Z Portlandu hlášeny nové nepokoje, střety s federálními agenty

Ve městě Portland ve státě Oregon, které v červenci přitáhlo pozornost amerických médií kvůli počínání federálních jednotek při demonstracích, tento týden propukají nové nepokoje spojené s protesty proti rasismu. Agentura AP napsala, že v noci na čtvrtek se poprvé od začátku měsíce opět objevily střety mezi demonstranty a příslušníky federálních složek. Účastníci protestu podle místní policie poničili budovu Úřadu pro imigraci a cla (ICE).

Nepokoje v Portlandu
doporučujeme

Výtržnosti byly z Portlandu hlášeny už v noci na středu, kdy policie informovala o útoku na sídlo vedení zdejšího okresu Multnomah County. Demonstranti údajně poničili okna vládní budovy a zapálili v ní oheň, načež pořádkové síly shromáždění rozehnaly speciální municí a nejméně dva účastníky zatkly.

Agentura Reuters tehdy psala o návratu podobných incidentů po "týdnech převážně poklidných" demonstrací proti rasismu. Vlna protestů v Portlandu trvá od konce května, kdy lidi po celých Spojených státech pobouřila smrt neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu. V největším městě Oregonu manifestace prakticky od začátku provázely střety demonstrantů s policií, které v červenci znovu nabraly na intenzitě po nasazení jednotek spadajících pod federální ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Epicentrem nepokojů byla v té fázi budova federálního soudu v centru města, nejnovější střety ale vypukly u objektu imigračního úřadu ICE. Policie uvedla, že demonstranti jej posprejovali, rozbili několik oken a mířili lasery na příslušníky bezpečnostních složek, kteří byli uvnitř. Poté údajně došlo ke konfrontaci, při níž protestující házeli kameny a lahve. Kolem půlnoci policie i za pomoci slzného plynu a zábleskových granátů protest ukončila a opět vzala dva účastníky do vazby.

Podle webu OregonLive nebylo jasné, zda zmíněné prostředky na rozehnání davu použila místní policie nebo federální jednotky. Ty v Portlandu stále zůstávají i přes hlasitou kritiku jejich taktik ze strany místní radnice.

Po stížnostech na časté používání slzného plynu a nařčeních z nezákonného zadržování lidí guvernérka Oregonu Kate Brownová na konci července prohlásila, že se dohodla s Washingtonem na postupném stažení federálních sil z centra Portlandu. Americký prezident Donald Trump však záhy uvedl, že federální agenti město neopustí, "dokud tam nebude bezpečno".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další prezidentská debata v USA bude jiná, organizátoři chystají změny

30.09.2020 21:45 Uchazeči o prezidentské křeslo v USA se v příštích dvou debatách utkají podle pozměněných pravidel.…

Trump v debatě zmínil krajně pravicovou skupinu, její členové to oslavují

30.09.2020 21:25 Členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Pyšní hoši) na sociálních sítích oslavovali …

Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie

30.09.2020 20:42 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení…

První duel Trumpa s Bidenem: Rétorická rvačka a peklo pro diváky, hodnotí…

30.09.2020 15:40 Aktualizováno Jako chaotickou rétorickou pranici, která neměla přílišnou informační hodnotu, komentují americká i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama