Z Portlandu hlášeny nové nepokoje, střety s federálními agenty

Ve městě Portland ve státě Oregon, které v červenci přitáhlo pozornost amerických médií kvůli počínání federálních jednotek při demonstracích, tento týden propukají nové nepokoje spojené s protesty proti rasismu. Agentura AP napsala, že v noci na čtvrtek se poprvé od začátku měsíce opět objevily střety mezi demonstranty a příslušníky federálních složek. Účastníci protestu podle místní policie poničili budovu Úřadu pro imigraci a cla (ICE).

Nepokoje v Portlandu

Výtržnosti byly z Portlandu hlášeny už v noci na středu, kdy policie informovala o útoku na sídlo vedení zdejšího okresu Multnomah County. Demonstranti údajně poničili okna vládní budovy a zapálili v ní oheň, načež pořádkové síly shromáždění rozehnaly speciální municí a nejméně dva účastníky zatkly.

Agentura Reuters tehdy psala o návratu podobných incidentů po "týdnech převážně poklidných" demonstrací proti rasismu. Vlna protestů v Portlandu trvá od konce května, kdy lidi po celých Spojených státech pobouřila smrt neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu. V největším městě Oregonu manifestace prakticky od začátku provázely střety demonstrantů s policií, které v červenci znovu nabraly na intenzitě po nasazení jednotek spadajících pod federální ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Epicentrem nepokojů byla v té fázi budova federálního soudu v centru města, nejnovější střety ale vypukly u objektu imigračního úřadu ICE. Policie uvedla, že demonstranti jej posprejovali, rozbili několik oken a mířili lasery na příslušníky bezpečnostních složek, kteří byli uvnitř. Poté údajně došlo ke konfrontaci, při níž protestující házeli kameny a lahve. Kolem půlnoci policie i za pomoci slzného plynu a zábleskových granátů protest ukončila a opět vzala dva účastníky do vazby.

Podle webu OregonLive nebylo jasné, zda zmíněné prostředky na rozehnání davu použila místní policie nebo federální jednotky. Ty v Portlandu stále zůstávají i přes hlasitou kritiku jejich taktik ze strany místní radnice.

Po stížnostech na časté používání slzného plynu a nařčeních z nezákonného zadržování lidí guvernérka Oregonu Kate Brownová na konci července prohlásila, že se dohodla s Washingtonem na postupném stažení federálních sil z centra Portlandu. Americký prezident Donald Trump však záhy uvedl, že federální agenti město neopustí, "dokud tam nebude bezpečno".

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

Související:

Právě se děje

reklama