými.

Svůj první případ dnes ohlásila Itálie. V Římě skončil v izolaci mladý italský turista, který se nedávno vrátil z Kanárských ostrovů, a další dva případy hygienici prošetřují. Ve Švédsku dnes úřady rovněž potvrdily jeden případ opičích neštovic.

Ve Francii úřady prověřují výskyt nemoci u jednoho člověka v regionu Île-de-France, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Dalších 17 případů vyšetřují i zdravotníci v kanadském Montrealu. První případ dnes oficiálně oznámil také americký stát Massachusetts.

V uplynulých dnech výskyt nemoci zaznamenaly Británie a Portugalsko, kde se počet nakažených zvýšil na 14. Britské úřady uvedly, že v zemi se případy prokázaly hlavně u homosexuálů a bisexuálů či mužů, kteří měli pohlavní styk s dalšími muži.

První letošní případ opičích neštovic v Evropě se prokázal na začátku května u muže cestujícího z Afriky do Británie. Od roku 2020 se Africe podařilo úspěšně čelit řadě ohnisek opičích neštovic. Rozšíření nemoci do neafrických zemích však mezi odborníky vzbudilo otázky, například ohledně mutace viru či nových způsobů přenosu.

Afrika řešila nákazu opičími neštovicemi roku 2020, v době covidu

Afrika zvládla vlnu nákazy virem opičích neštovic v době epidemie covidu-19, kdy byla pozornost světa upřená jinam. Řekl to dnes úřadující ředitel afrického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Ahmed Ogwell Ouma a vyjádřil znepokojení nad současnými případy nákazy v Evropě a v USA.

Několik nemocných je hlášeno z Británie, Portugalska, Španělska, Švédska a USA. K symptomům patří horečka, bolest hlavy a vyrážka. Nemoc, poprvé zjištěná u opic, se vyskytuje nejčastěji na západě a v centru Afriky.

Ouma řekl, že v roce 2020 byla nákaza zaznamenána v Kongu, Nigérii, Kamerunu a Středoafrické republice. "Měli jsme na kontinentu v době pandemie (covidu-19) značný výskyt opičích neštovic. Očekáváme, že budou další vlny a my se s nimi vyrovnáme běžným způsobem. Znepokojuje nás ale, že se případy vyskytly mimo Afriku, zejména v Evropě. Bylo by velmi užitečné předat si informace o zdroji této nákazy," řekl Ouma.

Dodal, že jeho pracoviště je v kontaktu se středisky CDC v evropských zemích, protože "vyskytnou-li se opičí neštovice tak daleko od zalesněných oblastí, pak to vyvolává mnoho otázek".

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány u člověka v 70. letech minulého století v Kongu. Posléze byly hlášeny případy i z dalších afrických zemí. Název dostaly podle opice makaka, u něhož byl virus poprvé objeven koncem 50. let 20. století.

Rusko mělo na Ukrajině ztratit 36 tisíc vojáků. Soustředí se na postup u…

02.07.2022 15:19 Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila SSHR na pokyn…

02.07.2022 10:35 V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na…

Předpověď počasí na víkend: Bude lépe než v týdnu, teploty dosáhnou 30…

02.07.2022 06:30 Začíná první červencový, tedy i prázdninový víkend. Dobrou zprávou pro případné plány na volné dny…

Graubner se stal po Dukovi novým pražským arcibiskupem

02.07.2022 13:11 Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Google podpoří ženy jdoucí na potrat. Smaže jejich historii pohybu

02.07.2022 09:48 Americká internetová společnost Google bude mazat historii pohybu uživatelů, kteří se vydají na…

USA ohlásily další vojenskou pomoc Ukrajině za stamiliony dolarů

01.07.2022 22:05 Spojené státy dnes oznámily, že poskytnou Ukrajině novou vojenskou pomoc ve výši 820 milionů dolarů…

Biden podpořil úpravu pravidel v zájmu uzákonění práva na potrat

30.06.2022 22:02 Aktualizováno Američtí zákonodárci by měli uzákonit právo na potrat anulované Nejvyšším soudem USA a v případě…

USA podle Bidena chystají vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů…

30.06.2022 16:10 USA oznámí další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů dolarů (19 miliard korun). Řekl to…

Trump chtěl podle bývalé pracovnice Bílého domu navzdory varování ke…

28.06.2022 21:49 Aktualizováno Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů,…

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, včetně zákazu dovozu zlata

28.06.2022 20:28 Aktualizováno Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Policie objevila v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:52 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

Představitelé Bílého domu nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve…

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

Biden oznámí prodloužení přítomnosti amerických vojáků v Polsku

28.06.2022 05:14 Americký prezident Joe Biden plánuje oznámit prodloužení posílené přítomnosti amerických vojáků v…

V USA vykolejil vlak: Mrtví lidé, nejméně 50 cestujících utrpělo zranění

28.06.2022 05:08 V americkém státě Missouri dnes vykolejil dálkový vlak s více než 240 cestujícími na palubě poté,…

Související:

Právě se děje

reklama